«Fitch Ratings»-ը բարձրացրել է Երևանի վարկանիշը՝ «Կայուն»-ից «Դրական» կանխատեսմամբ
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Fitch Ratings» վարկանիշային գործակալությունը բարձրացրել է Երևանի վարկանիշը՝ «Կայուն»-ից «Դրական» կանխատեսմամբ
«Ֆիչ Ռեյթինգս» (Fitch Ratings) միջազգային վարկանիշային գործակալությունը 2022 թվականի դեկտեմբերին վերահաստատել է Երևանի վարկանիշը՝ հանրային ֆինանսների բնագավառում սահմանելով այն «B+» մակարդակում` «Կայուն» կանխատեսմամբ, իսկ ընթացիկ տարվա փետրվարին պաշտոնապես տեղեկացրել է, որ գործակալությունը 10.02.2023 թվականի դրությամբ վաղաժամկետ (Երևանի վարկանիշավորման հերթական գործընթացը ծրագրված էր 2023 թվականի հունիսին) փոխել է Երևանի «B+» մակարդակում հեռանկարը «Կայուն» կանխատեսումից «Դրական» կանխատեսման:
Սա կարևոր ձեռքբերում է համայնքի համար, հաշվի առնելով, որ գործակալությունն ունի բավարար հիմքեր ու փաստում է նշանակալի իրողություններ, որոնք ազդում են վարկանիշի հեռանկարի բարելավման, ինչպես նաև տնտեսական միջավայրի գնահատականի վրա՝ բյուջետային, հարկաբյուջետային, ներդրումային առումով։ Առավել մանրամասն տեղեկատվությունը տեղադրված է «Ֆիչ Ռեյթինգս» գործակալության www.fitchratings.com պաշտոնական կայքում:

«Fitch Ratings» повысил рейтинг Еревана со «стабильного» до «позитивного» прогноза
В декабре 2022 года международное рейтинговое агентство «Fitch Ratings» подтвердило рейтинг Еревана, установив его в сфере государственных финансов на уровне «В+» с прогнозом «стабильный». В феврале этого года агентство официально сообщило, что они по состоянию на 10.02.2023 г. досрочно (очередной процесс рейтинга Еревана был запланирован на июнь 2023 г.) изменили рейтинг Еревана на уровне «B+», переведя его со «стабильного» на «позитивный».
Это важное достижение, учитывая, что агентство имеет достаточно оснований и задокументированных значимым фактов, влияющих на повышение рейтинга, а также на оценку экономической среда с точки зрения бюджета, фискальной, инвестиционной политики.