Եթե 2000 թվականին իմանայի, թե ինձ ինչ է սպասվում, երբեք չէի համաձայնի ղեկավարել նվագախումբը․ Թոփչյան (տեսանյութ)
«Համավարակից հետո երաժշտների կյանքը վերջապես աշխուժացավ։ Հայաստանում դա ինչ-ինչ պատճառներով ավելի շուտ ավարտվեց, իսկ Եվրոպայում, շատ երկար այդ «գարշելի թատրոնը, շարունակվում էր։ Ես ունեմ իմ կարծիքը այս ամենի մասի, ինչևէ։ Այս տարի, երբ Գերմանիայում էի այդ «դիմակահանդեսը» արդեն չկար։ Հետևանքները դեռ չգիտենք, բայց, հուսանք, որ համավարակը մնաց պատմության անցյալում։ Մեր նվագախումբը նորից հրավերներ ունի, նորից ճամփորդում ենք։ Ես էլ որպես դիրիժոր շատ ծրագրեր ունեմ։ Տարվա սկզբից մեկ շաբաթ այստեղ եմ, մեկ շաբաթ՝ արտերկրում։ Փորձում եմ համատեղել», - ասում է Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանը։
Շուտով երկրից չորս ու կես ամսով բացակայելու է։ Գերմանիա, Դանիա, Իտալիա, հետո Ռուսաստան՝ Մոսկվայի «Մեծ թատրոն», արդեն ավելի երկար ժամանակով։ Այդ ընթացքում Հայաստան կվերադառնա երեք օրով միայն, ապրիլի 24-ի համերգը ղեկավարելու։
Պարոն Թոփչյանի բացակայության ժամանակ ֆիլհարմոնիկի համերգները կղեկավարեն հրավիրյալ հայտնի դիրիժորներ՝ Պավել Կոգանը, Անդրեյ Բորեյկոն և այլոք։ Իսկ նվագախմբի հետ փորձերը կիրականացնի Սլովենիայից հրավիրյալ դիրիժոր։
«Այս տարիներին մեր նվագախումբը շատ դժվարությունների միջով անցավ ու հաղթահարեց։ Ես միշտ ասում եմ, եթե 2000 թվականին իմանայի, թե ինձ ինչ է սպասվում, երբեք չէի համաձայնի ղեկավարել նվագախումբը»,- նշեց պարոն Թոփչյանը։

Если б я в 2000 году знал, что меня ждёт, никогда не согласился бы возглавить оркестр: Топчян (видео)
«После пандемии жизнь музыкантов наконец-то ожила. В Армении это по определённым причинам закончилось раньше, а в Европе этот «уродливый театр очень долго продолжался.
У меня есть мнение обо всём этом, как бы то ни было. В этом году, когда я был в Германии, этого «маскарада» уже не было. Мы пока не знаем последствий, но, надеемся, что пандемия осталась в истории. У нашего оркестра опять есть приглашения, мы вновь путешествуем. И у меня как у дирижёра много программ. С начала года я неделю здесь, неделю – за рубежом. Пытаюсь совмещать», - говорит художественный руководитель и главный дирижёр Национального филармонического оркестра Армении Эдуард Топчян.
Вскоре он уедет из страны на четыре с половиной месяца. Германия, Дания, Италия, затем Россия – московский «Большой театр», уже на более длительный срок. За это время он вернётся в Армению только на три дня, чтобы руководить концертом 24-го апреля.
В отсутствие господина Топчяна концертами филармонического будут руководить известные приглашённые дирижёры – Павел Коган, Андрей Борейко и др. А репетиции с оркестром проведёт приглашённый дирижёр из Словении.
«В эти годы наш оркестр прошёл через множество трудностей и одержал победу. Я всегда говорю, если б я в 2000 году знал, что меня ждёт, никогда не согласился бы возглавить оркестр», - отметил господин Топчян.