Միրզոյան-Բլինքեն հանդիպմանը քննարկվել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀունիսի 27-ին Վաշինգտոնում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են տարածաշրջանային անվտանգությանն ու կայունությանն առնչվող հարցեր, անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին:
Կարևորվել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման գործընթացի ապահովումը՝ հիմնված Ալմա-Աթայի հռչակագրի և 1975թ. քարտեզի վրա, սահմանից զորքերի հետքաշումը, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության հարցերի պատշաճ հասցեագրումը՝ որպես տարածաշրջանում հարատև խաղաղության հաստատման կարևոր գործոն:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանում տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման հարցերի շուրջ:
Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով ստեղծված հումանիտար ճգնաժամը: Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է Ադրբեջանի կողմից ռազմատենչ հռետորաբանությունից հրաժարվելու, ինչպես նաև բոլոր հայ ռազմագերիներին վերադարձնելու հրամայականը:

На встрече Мирзоян-Блинкен обсуждался процесс урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном
Поддержи А1+!В Вашингтоне министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 27 июня встретился с госсекретарем США Энтони Блинкеном.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся региональной безопасности и стабильности, был затронут процесс урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном.
Была подчеркнута важность обеспечения процесса делимитации границы между Арменией и Азербайджаном на основе Алма-Атинской декларации и карты 1975 г., отвода войск с границы, а также решения надлежащим образом вопросов прав и безопасности народа Нагорного Карабаха, в качестве важного фактора для установления долгосрочного мира в регионе.
Собеседники обменялись мнениями также по вопросам разблокирования транспортных коммуникаций в регионе.
Арарат Мирзоян представил гуманитарный кризис, сложившийся вследствие незаконного блокирования Лачинского коридора. Министр Мирзоян подчеркнул необходимость отказа Азербайджаном от воинственной риторики, а также императив возвращения всех армянских военнопленных.