15 անձ այսօր «Կարմիր խաչի» միջնորդությամբ Արցախից տեղափոխվել է ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից ուռուցքային հիվանդություներով, վիրահատական միջամտություններ և հետինպլանտացիոն համուղղում պահանջող ախտաբանությամբ 15 անձ այսօր «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել է ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
10 բուժառուներ, ովքեր պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար, ուղեկցողների հետ վերադարձել են Արցախ։
«Արևիկ» բուժմիավորումում 7 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքներում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն»ՓԲԸ-ում 5 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 1-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում է։
Մինչ այսօր «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ընդհանուր 305 հիվանդ։

Сегодня при посредничестве «Красного Креста» из Арцаха в специализированные медицинские центры РА были доставлены 15 человек
Поддержи А1+!15 человек с онкозаболеваниями, требующих хирургического вмешательства и постимплантационной коррекции, из ЗАО «Республиканский медицинский центр» министерства здравоохранения Республики Арцах 11 апреля при посредничестве и сопровождении Международного Комитета Красного Креста были переведены в специализированные медицинские центры Армении. Об этом говорится в информационном бюллетене Инфоштаба Арцаха.
Международный комитет Красного Креста перевез из Арцаха в Армению в общей сложности 305 пациентов.
Еще 10 пациентов, которые были направлены на лечение в Армению в рамках госзаказа, вместе с сопровождающими вернулись в Арцах.
В отделении новорожденных и реанимации МЦ «Аревик» находятся 7 детей.
В ЗАО «Республиканский медицинский центр» в отделении реанимации находятся 5 пациентов, 1 из них в критическом состоянии.