Երկու հայ զինծառայողների առևանգման փաստով Հայաստանը դիմել է ՄԻԵԴ՝ միջանկյալ միջոց կիրառելու պահանջով
Ադրբեջանի կողմից մարտական հենակետեր սնունդ մատակարարող երկու հայ զինծառայողների առևանգման փաստով Հայաստանը դիմել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան՝ միջանկյալ միջոց կիրառելու պահանջով:
Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեցին  միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակից։
«Մարտական հենակետեր սնունդ մատակարարող երկու հայ զինծառայողների առևանգման փաստով Հայաստանը մայիսի 28-ին դիմել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան՝ միջանկյալ միջոց կիրառելու պահանջով: Դատարանը սպասում է Ադրբեջանի պատասխանին: Այս պահին հաստատվել է, որ տղաները գտնվում են Բաքվում և ակնկալվում է, որ առաջիկա օրերին պատասխան կստանանք»,- հայտնեցին գրասենյակից:
Մայիսի 26-ին Ադրբեջանի զինված ուժերը ներխուժել են ՀՀ ինքնիշխան տարածք և առևանգել 2 հայ զինծառայողների, որոնք սնունդ էին մատակարարել մարտական դիրքեր։ Ադրբեջանում առևանգված հայ զինծառայողների նկատմամբ շինծու քրեական գործեր են հարուցել՝ նրանց ներկայացնելով որպես «դիվերսանտ»։

По факту похищения двух армянских военнослужащих Армения обратилась в ЕСПЧ с требованием применить промежуточную меру
Поддержи А1+!По факту похищения двух армянских военнослужащих, доставлявших продовольствие на боевые позиции, Армения обратилась в Европейский суд по правам человека с требованием применить промежуточную меру.
«Арменпресс» об этом сообщили в Офисе уполномоченного по международным правовым вопросам.
«28 мая, в связи с похищением двух армянских военнослужащих, доставлявших продовольствие на боевые позиции, Армения обратилась в Европейский суд по правам человека с требованием применения промежуточных мер. Суд ждет ответа Азербайджана. На данный момент подтверждено, что военнослужащие находятся в Баку, и мы надеемся в ближайшие дни получить ответ», - сказали в офисе.