Հաագայի դատարանի որոշումը ձևակերպում է Լաչինի միջանցքով ազատ տեղաշարժ ապահովելու Ադրբեջանի պարտավորությունը. Եղիշե Կիրակոսյան (տեսանյութ)
Միջազգային դատարաններ Հայաստանի բոլոր հայցերը, ժամանակավոր միջոցներ կիրառելու դիմումներն ուղեկցվում են Ադրբեջանի կողմից նմանատիպ հայելային հայցերով: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը նշեց, որ Ադրբեջանի նպատակն է հնարավորինս աղմուկ ստեղծել և փորձել նվազեցնել Հայաստանի ներկայացրած դիմումների ազդեցությունը:
«Կարող եմ ասել, որ դա չի հաջողվում Ադրբեջանին: Ես դա ասում եմ՝ հիմնվելով կոնկրետ արդյունքի վրա: Օրինակ, վերջին արդյունքը, երբ Արդարադատության միջազգային դատարանում Ադրբեջանի պահանջը մերժվեց, իսկ Հայաստանի պահանջը բավարարվեց: Միջազգային կազմակերպություններում ընդունված որոշումները ևս փաստում են այդ հանգամանքը»,-ասաց Եղիշե Կիրակոսյանը:
Արդարադատության միջազգային դատարան Հայաստանի վերջին դիմումը վերաբերում էր Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակմանը: Հայաստանի կողմից ներկայացված հրատապ միջոցների առնչությամբ դատարանը գտել էր, որ 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի միջև կապը Լաչինի միջանցքով խաթարվել է։ Դատարանը նշել էր, որ այս իրավիճակը առաջացրել է մի շարք հետևանքներ, և որ այդ ազդեցությունը պահպանվում է մինչ օրս:  Դատարանը բավարարել էր Հայաստանի ժամանակավոր միջոց կիրառելու պահանջը և պարտավորեցրել էր Ադրբեջանին՝ ձեռնարկել բոլոր միջոցները երաշխավորելու Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների՝ երկու ուղղություններով անխափան տեղաշարժը:
Չնայած դատարանի որոշմանը, Ադրբեջանը դեռ շարունակում է փակ պահել Լաչինի միջանցքը: Եղիշե Կիրակոսյանը նկատեց, որ դատարանը պահանջը կատարելու վերաբերյալ ժամկետներ չի նշում, սակայն ընդգծված է՝ այն ունի պարտադիր կատարման բնույթ, ինչը նշանակում է, որ պետությունը պետք է կիրառի քայլեր որոշման հրապարակման պահից սկսած:
«Ցավոք, միջազգային իրավունքում չունենք այնպիսի ինստիտուտ, որը կզբաղվի որոշումների հարկադրաբար կատարման ուղղությամբ հարցերով: Այն մարմինը, որը որոշակի պատասխանատվություն է կրում Արդարադատության միջազգային դատարանի վճիռների, որոշումների կատարման ուղղությամբ, ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհուրդն է, որը, երբ հարցը խնդրահարույց կդառնա, իրավասու կլինի միջամտել գործընթացին: Անվտանգության խորհրդի միջամտությունը, հասկանում ենք, որ բարդ է: Թեպետ, մինչ դրան հասնելը, կան շատ այլ միջոցներ իրավական գործընթացից մաքսիմալ պտուղներ քաղելու համար»,-ասաց Եղիշե Կիրակոսյանը:
Նրա խոսքով՝ արդեն նկատվեց, որ դատարանի որոշումից հետո շատ երկրներ ԱԳ նախարարների մակարդակով սկսեցին հայտարարություններ անել՝ հղում կատարելով դատարանի որոշումների վրա: ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը հայտարարություն կատարեց՝ հղում կատարելով դատարանի որոշման վրա:
«Դրանք կարևոր գործընթացներ են, մաքսիմալ պետք է ճնշումներն ուժեղացնել այս ուղղությամբ: Ի դեպ, դատարանի այս որոշումը շատ կարևոր է նաև իրավաքաղաքական առումով: Բացի եռակողմ հայտարարությունից, ստացվում է, որ ունենք ևս մեկ միջազգային իրավական փաստաթուղթ, որը ձևակերպում է Լաչինի միջանցքով անխափան անցնելու հանգամանքը կամ Ադրբեջանի՝ դա ապահովելու պարտավորությունը»,-ասաց Եղիշե Կիրակոսյանը:
Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցիչն ընդգծում է, որ այս իրավական գործընթացը պետք է համատեղվի քաղաքական, դիվանագիտական ակտիվ աշխատանքով:

Решение суда Гааги обязывает Азербайджан обеспечить передвижение по Лачинскому коридору: Егише Киракосян (видео)
Все иски Армении в международные суды, требования о применении промежуточных мер сопровождаются подобными зеркальными исками Азербайджана. На пресс-конференции, состоявшейся в пресс-холле «Арменпресс», представитель РА по международным правовым вопросам Егише Киракосян заметил, что цель Азербайджана - создавать как можно больше шума и постараться уменьшить влияние исков, представляемых Арменией.
«Могу сказать, что Азербайджану это не удается. Я говорю это, исходя из конкретного результата. Например, в последнем случае, когда иск Азербайджана был отклонен в Международном суде ООН, а иск Армении удовлетворен. Решения, принятые в международных организациях, также подтверждают это», - сказал Егише Киракосян.
Последний иск Армении в Международный суд был связан с разблокированием Лачинского коридора. В отношении требования экстренных мер, представленных Арменией, суд установил, что с 12 декабря 2022 года сообщение между Нагорным Карабахом и Арменией через Лачинский коридор было прервано. Суд отметил, что эта ситуация имела ряд последствий, и они сохраняются по сей день. Суд удовлетворил иск Армении о промежуточной мере и обязал Азербайджан принять все меры для обеспечения бесперебойного передвижения граждан, транспортных средств и грузов по Лачинскому коридору в обоих направлениях.
Несмотря на решение суда, Азербайджан по-прежнему держит Лачинский коридор закрытым. Егише Киракосян отметил, что суд не указывает срок исполнения требования, но подчеркивает, что оно носит обязательный характер исполнения, а это означает, что государство должно начать применять меры с момента опубликования решения.
«К сожалению, нет такого института международного права, который занимался бы вопросами, связанными с принудительным исполнением решений. Органом, который несет определенную ответственность за выполнение постановлений и решений Международного суда, является Совет Безопасности ООН, который, когда вопрос станет проблематичным, может вмешиваться в процесс. Мы понимаем, что вмешательство Совета Безопасности довольно сложно. Хотя есть много других способов извлечь максимальную пользу из судебного процесса», - отметил Егише Киракосян.
По его словам, уже замечено, что после принятия решения суда многие страны начали делать заявления на уровне своих министров иностранных дел, касающиеся решения суда. Заявление сделал и Генеральный секретарь ООН.
«Это очень важные процессы, и нужно максимально усилить давление в этом направлении. Кстати, это решение суда очень важно и с юридической, и с политической точки зрения. Помимо Трехстороннего заявления, уже есть еще один международно-правовой документ, в котором формулируется обстоятельство беспрепятственного передвижения по Лачинскому коридору и обязательство Азербайджана обеспечить его», - сказал Егише Киракосян.
Представитель РА по международным правовым вопросам подчеркнул, что этот юридический процесс должен сочетаться с активной политической и дипломатической работой.