ԱԽ քարտուղարը Ռիգայում ներկայացրել է Ադրբեջանի հավանական էսկալացիայի վերաբերյալ մտահոգությունները
Աշխատանքային այցով Լատվիայի Հանրապետությունում գտնվող ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը մարտի 29-ին հանդիպումներ է ունեցել Լատվիայի նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Անդրիս Տեյկմանիսի, նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Յաանիս Կաժոչնիշի, Լատվիայի արտաքին գործերի նախարարի եվրոպական հարցերով տեղակալ Ինգրիդա Լևրենսի, ինչպես նաև Լատվիայի վարչապետի Ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Մաարիս Չեպուրիտիսի հետ։
Հանդիպումների ընթացքում կողմերը կարևորել են երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդմանն ուղղված բարձր մակարդակով հանդիպումների անցկացումը, ինչպես նաև ԵՄ առաքելության ներկայությունը Հայաստանում։
Քարտուղար Գրիգորյանը գործընկերներին է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամն ու ՀՀ անվտանգային միջավայրի մարտահրավերները, այդ թվում Ադրբեջանի հավանական էսկալացիայի վերաբերյալ մտահոգությունները: Վերոնշյալի համատեքստում ԱԽ քարտուղարն ընդգծել է Լեռնային Ղարաբաղ և Լաչինի միջանցք միջազգային փաստահավաք առաքելություն գործուղելու անհրաժեշտությունը:
Լատվիայի գործընկերներն Հայաստանին անվտանգային հարցերում աջակցելու և ԵՄ առաքելությունն ամրապնդելու հարցում իրենց պատրաստակամությունն են հայտնել:

Секретарь СБ представил в Риге беспокойства по поводу возможной эскалации со стороны Азербайджана
Поддержи А1+!Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян, находящийся с рабочим визитом в Латвийской Республике, 29 марта встретился с руководителем Аппарата президента Латвии Андрисом Тейкманисом, советником президента по национальной безопасности Янисом Кажочнишом, заместителем министра ИД Латвии по европейским делам Ингридой Левренс и с советником премьер-министра Латвии по национальной безопасности Маарисом Чепуритисом.
В ходе встреч стороны отметили важность проведения встреч на высоком уровне, направленных на укрепление двусторонних отношений, также присутствия миссии ЕС в Армении.
Секретарь СБ Григорян представил своим коллегам гуманитарный кризис, возникший в Нагорном Карабахе в результате незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора, и вызовы в сфере безопасности Армении, в том числе беспокойство по поводу возможной эскалации со стороны Азербайджана. В контексте вышеизложенного секретарь Совета безопасности подчеркнул необходимость направления в Нагорный Карабах и в Лачинский коридор международной миссии по установлению фактов.