Արարատ Միրզոյանը Ավստրիայի արտաքին գործերի նախարարի հետ քննարկել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀունիսի 6-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ավստրիայի եվրոպական և արտաքին գործերի դաշնային նախարար Ալեքսանդր Շալենբերգի հետ։
Զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել երկկողմ համագործակցության օրակարգին, ինչպես նաև բազմակողմ հարթակներում փոխշահավետ փոխգործակցության հարցերին: Մտքեր են փոխանակվել նաև ՀՀ-ԵՄ գործընկերությանն առնչվող հարցերի շուրջ:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկվել են տարածաշրջանային կայունությանն ու անվտանգությանն առնչվող հարցեր:
ՀՀ ԱԳ նախարարն ավստրիացի գործընկերոջն է ներկայացրել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումները: Նախարար Միրզոյանը շեշտել է բանակցություններում առանցքային հարցերի, մասնավորապես` տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման հստակ արտահայտված հանձնառության հիման վրա սահմանազատման, Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների ու անվտանգության հարցերի հասցեագրման վերաբերյալ հայկական կողմի դիրքորոշումը: Ընդգծվել է առկա, այդ թվում՝ մարդասիրական խնդիրների, Լաչինի միջանցքի արգելափակման խնդրի հասցեագրման և ԼՂ հիմնախնդրի համապարփակ կարգավորման անհրաժեշտությունը:

Арарат Мирзоян обсудил с министром иностранных дел Австрии процесс нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном
6 июня состоялся телефонный разговор Министра иностранных дел Республики Армения Арарата Мирзояна с Федеральным министром Европы и иностранных дел Австрии Александром Шалленбергом.
Собеседники затронули повестку дня двустороннего сотрудничества, а также вопросов взаимовыгодного взаимодействия на многосторонних площадках. Состоялся также обмен мнениями по вопросам, связанным с партнерством РА-ЕС.
В ходе телефонного разговора были обсуждены вопросы региональной стабильности и безопасности.
Министр иностранных дел РА представил своему австрийскому коллеге последние события в процессе нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном. Министр Мирзоян подчеркнул позицию армянской стороны по ключевым вопросам переговоров, в частности, демаркации границ, основанной на четко выраженной приверженности взаимному признанию территориальной целостности, прав и вопросов безопасности народа Нагорного Карабаха. Подчеркнута необходимость решения существующих, в том числе гуманитарных проблем, проблемы блокирования Лачинского коридора, комплексного урегулирования нагорно-карабахской проблемы.