«Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին տիրող իրավիճակը կարող է ապակայունանալ». ՀԱՊԿ
Աջակցիր «Ա1+»-ինԻրավիճակը հայ-ադրբեջանական սահմանին և Լեռնային Ղարաբաղի գոտում հղի է լուրջ ապակայունացմամբ: Այդ մասին ուրբաթ հայտարարել են ՀԱՊԿ քարտուղարությունում, գրում է ТАСС-ը:
«ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի խոսքով՝ իրավիճակը Հարավային Կովկասում շարունակում է հղի լինել լուրջ ապակայունացմամբ: Լեռնային Ղարաբաղում և հայ-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակի հետ կապված ռիսկերը մնում են արդիական»,- նշել է քարտուղարությունը:
«Կովկասյան տարածաշրջանում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև լարվածությունը պահպանվում է երկար տարիների հակասությունների հետևանքով»,- ասել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Իմանգալի Տասմագամբետովը։
Հինգշաբթի Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել էր, որ իր զինված ուժերը վերահսկողության տակ են վերցրել Հայաստանի հետ սահմանին գտնվող Լաչինի շրջանի բարձունքներն ու տարածքները։

«Ситуация на границе Армении и Азербайджана может дестабилизироваться»: ОДКБ
Поддержи А1+!Ситуация в Нагорном Карабахе и Афганистане остается напряженной, создает риски дестабилизации в странах Организации Договора о коллективной безопасности, заявил генсек ОДКБ Имангали Тасмагамбетов.
«Сохраняется напряжённость в кавказском регионе, как следствие многолетних противоречий между Арменией и Азербайджаном», - сказал Тасмагамбетов на расширенном совещании руководящего состава секретариата и объединенного штаба ОДКБ в пятницу.
По его словам, из-за рисков, связанных с обстановкой в Нагорном Карабахе и на армяно-азербайджанской границе, ситуация чревата серьезной дестабилизацией.
«Неспокойно в центрально-азиатском регионе - возрастает опасность проникновения на территорию союзников по ОДКБ экстремистской идеологии и террористических группировок. Особую озабоченность вызывают комплексные угрозы, исходящие с территории Афганистана», - заявил Тасмагамбетов.
Он подчеркнул, что в ОДКБ проводится постоянная работа над совершенствованием механизма противодействия существующим и вновь возникающим вызовам и угрозам.