Կախովկայի ՀԷԿ-ի փլուզման հետևանքով առաջացած ջրհեղեղից Խերսոնում տուժել է հայկական համայնքի 2 ներկայացուցիչ
Կախովկայի ՀԷԿ-ի փլուզման հետևանքով առաջացած ջրհեղեղից տուժածներ կան նաև Խերսոնի մարզի հայ համայնքի ներկայացուցիչների շրջանում։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ուկրաինահայ քաղաքական վերլուծաբան Մարատ Հակոբյանը AnalitikaUA-ին հայտնել է, որ Ուկրաինայի հայերի միությունը Խերսոնի մարզում ակտիվորեն ներգրավված է խերսոնցիներին օգնություն տրամադրելու բոլոր միջոցառումներում։
«Կան տուժածներ տեղական համայնքի ներկայացուցիչների շրջանում, և Ուկրաինայի հայերի միությունը Խերսոնի մարզում ակտիվորեն ներգրավված է խերսոնցիներին օգնություն տրամադրելու բոլոր միջոցառումներում։ Բնականաբար, օգնություն է ցուցաբերվում ոչ միայն հայերին, այլ բոլոր խերսոնցիներին, որոնք դրա կարիքն ունեն»,- ասել է նա։
Մարատ Հակոբյանն «Արմենպրես»-ին հայտնեց, որ հայկական համայնքից տուժել է 2 մարդ։
Խերսոնի տարածաշրջանի հայկական համայնքի ղեկավար Տիգրան Մկրտչյանն էլ AnalitikaUA-ին հայտնել էր, որ համայնքն ակտիվորեն համագործակցում է Խերսոնի մարզի և Խերսոն քաղաքի ռազմաքաղաքացիական ադմինիստրացիաների հետ՝ տուժածներին էվակուացնելու և տեղավորելու հարցում։ Հայկական մի շարք համայնքներ արդեն իսկ հանդես են եկել տուժածներին իրենց շրջաններում տեղավորելու նախաձեռնությամբ։
Կախովկայի ՀԷԿ-ի ամբարտակը փլուզվել է հունիսի 6-ի գիշերը: Մոսկվան և Կիևը հիդրոէլեկտրակայանի գնդակոծության համար մեղադրում են մեկը մյուսին:

В Херсоне из-за наводнения, вызванного обрушением Каховской ГЭС, пострадали 2 представителя армянской общины
Поддержи А1+!Как передает «Арменпресс», украинский политический обозреватель армянского происхождения Марат Акопян сообщил AnalitikaUA, что Союз армян Украины в Херсонской области активно участвует во всех мероприятиях по оказанию помощи херсонцам.
«Есть пострадавшие и среди представителей местной армянской общины, Союз армян Украины в Херсонской области активно участвует во всех мероприятиях по оказанию помощи херсонцам. Естественно, помощь оказывается не только армянам, но и всем херсонцам, которые в ней нуждаются», - сказал он.
Марат Акопян сообщил «Арменпресс», что 2 человека из армянской общины получили ранения.
Глава армянской общины Херсонской области Тигран Мкртчян рассказал AnalitikaUA, что община активно сотрудничает с военно-гражданскими администрациями Херсонской области и города Херсона по эвакуации и размещению пострадавших. Ряд армянских общин уже выступили с инициативой размещения пострадавших в своих регионах.
Плотина Каховской ГЭС обрушилась в ночь на 6 июня. Москва и Киев обвиняют друг друга в обстреле ГЭС.