ՀՀ ԱԳ նախարարի հանդիպումը Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի նախագահի հետ (տեսանյութ)
Փետրվարի 27-ին աշխատանքային այցով Ժնևում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) նախագահ Միրյանա Սպոլյարիչ Էգերի հետ:
ՀՀ ԱԳ նախարարը բարձր է գնահատել ԿԽՄԿ բազմամյա գործունեությունը Հայաստանում՝ ուղղված հումանիտար խնդիրների լուծմանը: Այս համատեքստում արժևորվել են ԿԽՄԿ ջանքերն Ադրբեջանում պատանդառության մեջ գտնվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց վերադարձի, բռնի անհետացման դեպքերի և անհետ կորած անձանց ճակատագրերի բացահայտման ուղղությամբ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար իրավիճակի մանրամասները։ Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանը կոպտորեն խախտում է իր կողմից ստանձնած հանձնառությունները, ինչպես նաև միջազգային հումանիտար իրավունքի և մարդու իրավունքների պաշտպանության նորմերը:
Շեշտվել է նաև Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից Ադրբեջանի նկատմամբ հրատապ միջոցների կիրառման վերաբերյալ փետրվարի 22-ին կայացված որոշման իրականացման կարևորությունը։ Արարատ Միրզոյանն անդրադարձել է ԿԽՄԿ ակտիվ ներգրավվածության անհրաժեշտությանը՝ ուղղված Լեռնային Ղարաբաղում առկա հումանիտար մարտահրավերների հասցեագրմանը:
Նախարար Միրզոյանը շեշտել է նաև Լեռնային Ղարաբաղ և Լաչինի միջանցք միջազգային փաստահավաք առաքելություն գործուղելու, ինչպես նաև միջազգային համապատասխան կառույցների անարգել հումանիտար հասանելիություն ապահովելու հրամայականը:

Встреча главы МИД РА с Президентом Международного Комитета Красного Креста (видео)
Поддержи А1+!Находящийся с рабочим визитом в Женеве министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 27 февраля провел встречу с президентом Международного комитета Красного Креста Мирьяной Сполярич-Эггер.
Арарат Мирзоян высоко оценил многолетнюю деятельность МККК в Армении, направленную на решение гуманитарных проблем. В этом контексте были высоко оценены усилия МККК в направлении возвращения находящихся в заложниках в Азербайджане армянских военнопленных и гражданских лиц, а также случаев насильственных исчезновений и выяснения судьбы пропавших без вести лиц.
В ходе встречи стороны обсудили детали гуманитарной ситуации, сложившейся в Нагорном Карабахе в результате блокирования Лачинского коридора. Министр Мирзоян подчеркнул, что Азербайджан грубо нарушает свои обязательства, а также нормы международного гуманитарного права и защиты прав человека. Также была подчеркнута важность реализации решения Международного суда ООН от 22 февраля о применении срочных мер в отношении Азербайджана.
Арарат Мирзоян коснулся необходимости активного участия МККК в решении гуманитарных проблем в Нагорном Карабахе.
Министр Мирзоян также подчеркнул важность направления международной миссии по установлению фактов в Нагорный Карабах и Лачинский коридор, а также обеспечения беспрепятственного гуманитарного доступа для соответствующих международных структур.