ՀՀ կառավարությունը Ադրբեջանի հետ բանակցությունների վերաբերյալ մանրամասներ է ներկայացրել
Հայաստանի կառավարությունը մանրամասներ է ներկայացրել Ադրբեջանի հետ տարբեր ուղղություններով տարվող բանակցությունների վերաբերյալ։
Ինչպես նշված է ՀՀ կառավարության ծրագրի 2022 թվականի  կատարման վերաբերյալ զեկույցում, Հայաստան-Ադրբեջան բանակցային գործընթացը տեղի է ունեցել հետևյալ հիմնական ուղղություններով՝ Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության և հարաբերությունների հաստատման պայմանագիր, ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորում, տարածաշրջանի տրանսպորտային և տնտեսական կոմունիկացիաների ապաշրջափակում, սահմանազատում և անվտանգություն, հումանիտար հարցեր:
Այս հարցերի քննարկման համար ՀՀ վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահի մասնակցությամբ տեղի է ունեցել 3 եռակողմ հանդիպում Եվրոպական խորհրդի նախագահի միջնորդությամբ (2022 թվականի ապրիլի 6-ին, մայիսի 22-ին և օգոստոսի 31-ին՝ Բրյուսելում), 2 քառակողմ հանդիպում Եվրոպական խորհրդի նախագահի և Ֆրանսիայի նախագահի միջնորդությամբ (որոնցից մեկը՝ հեռավար, մյուսը՝ Պրահայում՝ 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին) և 1 եռակողմ հանդիպում ՌԴ նախագահի միջնորդությամբ (2022 թվականի հոկտեմբերի 31-ին Սոչիում)։ 2023 թվականի փետրվարի 18-ին Մյունխենում ևս 1 եռակողմ հանդիպում է տեղի ունեցել Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների (այսուհետ՝ ԱՄՆ) պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի միջնորդությամբ: ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը և Ադրբեջանի նախագահի արտաքին հարցերով խորհրդական Հիքմեթ Հաջիևը ԱՄՆ և ԵՄ միջնորդությամբ հանդիպել են 4 անգամ, ՀՀ և Ադրբեջանի գլխավոր դատախազները ՌԴ միջնորդությամբ հանդիպել են երկու անգամ, ՀՀ և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարները ՌԴ, ԱՄՆ և այլ գործընկերների միջնորդությամբ հանդիպել են 6 անգամ:
Տեղի է ունեցել խաղաղության և հարաբերությունների հաստատման պայմանագրի վրա աշխատանքի երեք շրջափուլ, որի ընթացքում Հայաստանն ու Ադրբեջանը փոխանակել են դիտարկումներ և առաջարկություններ: ՀՀ-ն իր դիտարկումներն ու առաջարկություններն ադրբեջանական կողմին է փոխանցել 2023 թվականի փետրվարի 14-ին: ՀՀ-ի համար ընդունելի է այն մոտեցումը, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պայմանագրի ստորագրումը կարող է առանձնացվել ԼՂ-ի հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացից՝ այն տրամաբանությամբ, որ Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև քննարկումների միջազգային մեխանիզմ  կձևավորվի: ՀՀ-ի համար էական է ԼՂ հայության անվտանգության և իրավունքների հասցեագրման երաշխավորված մեխանիզմների ձևավորումը, որը կունենա միջազգային տեսանելիություն և ներգրավվածություն:
«Հայաստան-Ադրբեջան պայմանագրի համատեքստում ՀՀ կառավարության համար առանցքային են ՀՀ-ի 29 800 քառակուսի կիլոմետր տարածքի անվտանգության երաշխիքների ձևավորումը, պայմանագրի տեքստի շուրջ հնարավոր տարընթերցումների և վեճերի կարգավորման գործնական մեխանիզմի ձևավորումը»,- ասված է զեկույցում:
Նշվում է, որ  2022 թվականին ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գլխավորությամբ ստեղծվել է Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հանձնաժողովը, որից հետո տարվա ընթացքում տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման ու սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի և Ադրբեջանի Հանրապետության ու Հայաստանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման պետական հանձնաժողովի երեք համատեղ հանդիպում: 2023 թվականի փետրվարի 17-ին ՀՀ-ն դիվանագիտական խողովակներով Ադրբեջանին է փոխանցել Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման ու սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի և Ադրբեջանի Հանրապետության ու Հայաստանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման պետական հանձնաժողովի նիստերի ու համատեղ աշխատանքային հանդիպումների կազմակերպման և անցկացման աշխատակարգի հերթական նախագիծը: 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում և հոկտեմբերի 31-ին Սոչիում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների ուժով Հայաստանն ու Ադրբեջանը հաստատել են իրենց հանձնառությունը՝ ճանաչելու միմյանց տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը՝ ՄԱԿ-ի կանոնադրության և 1991 թվականի Ալմա Աթայի հռչակագրի դրույթների համաձայն։ Սոչիի հայտարարությամբ կողմերը հստակ պայմանավորվել են զերծ մնալ ուժի կիրառումից կամ դրա կիրառման սպառնալիքից, քննարկել և լուծել բոլոր խնդրահարույց հարցերը՝ բացառապես ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության սկզբունքները հարգելով։
2022 թվականի ընթացքում տեղի է ունեցել ՀՀ-ի, ՌԴ-ի և Ադրբեջանի փոխվարչապետերի համանախագահությամբ տարածաշրջանային տնտեսական և տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման եռակողմ աշխատանքային խմբի երկու նիստ (ստեղծման օրվանից ի վեր տեղի է ունեցել 11 նիստ): Ապաշրջափակման թեման պարբերաբար քննարկվել է նաև այլ ձևաչափերում: ՀՀ-ն հետաքրքրված է տարածաշրջանի տնտեսական և տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակմամբ և պատրաստ է օր առաջ իրագործել այն ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով՝ «Հայկական խաչմերուկ» նախագծի շրջանակներում: Բեռների, ապրանքների և քաղաքացիների շարժի նոր հնարավորություններն ակնհայտորեն կմեծացնեն «Հայկական խաչմերուկի» գրավչությունը միջազգային և տարածաշրջանային ուղևորափոխադրումների և բեռնափոխադրումների համար՝ էականորեն ընդգծելով Հայաստանի չիրացված լոգիստիկ դերը տարածաշրջանում, ինչն իր հերթին նաև հավելյալ անվտանգության և կայունության երաշխիքներ կապահովի:
ՀՀ վարչապետի որոշմամբ 2022 թվականի հունվարի 14-ին տրանսպորտային ենթակառուցվածքների վերականգնման ծրագրի աշխատանքների արդյունավետ իրականացման նպատակով ստեղծվել է աշխատանքային խումբ, որին ներգրավվել են նաև միջազգային բարձրակարգ փորձագետներ:
Զեկույցում արձանագրվում է, որ չհասցեագրված են մնում նաև Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերություններում առկա մի շարք հումանիտար հարցերի շուրջ պայմանավորվածություններ: Ի հեճուկս 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետի՝ Ադրբեջանը մինչև օրս շարունակում է 33 գերեվարված հայ քաղաքացու պահել անազատության մեջ: ՀՀ-ն բոլոր միջազգային ատյաններում, այդ թվում՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում, Արդարադատության միջազգային դատարանում, հետապնդում է գերեվարված քաղաքացիների և նրանց վերադարձի խնդիրը: 2022 թվականի ընթացքում հաջողվել է ապահովել 31 գերեվարված հայ քաղաքացու վերադարձը: Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերություններում կարևոր է մնում նաև անհետ կորած անձանց հարցը: Հայկական կողմից 975 քաղաքացու գտնվելու վայրն անհայտ է համարվում, որոնցից 777-ը՝ Ղարաբաղյան առաջին պատերազմի, 196-ը՝ 44-օրյա պատերազմի, 2-ը՝ սեպտեմբերյան ագրեսիայի հետևանքով: ՀՀ-ն միջազգային դատական և դիվանագիտական ատյաններում հետևողականորեն բարձրացնում է բռնի անհետացումների, ինչպես նաև գերիների խոշտանգման և զոհված զինծառայողների դիակների խոշտանգման և անարգման հարցերը:
2022 թվականին ՀՀ-ն Ադրբեջանին է վերադարձրել ենթադրաբար անհետ կորած համարվող ադրբեջանցիների 35 ոսկոր և մարմինների գտնվելու հնարավոր վայրերի երեք քարտեզ: 2022 թվականի ընթացքում Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի 4 գանգատ է ներկայացրել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան՝
1. 44-օրյա պատերազմի ընթացքում և դրան հաջորդող երկու ամսվա ընթացքում կատարված մարդու իրավունքների զանգվածային խախտումների, ներառյալ կյանքի իրավունքի, խոշտանգման և վատ վերաբերմունքի արգելքի, անձնական և ընտանեկան կյանքի իրավունքի, սեփականության իրավունքի և մի շարք այլ իրավունքների խախտումների վերաբերյալ,
2. գերեվարված անձանց նկատմամբ տեղի ունեցած ապօրինի դատավարությունների հետևանքով իրավունքների խախտումների, ներառյալ ազատությունից ապօրինի զրկելու վերաբերյալ,
3. Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից օկուպացիայի հետևանքով մարդու իրավունքների խախտումների վերաբերյալ,
4. Լեռնային Ղարաբաղում՝ Փարուխի և Քարագլխի դեպքերի և Լաչինի միջանցքում տեղի ունեցած դեպքերի վերաբերյալ։
2022 թվականի ընթացքում Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարան է ներկայացրել գանգատ՝ «Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին» միջազգային կոնվենցիայի կիրառման վերաբերյալ: Գանգատը վերաբերում է ռասայական խտրականության բոլոր դրսևորումներին՝ ատելության և հակահայկականության քարոզ, ներառյալ պաշտոնատար անձանց կողմից, հայկական մշակութային ժառանգության օբյեկտների պաշտպանության հարց, պատմության կեղծում, կրթական հաստատություններում հակահայկականության հետևողական քարոզ, էթնիկ զտում, էթնիկ ատելության հիմքով խոշտանգումներ և վատ վերաբերմունքի դեպքեր, էթնիկ ատելության հիմքով սպանություններ, գլխատումներ և շատ այլ խախտումներ, որոնց կատարման մոտիվն էթնիկ հայերի նկատմամբ ատելությունն է։ Սկզբնական հայցը ներկայացվել էր 2021 թվականի սեպտեմբերի 16-ին, ամբողջական հայցը ներկայացվել է 2023 թվականի հունվարի 23-ին: Դատական ատյաններում բոլոր միջպետական գանգատներով Հայաստանի կողմից բարձրացվել են և բարձրացվելու են գույքային և ոչ գույքային վնասների հատուցման պահանջներ։

Правительство Армении представило подробности переговоров с Азербайджаном
В докладе по выполнению плана правительства РА на 2022 год, армяно-азербайджанский переговорный процесс отмечен по следующим основным направлениям: соглашение об установлении мира и отношений между Арменией и Азербайджаном, урегулирование Нагорно- карабахской проблемы, разблокирование транспортных и экономических коммуникаций в регионе, демаркация и безопасность, гуманитарные вопросы.
Эти вопросы были обсуждены на 3 трехсторонних встречах премьер-министра Армении и президента Азербайджана при посредничестве председателя Европейского Совета (6 апреля, 22 мая и 31 августа 2022 года в Брюсселе), 2 четырехсторонних встречах при посредничестве президента Европейского Совета и Президента Франции (одна из которых прошла дистанционно, другая в Праге 6 октября 2022 г.) и 1 трехсторонней встрече при посредничестве президента России (31 октября 2022 г. в Сочи). 18 февраля 2023 г. в Мюнхене при посредничестве Государственного секретаря Соединенных Штатов Америки Энтони Блинкена состоялась еще одна трехсторонняя встреча. Секретарь Совета безопасности РА Армен Григорян и советник президента Азербайджана по иностранным делам Хикмет Гаджиев 4 раза встречались при посредничестве США и ЕС, генеральные прокуроры Армении и Азербайджана дважды встречались при посредничестве Российской Федерации, министры иностранных дел Республики Армения и Азербайджана 6 раз встречались при посредничестве Российской Федерации, США и других партнеров.
Были проведены 3 этапа работы над соглашением об установлении мира и отношений, в ходе которых Армения и Азербайджан обменивались наблюдениями и рекомендациями. РА передала азербайджанской стороне свои замечания и рекомендации 14 февраля 2023 года. Для РА приемлем подход, что подписание соглашения между Арменией и Азербайджаном можно отделить от процесса урегулирования нагорно-карабахской проблемы, исходя из логики формирования международного механизма переговоров между Степанакертом и Баку. Важно, чтобы РА сформировала гарантированные механизмы для решения вопросов безопасности и прав армян Нагорного Карабаха, которые будут иметь международную видимость и вовлеченность.
«В контексте армяно-азербайджанского договора для правительства Армении ключевыми являются формирование гарантий безопасности на территории РА в 29 800 квадратных километров, формирование практического механизма урегулирования возможных разночтений и споров вокруг текста договора», - говорится в докладе.
В нем отмечается, что в 2022 году под руководством вице-премьер-министра РА Мгера Григоряна с армянской стороны была создана Комиссия по делимитации и пограничной безопасности между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой. 17 февраля 2023 года Армения по дипломатическим каналам передала Азербайджану очередной проект порядка организации и проведения заседаний и совместных рабочих встреч Комиссии по делимитации государственной границы между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой и пограничной безопасности. В силу договоренностей, достигнутых в Праге 6 октября 2022 г. и в Сочи 31 октября 2022 г., Армения и Азербайджан подтвердили свою приверженность признанию территориальной целостности и суверенитета друг друга в соответствии с положениями Устава ООН и Алма-Атинской декларации 1991 г. . Согласно Сочинской декларации, стороны договорились воздерживаться от применения силы или угрозы ее применения, обсуждать и решать все проблемные вопросы, соблюдая принципы суверенитета и территориальной целостности.
В течение 2022 года состоялось два заседания трехсторонней рабочей группы по разблокированию региональных экономических и транспортных коммуникаций под сопредседательством заместителей премьер-министров РА, РФ и Азербайджана (со дня ее создания состоялось 11 заседаний). Тема разблокировки регулярно обсуждалась и в других форматах. РА заинтересована в разблокировании экономических и транспортных коммуникаций региона и готова осуществить это в соответствии с законодательством РА в рамках проекта «Армянский перекресток». Новые возможности для перемещения грузов, товаров и граждан, очевидно, повысят привлекательность «Армянского перекрестка» для международных и региональных пассажирских и грузовых перевозок, значительно подчеркнув нереализованную логистическую роль Армении в регионе, что в свою очередь также обеспечит дополнительную безопасность и гарантии стабильности.
Решением премьер-министра РА от 14 января 2022 года для эффективной реализации работ по проекту восстановления транспортной инфраструктуры была создана рабочая группа, в которой также были задействованы международные эксперты высокого уровня.
В сообщении отмечается, что договоренности по ряду гуманитарных вопросов в армяно-азербайджанских отношениях остаются нерешенными. Вопреки пункту 8 Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года Азербайджан продолжает удерживать в заключении 33 пленных гражданина Армении. Армения во всех международных инстанциях, в том числе в Европейском суде по правам человека, Международном суде ООН, выносит проблему пленных граждан и их возвращения. В течение 2022 года удалось добиться возвращения 31 захваченного гражданина Армении. Вопрос о без вести пропавших лицах также остается важным в отношениях между Арменией и Азербайджаном. Армении неизвестно местонахождение 975 граждан считается. 777 пропали в дни первой карабахской войны, 196 в дни 44-дневной войны и 2 в результате сентябрьской агрессии. РА последовательно поднимает в международных судебных и дипломатических инстанциях вопросы насильственных исчезновений, а также пыток пленных и надругательств над телами погибших военнослужащих.
В 2022 году Армения вернула Азербайджану останки 35 якобы пропавших без вести азербайджанцев и предоставила три карты возможных местонахождений тел. В течение 2022 года Армения против Азербайджана подала 4 иска в Европейский суд по правам человека:
По массовым нарушениям прав человека, совершенных во время 44-дневной войны и в последующие два месяца, в том числе нарушений права на жизнь, запрета пыток и жестокого обращения, права на частную и семейную жизнь, права на собственность и ряд других прав;
По нарушениям прав, в том числе по незаконному лишению свободы, в результате незаконных судебных процессов над задержанными;
По нарушениям прав человека в результате оккупации вооруженными силами Азербайджана суверенной территории Армении;
По событиям в Нагорном Карабахе, Парухе и Караглухе, по блокаде Лачинского коридора.
В течение 2022 года Армения подала иск на Азербайджан в Международный суд ООН по поводу несоблюдения Международной конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации. В нем представлены все проявления расовой дискриминации: пропаганда ненависти и антиармянства, в том числе со стороны официальных лиц, фальсификации исторических данных, последовательной пропаганде антиармянства в учебных заведениях, этнических чисток, случаи пыток и жестокое обращение на почве национальной ненависти, убийства на почве национальной ненависти, обезглавливание и многие другие нарушения, мотивом которых является ненависть к армянам. Первый иск был подан 16 сентября 2021 г., полный иск был подан 23 января 2023 г. По всем межгосударственным искам со стороны Армении предъявлялись и будут предъявляться требования о возмещении имущественного и неимущественного ущерба.