ԱՄՆ պետդեպն իր զեկույցում անդրադարձել է ադրբեջնական զինուժի վայրագություններին Հայաստանի դեմ ագրեսիայի ընթացքում
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱՄՆ պետքարտուղարությունը հրապարակել է Հայաստանում մարդու իրավունքների իրավիճակի վերաբերյալ զեկույց, որում մանրամասն անդրադարձել է նաև Հայաստանի դեմ սեպտեմբերյան ագրեսիայի ընթացքում ադրբեջանցի զինծառայողների թույլ տված վայրագություններին։
Զեկույցում նշվում է հաղորդումների մասին, որ սեպտեմբերյան հակամարտության ընթացքում ադրբեջանական ուժերն իրագործել են անօրինական սպանություններ, դաժան և անմարդկային վերաբերմունքի են ենթարկել հայ զինվորականներին:
Նշվում է, որ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն ուսումնասիրել է Ադրբեջանի հետ հակամարտության հետևանքով անհետ կորած անձանց դեպքերը: Նշվում է, որ 2020 թ.-ի աշնան պատերազմից հետո 203 մարդ (այդ թվում՝ 20 քաղաքացիական անձ) համարվում է անհետ կորած, իսկ սեպտեմբերի 13-14-ի հակամարտության հետևանքով անհետ կորած է համարվում 3 զինվորական:
ԱՄՆ պետքարտուղարությունն անդրադառնում է նաև ադրբեջանցի զինծառայողների կողմից 7 հայ զինծառայողների անօրինական մահապատժին, որը, Human Rights Watch հասարակական կազմակերպության և Bellingcat-ի հետաքննող լրագրողների հավաստմամբ, նկարահանվել է 2022 թ.-ի սեպտեմբերի կեսերին:
Զեկույցը նաև հիշատակում է սեպտեմբերյան հակամարտության ընթացքում հայ կին զինծառայողների մարմինների նկատմամբ անմարդկային վերաբերմունքի դեպքերը, ադրբեջանական ուժերի կողմից քաղաքացիական ենթակառուցվածքներին հարվածները, շտապ օգնության մեքենաների թիրախավորումը:
Զեկույցում ներկայացված են նաև Հայաստանում մարդու իրավունքների խախտման, այդ թվում՝ անվտանգության ուժերի կողմից ուժի կիրառման, բանտերում առկա վատ պայմանների, կամայական ձերբակալությունների, խոսքի ազատության սահմանափակումների դեպքեր:

В докладе госдепа США представлены зверства азербайджанских вооружённых сил в ходе агрессии против Армении
Поддержи А1+!Госдепартамент США опубликовал доклад о ситуации с правами человека в Армении, в котором также подробно описаны зверства, совершенные азербайджанскими военнослужащими во время сентябрьской агрессии против Армении.
В докладе отмечается о сообщениях о том, что во время сентябрьского конфликта азербайджанские силы совершали незаконные убийства и подвергали армянских солдат жестокому и бесчеловечному обращению.
Отмечается, что Международный комитет Красного Креста изучал дела о пропавших без вести в результате конфликта с Азербайджаном. Отмечается, что после осенней войны 2020 года 203 человека (в том числе 20 гражданских лиц) считаются пропавшими без вести, а 3 военнослужащих считаются пропавшими без вести в результате конфликта 13-14 сентября.
Госдеп США также упоминает, что "2 октября в азербайджанских социальных сетях было распространено видео, которое, по сообщениям Human Rights Watch и группы журналистов-расследователей Bellingcat, запечатлело незаконную казнь не менее семи армянских солдат военнослужащими в азербайджанской военной форме. Human Rights Watch и Bellingcat объявили соответственно 14 и 20 октября, что подтвердили, что видео было снято в середине сентября. Human Rights Watch охарактеризовала казнь как «военное преступление, за которое необходимо понести ответственность»”.
В докладе также упоминаются случаи бесчеловечного обращения с телами армянских женщин-военнослужащих во время сентябрьского конфликта, нападения на гражданскую инфраструктуру со стороны азербайджанских сил, нападения на машины скорой помощи.
В докладе также представлены случаи нарушения прав человека в Армении, в том числе применение силы силами безопасности, плохие условия содержания в тюрьмах, произвольные аресты и ограничения свободы слова.