ՀՀ ԱԳ նախարարի հանդիպումը Փախստականների հարցերով ՄԱԿ գերագույն հանձնակատարի հետ (տեսանյութ)
Փետրվարի 27-ին ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի բարձրաստիճան նիստի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Փախստականների հարցերով ՄԱԿ գերագույն հանձնակատար Ֆիլիպո Գրանդիի հետ:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի և Փախստականների հարցերով ՄԱԿ գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի միջև հաստատված համագործակցության հետագա զարգացմանն առնչվող հարցեր:
Արարատ Միրզոյանը և Ֆիլիպո Գրանդին անդրադարձել են 2020թ. 44-օրյա պատերազմի և ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված հումանիտար խնդիրներին՝ ընդգծելով դրանց հասցեագրման հրատապությունը: Այս համատեքստում քննարկվել են նշյալ իրադարձությունների ընթացքում տեղահանված անձանց աջակցության հարցեր:
Հանդիպման ընթացքում շեշտվել է նաև Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար բարդ իրավիճակը հանգուցալուծելու անհրաժեշտությունը: Նախարար Միրզոյանը կարևորել է միջազգային փաստահավաք առաքելության գործուղումը Լաչինի միջանցք և Լեռնային Ղարաբաղ, ինչպես նաև ՄԱԿ համապատասխան մարմինների, այդ թվում՝ Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի անխոչընդոտ հումանիտար մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ:

Встреча главы МИД РА с верховным комиссаром ООН по делам беженцев (видео)
Поддержи А1+!27 февраля в рамках заседания Совета ООН по правам человека на высоком уровне состоялась встреча министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна с верховным комиссаром ООН по делам беженцев Филиппо Гранди.
Собеседники обсудили вопросы дальнейшего развития сотрудничества, установившегося между Арменией и Офисом верховного комиссара ООН по делам беженцев.
Глава МИД и верховный комиссар ООН обсудили также гуманитарную ситуацию, сложившуюся вследствие 44-дневной войны и агрессии Азербайджана против суверенной территории Армении. В этом контексте рассматривались вопросы содействия вынужденно переселенным лицам.
В ходе встречи была подчеркнута необходимость урегулирования сложной гуманитарной ситуации в Нагорном Карабахе, сложившейся вследствие блокирования Азербайджаном Лачинского коридора. Министр Мирзоян подчеркнул важность направления международной миссии по установлению фактов в Лачинский коридор и в Нагорном Карабахе, а также беспрепятственного доступа в Нагорный Карабах в гуманитарных целях соответствующих структур ООН, в том числе Офиса верховного комиссара по делам беженцев.