Ծանր հիվանդություններ ունեցող 12 անձ Արցախից տեղափոխվել է Հայաստան
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱրցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ Առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից ուռուցքային և սիրտ-անոթային համակարգի ծանր հիվանդություններ ունեցող 12 անձ այսօր, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել է ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
9 բուժառուներ, որոնք պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար, ուղեկցողների հետ վերադարձել են Արցախ։
«Արևիկ» բուժմիավորումում 7 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 9 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 3-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։
Մինչ այսօր «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ընդհանուր 276 հիվանդ։

Из Арцаха в Армению доставлены 12 человек с тяжёлыми заболеваниями
Поддержи А1+!В связи с блокировкой Азербайджаном единственной дороги, соединяющей Арцах с Арменией, 12 человек с тяжелыми онкологическими и сердечно-сосудистыми заболеваниями из «Республиканского медицинского центра» Министерства здравоохранения Республики Арцах 7 апреля при посредничестве и сопровождении Международного Комитета Красного Креста были переведены в специализированные медицинские центры Армении.
9 пациентов, направленных в Армению для лечения в рамках госзаказа, со своими сопровождающими вернулись в Арцах.
Плановые операции по-прежнему приостановлены в медицинских учреждениях Министерства здравоохранения Республики Арцах.
7 детей находятся в неонатальном и реанимационном отделении медсанчасти «Аревик».
В «Республиканский медицинский центр» в реанимационном отделении находятся 9 пациентов, 3 из них в критическом состоянии.
На сегодняшний день при посредничестве и содействии Международного комитета Красного Креста из Арцаха в Армению переведено в общей сложности 276 пациентов.