ՄԱԿ ՄԻ հանձնակատարը կարևորել է Լաչինի միջանցքով ազատ տեղաշարժը և բնակչությանը հումանիտար ազդեցությունից զերծ պահելը
Ժնևում հունիսի 19-ին գումարվել է Միավորված ազգերի կազմակերպության Մարդու իրավունքների խորհրդի  53-րդ նստաշրջանը։ Օրակարգի երկրորդ կետի ներքո աշխարհում մարդու իրավունքների առկա իրավիճակի վերաբերյալ զեկույցով հանդես է եկել ՄԱԿ Մարդու իրավունքների բարձր հանձնակատար Ֆոլկներ Թյուրքը։
Անդրադառնալով Հարավային Կովկասի տարածաշրջանին, նա, մասնավորապես,  Հայաստանին և Ադրբեջանին կոչ է արել խաղաղության ջանքերը խարսխել մարդու իրավունքների վրա: Հանձնակատարն ընդգծել է Լաչինի միջանցքով ազատ ու անվտանգ տեղաշարժվելու և խաղաղ բնակչությանը հումանիտար ազդեցությունից զերծ պահելու կարևորությունը։
Ֆոլկներ Թյուրքը նշել է, որ ՄԱԿ Մարդու իրավուքների բարձր հանձնակատարի գրասենյակը տարիներ շարունակ ձգտել է մուտք գործել Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի դե ֆակտո իշխանությունների արդյունավետ վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներ: Նա շեշտել է, որ մարդիկ ավելի խոցելի են դառնում ՄԱԿ-ի մարդու իրավուքներով զբաղվող կառույցների հետ շփման և նրանց կողմից կանոնավոր մոնիտորինգի բացակայության պայմաններում: ՄԱԿ-ի Թյուրքը նաև շեշտել է, որ մուտքն այդ տարածքներ հնարավորություն կտա իրականացնել մարդու իրավունքների գնահատումներ և լուծել մարդկանց կարիքները, ինչպես նաև օգնել վստահության ձևավորմանը:

Верховный комиссар ООН по правам человека подчеркнул важность свободного передвижения по Лачинскому коридору
В Женеве 19 июня состоялась 53-я сессия Совета ООН по правам человека. Как сообщает Арменпресс, по второму пункту повестки дня Верховный комиссар ООН по правам человека Фолкнер Тюрк представил доклад о текущей ситуации с правами человека в мире.
Коснувшись региона Южного Кавказа, Тюрк отметил: “Мое Управление в течение многих лет пыталось получить доступ к районам, находящимся под фактическим контролем де-факто властей в регионе Южного Кавказа. Люди становятся более уязвимыми из-за отсутствия регулярного мониторинга и контактов со стороны механизма ООН по правам человека. Доступ позволит нам проводить оценки прав человека и удовлетворять потребности людей, а также поможет укрепить доверие.
Я призываю Армению и Азербайджан активизировать мирные усилия, основанные на правах человека. Я также подчеркиваю важность свободного и безопасного передвижения по Лачинскому коридору и необходимость избегать любого гуманитарного воздействия на гражданское население”.