Ադամ Շիֆն ԱՄՆ առևտրի նախարարից բացատրություն է պահանջում Ադրբեջանին ամերիկյան հրացանների վաճառքը քննարկելու վերաբերյալ
ԱՄՆ կոնգրեսական Ադամ Շիֆը Կոնգրեսի իր գործընկերներին կոչ է անում միանալ իրեն՝ պահանջելով, որ Առևտրի նախարարությունը բացատրի, թե ինչու է քննարկում Ադրբեջանին ամերիկյան գերհզոր հրացանների վաճառքը՝ հաշվի առնելով, որ Ադրբեջանն արդեն ավելի քան 125 օր շրջափակման մեջ է պահում Արցախը և շարունակում հարձակումները Հայաստանի վրա: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը՝ իր աջակցությունը հայտնելով ԱՄՆ Կոնգրեսի բոլոր անդամներին, որոնք դեմ են Ադրբեջանին զենքի վաճառքին:
Ադամ Շիֆն իր գործընկերներին կոչ է անում համաստորագրել Առևտրի նախարար Ջինա Ռայմոնդոյին ուղղված նամակը, որով «Առևտրի նախարարությունից լրացուցիչ տեղեկություններ կպահանջվեն Ադրբեջանին մահաբեր զենքեր ուղարկելու համար արտահանման լիցենզիաների ցանկացած հարցման կարգավիճակի մասին»:
Կոնգրեսական Շիֆը հայտարարել է, որ «Հայաստանի դեմ ուղղված ավելի մահաբեր զենքի արտահանման հաստատումը միայն կհրահրի հակամարտությունը: Շիֆը նաև վկայակոչել է պետքարտուղարության՝ 2022 թ.-ի Մարդու իրավունքների զեկույցը, որում «արժանահավատ տեղեկություններ կան ապօրինի սպանությունների մասին, որոնք ներառում են ադրբեջանական կալանքի տակ գտնվող հայ զինվորների խմբային մահապատիժներ, խոշտանգումներ և դաժան, անմարդկային կամ նվաստացուցիչ վերաբերմունք՝ անպատժելիության բարձր մակարդակով»:
Կոնգրեսի անդամները պետք է մինչև ուրբաթ օրը՝ ապրիլի 21-ը, ստորագրեն նախարար Ռայմոնդոյին ուղղված նամակը:
Ամերիկյան հրացանների, այդ թվում՝ հարձակողական և կիսաավտոմատ դիպուկահար զենքի հնարավոր վաճառքի մասին լուրերը տարածվել են փետրվարի 1-ին: Հենց այդ ժամանակ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Մենենդեսը նախարար Ռայմոնդոյին ուղղված նամակում խորը մտահոգություն հայտնեց այդ առնչությամբ:
Փետրվարի 13-ին ԱՄՆ առևտրի նախարար Ջինա Ռայմոնդոյին ուղղված նամակում Բաքվին ռազմական օգնություն տրամադրելու առնչությամբ մտահոգություն են հայտնել նաև Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի գլխավոր տնօրեն Արամ Համբարյանը և հանձնախմբի Ռոդ Այլանդի մասնաճյուղի նախագահ Սթիվ Էլմասյանը:

Адам Шифф потребовал от министра торговли США объяснений по поводу слухов о продаже Азербайджану американских винтовок
Поддержи А1+!Конгрессмен США Адам Шифф призвал своих коллег в Конгрессе присоединиться к нему и потребовать от Министерства торговли объяснить, почему оно рассматривает возможность продажи Азербайджану американских сверхмощных винтовок, учитывая, что Азербайджан уже более 125 дней блокирует Арцах и продолжает нападения на Армению. «Арменпресс» передает об этом, со ссылкой на сообщение Комитета «Ай Дата» Америки. Комитет выразил поддержку всем членам Конгресса США, выступающим против продажи оружия Азербайджану.
Адам Шифф призвал своих коллег подписать письмо министру торговли Джине Раймондо, в котором «от Министерства торговли потребуется дополнительная информация о статусе любого запроса экспортных лицензий на отправку в Азербайджан смертоносного оружия».
Конгрессмен Шифф заявил, что «утверждение экспорта более смертоносного оружия против Армении только разожжет конфликт. Шифф также процитировал отчет Госдепартамента о правах человека за 2022 год, в котором «содержится достоверная информация о незаконных убийствах, включая групповые казни, пытки и жестокое, бесчеловечное или унизительное обращение с армянскими солдатами, находящимися в азербайджанском плену, с высоким уровнем безнаказанности».
Члены Конгресса до пятницы 21 апреля должны подписать письмо, адресованное министру Раймондо.
Слухи о возможной продаже американских винтовок, в том числе штурмовых и полуавтоматических снайперских, появились 1 февраля. В то время председатель сенатского комитета по международным отношениям Роберт Менендес выразил глубокую обеспокоенность в письме на имя министра Раймондо.
В письме на имя министра торговли США Джины Раймондо от 13 февраля озабоченность по поводу оказания военной помощи Баку выразили и исполнительный директор Комитета «Ай Дата» Америки Арам Амбарян и президент Род-Айлендского отделения комитета Стив Эльмасян.