Կառավարությունը Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի կանոնադրությունն առաջիկայում կներկայացնի ԱԺ վավերացմանը
Աջակցիր «Ա1+»-ինԿառավարությունը Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի կանոնադրությունը (Հռոմի ստատուտ) առաջիկայում կներկայացնի Ազգային ժողովի վավերացմանը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին վարչապետի աշխատակազմի Տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
Սահմանադրական դատարանը ճանաչել է սահմանադրությանը համապատասխանող 1998 թվականի հուլիսի 17-ին ստորագրված՝ Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի կանոնադրությունում ամրագրված պարտավորությունները։
2022 թվականին այս հարցով սահմանադրական դատարան է դիմել Կառավարությունը։ Կառավարությունը կրկին վերադարձել է Հռոմի կանոնադրության ճանաչման հարցին, քանի որ, ըստ այս նախագծի հիմնավորման, հնարավորություն են տեսնում Ադրբեջանին պատասխանատվության կանչելու:

Правительство вскоре представит Римский статут Международного уголовного суда в НС для ратификации
Поддержи А1+!Правительство вскоре внесет Римский статут Международного уголовного суда в Национальное собрание для ратификации.
Об этом Арменпресс сообщили в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Республики Армения.
Конституционный суд признал конституционными обязательства, изложенные в Римском статуте Международного уголовного суда, подписанном 17 июля 1998 года.
В 2022 году правительство обратилось в Конституционный суд по этому вопросу. Правительство вновь вернулось к вопросу о признании Римского статута, поскольку, согласно логике этого проекта, видит возможность призвать Азербайджан к ответу.