«Ադրբեջանն անցել է պատերազմական հանցագործություն հանդիսացող գործողությունների». Արցախի ԱԳՆ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀայտարարություն Ադրբեջանի կողմից միջազգային պարտավորությունների խախտմամբ Լաչինի միջանցքի ամբողջական արգելափակման կապակցությամբ
Հունիսի 15-ից ի վեր՝ արդեն 7-րդ օրն է, ինչ Ադրբեջանը ամբողջությամբ արգելափակել է ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի (ՌԽԶ) և Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) կողմից Լաչինի միջանցքով իրականացվող բոլոր տեսակի հումանիտար բեռների` ներառյալ պարենի և դեղորայքի մատակարարումներն Արցախի Հանրապետություն՝ դրանով իսկ միտումնավոր զրկելով Արցախի 120 հազար բնակչությանը, այդ թվում՝ երեխաներին, կանանց և ծերերին, գոյատևման նվազագույն միջոցներից։
Ընդգծում ենք, որ Լաչինի միջանցքի ամբողջական և կամայական արգելափակումը, մասնավորապես, ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի և ԿԽՄԿ-ի կողմից Արցախի պաշարված ժողովրդի հիմնական կարիքների համար նախատեսված մարդասիրական բեռների փոխադրմանը միտումնավոր խոչընդոտելը, միջազգային իրավունքում դիտարկվում է որպես պատերազմական հանցագործություն։ Ըստ էության, Ադրբեջանը 2020 թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների աղաղակող խախտումներից և ՄԱԿ-ի միջազգային դատարանի 2023 թ․ փետրվարի 22-ի իրավաբանորեն պարտավորեցնող վճռի լիակատար անտեսումից անցել է պատերազմական հանցագործություն հանդիսացող գործողությունների։
Հիշեցնենք, որ Լաչինի միջանցքը, որը նախատեսված է Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ, որով, մասնավորապես, սահմանվում է ՌԴ խողաղապահ զորակազմի կողմից միջանցքի բացառիկ վերահսկողությունը, անցած վեց ամիսների ընթացքում գործել է Ադրբեջանի կողմից խիստ և կամայական սահմանափակումներով և օգտագործվել միայն ԿԽՄԿ-ի և ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի ավտոմեքենաների անցման համար։ Հունիսի 15-ին Հակարիի կամրջի վրա ադրբեջանական դրոշի հետ կապված կանխամտածված սադրանքից հետո Ադրբեջանն ամբողջությամբ արգելափակել է միջանցքը, այդ թվում՝ զրահամեքենաների օգտագործմամբ։ Այսպիսով, միջանցքով երկու ուղղություններով երթևեկությունն արդեն փակ է նաև ԿԽՄԿ-ի և ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի ներկայացուցիչների համար, որոնք առաջին անհրաժեշտության ապրանքներ էին մատարակարում Արցախի Հանրապետություն։
Արցախի Հանրապետության լիակատար շրջափակումը և արտաքին աշխարհից մեկուսացումը խորացնում են հումանիտար ճգնաժամը և բարենպաստ հող նախապատրաստում, որպեսզի մարդկության դեմ ուղղված Ադրբեջանի շարունակական հանցագործությունները վերաճեն ցեղասպանության հանցագործության։ Ամբողջովին արգելափակելով Լաչինի միջանցքը, որն արցախցիների կյանքի միակ ճանապարհն է, Ադրբեջանը փաստացի նոր մակարդակի է հասցրել Արցախի էթնիկ զտման և որպես այդպիսին նրա ժողովրդի ոչնչացման իր նպատակաուղղված քաղաքականությունը։
Կասկածից վեր է, որ Լաչինի միջանցքի նկատմամբ ապօրինի վերահսկողություն սահմանելու սկզբնական նպատակը եղել է դրա հետագա արգելափակումը և շրջափակման օգտագործումը որպես Արցախի ժողովրդի դեմ ագրեսիվ և ցեղասպան քաղաքականություն վարելու միջոց։ Ըստ էության, Լաչինի միջանցքը, որն ի սկզբանե նախատեսված էր արտաքին աշխարհի հետ Արցախի կապն ապահովելու համար և հանդիսանում էր նրա ժողովրդի բնականոն կենսագործունեության երաշխիքներից մեկը, Ադրբեջանի կողմից օգտագործվում է որպես ռազմաքաղաքական գործիք՝ Արցախի Հանրապետության և նրա քաղաքացիների դեմ ագրեսիվ գործողություններ իրականացնելու համար:
120 հազար մարդկանց, այդ թվում՝ կանանց, ծերերին և երեխաներին գիտակցաբար սովի մատնելը, նրանց ամենօրյա անտանելի տառապանքներ պատճառելը, ինչպես նաև ուժի կամ ուժի սպառնալիքի միջոցով սեփական կամքը պարտադրելը միջազգային հանրությունից պահանջում են ձեռնարկել հրատապ և արդյունավետ հարկադրական բնույթի միջոցներ՝ ուղղված Արցախի ժողովրդի իրավունքների զանգվածային խախտումները կանխելուն։
Խստորեն պահանջում ենք, որպեսզի միջազգային հանրության բոլոր պատասխանատու անդամները ձեռնարկեն անհրաժեշտ հավաքական և անհատական միջոցներ՝ դադարեցնելու Ադրբեջանի կողմից իրականացվող շարունակական միջազգային հանցագործությունները, ինչպես նաև կանխելու Արցախի ժողովրդին սպառնացող ցեղասպանության աղետը: Ժամանակն է նաև, որպեսզի ԿԽՄԿ-ն և այլ համապատասխան միջազգային կառույցները և իրավապաշտպան կազմակերպությունները պատշաճ և համարժեք գնահատեն ստեղծված իրավիճակը և հորդորեն Ադրբեջանի իշխանություններին հարգել Արցախի ժողովրդի մարդասիրական օգնության և միջազգային պաշտպանության իրավունքը։ Ընդգծում ենք, որ անգործությունը և անտարբերությունը փաստացի խրախուսում են Ադրբեջանի ցեղասպան գործողությունները։

«Азербайджан перешёл к действиям, представляющим собой военное преступление»: МИД Арцаха
Поддержи А1+!Министерство иностранных дел Республики Арцах выступило с заявлением о полной блокировке Азербайджаном Лачинского коридора в нарушение международных обязательств. В заявлении говорится:
«Уже седьмой день, начиная с 15 июня, Азербайджан полностью блокирует поставки в Республику Арцах через Лачинский коридор всех видов гуманитарных грузов, в том числе продовольствия и медикаментов, осуществляемые Российским миротворческим контингентом (РМК) и Международным Комитетом Красного Креста (МККК), тем самым умышленно лишая 120-тысячное население Арцаха, в их числе детей, женщин и стариков, минимальных средств к существованию.
Подчеркиваем, что полная и произвольная блокада Лачинского коридора, в частности преднамеренное воспрепятствование перевозке Российским миротворческим контингентом и Международным Комитетом Красного Креста гуманитарных грузов для базовых нужд находящегося в осаде народа Арцаха, рассматриваются международным правом как военное преступление. По сути, Азербайджан перешел от вопиющего нарушения положений Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года и полного игнорирования юридически обязывающего постановления Международного суда ООН от 22 февраля 2023 года к действиям, представляющим собой военное преступление.
Напомним, что Лачинский коридор, предусмотренный Трехсторонним заявлением лидеров России, Азербайджана и Армении от 9 ноября 2020 года, которое, в частности, закрепляет исключительный контроль над Коридором со стороны РМК, в течение последних шести месяцев функционировал с жесткими и произвольными ограничениями со стороны Азербайджана и использовался только для проезда автомобилей Международного Комитета Красного Креста и Российского миротворческого контингента. 15 июня после преднамеренной провокации с азербайджанским флагом на мосту Хакари Азербайджан полностью закрыл коридор, в том числе перекрыв дорогу бронетехникой. Тем самым движение в обоих направлениях через Коридор закрыто уже и для представителей МККК и Российского миротворческого контингента, которые доставляли в Республику Арцах товары первой необходимости.
Полная блокада и изоляция Республики Арцах от внешнего мира усугубляют гуманитарный кризис и подготавливают благодатную почву для перерастания продолжающихся преступлений Азербайджана против человечности в преступление геноцида. Полностью перекрыв Лачинский коридор, являющийся единственной дорогой жизни для народа Арцаха, Азербайджан фактически вывел на новый уровень свою целенаправленную политику по этнической чистке Арцаха и уничтожению его народа как такового.
Нет никаких сомнений, что изначальной целью незаконного установления контроля над Лачинским коридором была его последующая блокада и ее использование в качестве способа ведения своей агрессивной и геноцидальной политики против народа Арцаха. По сути, Лачинский коридор, изначально предназначенный для связи Арцаха с внешним миром и являющийся одной из гарантий нормальной жизнедеятельности его народа, используется Азербайджаном в качестве военно-политического инструмента для осуществления агрессивных действий против Республики Арцах и ее граждан.
Сознательное обречение на голод 120 000 человек, включая детей, женщин и стариков, причинение им невыносимых ежедневных страданий, а также навязывание собственной воли с помощью силы или угрозы силой требуют от международного сообщества принятия срочных и эффективных мер принудительного характера, направленных на предотвращение массовых нарушений прав народа Арцаха.
Настоятельно требуем, чтобы все ответственные члены международного сообщества применили необходимые коллективные и индивидуальные меры с целью пресечения продолжающихся международных преступлений, совершаемых Азербайджаном, а также предотвращения катастрофы, угрожающей геноцидом народу Арцаха. Считаем также своевременным, чтобы МККК и другие соответствующие международные структуры и правозащитные организации правильно и адекватно оценили ситуацию и призвали азербайджанские власти уважать право народа Арцаха на гуманитарную помощь и международную защиту. Отмечаем, что бездействие и равнодушие фактически поощряют геноцидальные действия Азербайджана».