Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի շնորհավորական ուղերձը Մարտի 8-ի առիթով
սրտանց շնորհավորում եմ բոլորիդ և յուրաքանչյուրիդ Կանանց միջազգային օրվա առիթով։ Այս տոնը մեզանում միշտ կարևոր է եղել, բայց հիմա կարևորում ենք առանձնակի:
Այսօր մենք նախ գլուխ ենք խոնարհում մեր բազմաթիվ որդեկորույս մայրերի առաջ, ում որդիներն իրենց կյանքը տվեցին հանուն հայրենիքի: Նրանցից շատերը նոր կյանք ու հույս են տալիս բոլորիս, սուգը հաղթահարելով՝ մայրության բերկրանքը կրկին ապրելու և իրենց նահատակված զավակներին այսպիսով հարություն տալու միջոցով:
Մենք գլուխ ենք խոնարհում պատերազմում այրիացած մեր այն կանանց առաջ, ովքեր իրենց ուսերին են պահում գլխատված ընտանիքների հոգսի ծանրությունը և իրենց զավակներին կոչում են ապրելու, կրթվելու, հաղթահարելու բոլոր դժվարությունները ու հաղթելու ճակատագրի մարտերում:
Այսօր մենք գլուխ ենք խոնարհում այն կանանց առաջ, ովքեր ամուր թիկունք ու ապավեն են զինված ուժերում ծառայող իրենց ամուսիններին, ովքեր երկրի, պետության անվտանգության պատասխանատվությունն են կրում:
Այսօր մենք գլուխ ենք խոնարհում այն կանանց առաջ, ովքեր իրենք են ծառայում Զինված ուժերում՝ նաև ընդգծելով մեր երկրի կյանքում կանանց դերակատարման ընդլայնումը, որ տեղի է ունենում բոլորիս աչքի առաջ: Եվ սա ո՛չ գաղափարախոսական, ո՛չ քաղաքական, ո՛չ էլ նույնիսկ աշխարհայացքի հարց է:
Արդեն բավական երկար ժամանակ կանայք մեր երկրի բնակչության մեծամասնությունն են և հասկանալիորեն պետք է իրենց վրա վերցնեն ավելի մեծ պատասխանատվություն:
Եվ տրամաբանական է, որ այսօր մեր երկրում ավելի ու ավելի հաճախ կանայք ստանձնում են դերակատարումներ, պատասխանատվություններ ու պաշտոններ, որոնք աննախադեպ են մեր երկրի պատմության համար, և մեր հանրությունը պիտի քաջալերի այս գործընթացը:
Կանայք ավելի ու ավելի շատ են ներգրավվում տնտեսական գործունեության մեջ, պետական կառավարման և տեղական ինքնակառավարման ոլորտում, դատաիրավական և իրավապահ համակարգերում, ինչպես վերը նշեցի՝ զինված ուժերում: Եվ սա մեր երկրի զարգացման գրավականն է, որովհետև կանանց հսկայական պոտենցիալը լիարժեք չօգտագործել՝ նշանակում է լինել անհեռատես:
Հանրային, պետական կյանքի բոլոր ոլորտներում կանանց դերակատարման ընդլայմանը շատերը հոռետեսությամբ են վերաբերվում՝ ընդգծելով, որ կինը հայկական ավանդական ընտանիքի հենասյունն է: Սա, իհարկե, ճիշտ է և աներկբա: Բայց հայկական ավանդական ընտանիքի նույնպիսի հենասյուն է տղամարդը ու ոչ ոք չի անհանգստանում, երբ տղամարդը ծառայում է բանակում, ոստիկանությունում, զբաղվում է տնտեսական գործունեությամբ, կամ ակտիվ հանրային-քաղաքական կյանք է վարում: Մյուս կողմից, իհարկե, պետությունը հատուկ հոգածության առարկա պիտի դարձնի մայրությունը, ինչը և անում ենք հետևողականորեն:
2023 թվականի մարտի 8-ին հենց այս համատեքստը կարևոր համարեցի ընգծել, որովհետև Կանանց միջազգային օրն այն մասին չէ, որ կանայք փխրուն են ու խոցելի: Կանանց միջազգային օրն այն մասին է, որ կանայք կարող են ավելին:
Սիրելի կանայք, շնորհավորում եմ բոլորիդ և յուրաքանչյուրիդ Մարտի 8-ի օրվա առիթով: Շնորհակալություն ձեզ, որ անում եք ավելին և միշտ պատրաստ եք անել ավելին:

Поздравительное послание премьер-министра Никола Пашиняна по случаю 8 Марта
Поддержи А1+!Премьер-министр Никол Пашинян направил поздравительное послание по случаю Международного женского дня. В послании говорится:
От всего сердца поздравляю всех и каждого из вас с Международным женским днем. Этот праздник всегда был важен для нас, но сейчас мы придаем ему особое значение.
Сегодня мы в первую очередь преклоняемся перед нашими многочисленными матерями, чьи сыновья отдали свои жизни во имя Родины. Многие из них дарят всем нам новую жизнь и надежду, преодолевая горе, вновь переживая радость материнства и воскрешая тем самым своих павших детей.
Мы преклоняемся перед нашими овдовевшими на войне женщинами, которые несут на своих плечах бремя заботы об оставшихся без главы семьях и призывают своих детей жить, учиться, преодолевать все трудности и одерживать победы в битвах, которые преподносит судьба.
Сегодня мы преклоняемся перед теми женщинами, которые являются крепкой опорой для своих мужей, проходящих службу в Вооруженных силах и несущих ответственность за безопасность страны, государства.
Сегодня мы преклоняемся перед теми женщинами, которые служат в Вооруженных силах, и подчеркиваем вместе с тем происходящее на наших глазах расширение роли женщин в жизни нашей страны. И это не идеологический, политический и даже не мировоззренческий вопрос.
В течение достаточно долгого времени женщины составляют большинство населения нашей страны и по понятным причинам должны брать на себя больше ответственности. И логично, что сегодня в нашей стране все чаще и чаще женщины берут на себя роли, обязанности и должности, беспрецедентные в истории нашей страны, и наше общество должно поощрять этот процесс.
Женщины все больше вовлекаются в экономическую деятельность, в органы государственного управления и местного самоуправления, в судебную и правоохранительную системы и, как я отметил выше, в Вооруженные силы. И в этом залог развития нашей страны, ведь не использовать в полной мере огромный потенциал женщин - значит быть недальновидным.
Многие пессимистично относятся к расширению роли женщины во всех сферах общественной и государственной жизни, подчеркивая, что женщина является опорой традиционной армянской семьи. Это, безусловно, верно и неоспоримо. Однако такой же опорой традиционной армянской семьи является и мужчина, и никто не беспокоится, когда мужчина служит в армии, в полиции, занимается экономической деятельностью или ведет активную общественно-политическую жизнь. С другой стороны, конечно, государство должно сделать материнство предметом особой заботы, что мы и последовательно делаем.
8 марта 2023 года я посчитал важным обрисовать этот контекст, потому что Международный женский день не о том, что женщины хрупкие и уязвимые. Международный женский день о том, что женщины могут больше.
Дорогие женщины, поздравляю каждую из вас с 8 Марта. Спасибо вам за то, что делаете и всегда готовы сделать еще больше.