Նախագահ Խաչատուրյանն ընդունել է Լյուքսեմբուրգի Մեծ Դքսության արտաքին և եվրոպական գործերի նախարարին (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է Լյուքսեմբուրգի Մեծ Դքսության Լյուքսեմբուրգի արտաքին և եվրոպական գործերի նախարար Ժան Ասելբորնի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով նախարարին և պատվիրակության անդամներին Վահագն Խաչատուրյանը նշել է. «Մեր երկու երկրների հարաբերությունները գտնվում են բավականին բարձր մակարդակի վրա և դինամիկ զարգացում են ապրում, որի արդյունքում Եվրոպական միությունում ունենք բարեկամական երկիր, որն այս դժվարին պայմաններում մեզ հետ է, գնահատում է մեր երկրի վարած քաղաքականությունը, մեր երկրի որդեգրած արժեքները, որոնք հիմնված են ժողովրդավարական սկզբունքների վրա, որտեղ գերակայում է ժողովրդավարական ինստիտուտների կայացումը: Մենք այլ կերպ չենք պատկերացնում մեր ապագան: 30 տարի առաջ, երբ անկախ Հայաստան հռչակվեց, Խորհրդային Միության փլուզումից հետո, մենք միաժամանակ այդ ուղղությունը վերցրեցինք և որոշակի շեղումներից հետո, հիմա հստակ արդեն այդ ճանապարհով ենք շարժվում: Համոզված եմ, որ մեր համագործակցությունն այդ առումով ի նպաստ կլինի նաև Հայաստանում այդ ժողովրդավարական ինստիտուտների կայացմանը»:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար Ժան Ասելբորնը շեշտել է, որ շատ ուրախ է Հայաստան այցելության առիթով: «Ես Հայաստանում եղել էի 2018 թվականին և այս այցի ընթացքում վարչապետի, Արտաքին գործերի նախարարի և հասարակական սեկտորի ներկայացուցիչների հետ հանդիպումների արդյունքում կարող եմ ասել, որ նկատելի են այն փոփոխությունները, որոնք կատարվել են այս տարիների ընթացքում»:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ինչպես երկկողմ, այնպես էլ Եվրամիության շրջանակներում փոխգործակցության խթանմանն ուղղված քայլերն ու ծրագրերը:
Անդրադարձ է կատարվել նաև տարածաշրջանային խնդիրներն, Լաչինի մարդասիրական միջանցքի ապաշրջափակման հրատապ անհրաժեշտությանն ու առկա հիմնախնդիրները խաղաղ, բանակցային ուղիով լուծելու կարևորությանը: Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը շեշտել է, որ Հայաստանի դիրքորոշումը միանշանակ է Հարավային Կովկասում կայուն և հարատև խաղաղության և հարևանների հետ բարիդրացիական հարաբերությունների հաստատման հարցում:
Հանդիպման ավարտին նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը Հայաստանի և Լյուքսեմբուրգի միջև բարեկամական կապերի ամրապնդման, համամարդկային արժեքների պաշտպանության գործում ներդրած նշանակալի ավանդի համար Լյուքսեմբուրգի Մեծ Դքսության արտաքին և եվրոպական գործերի նախարար Ժան Ասելբորնին պարգևատրել է «Մխիթար Գոշ» մեդալով:

Президент Хачатурян принял министра иностранных и европейских дел Люксембурга (видео)
Поддержи А1+!Президент Республики Армения Ваагн Хачатурян принял делегацию во главе с министром иностранных и европейских дел Великого Герцогства Люксембург Жаном Ассельборном.
Ваагн Хачатурян, приветствуя министра и членов делегации, сказал:
«Отношения между нашими странами находятся на достаточно высоком уровне и динамично развиваются, в результате чего мы в Европейском Союзе имеем дружественную страну, которая рядом с нами в этих непростых условиях, ценит политику, проводимую нашей страной, ценности, принятые нашей страной, которые основаны на демократических принципах, где преобладает установление демократических институтов. Мы не представляем наше будущее иначе. После распада Советского Союза, 30 лет назад, когда Армения провозгласила независимость, мы сразу избрали это направление. После некоторых отклонений сейчас мы определенно движемся в этом направлении. Уверен, что наше сотрудничество также будет способствовать становлению демократических институтов в Армении».
Выразив благодарность за прием, Жан Ассельборн подчеркнул, что он рад посетить Армению.
«В 2018 году я уже был в Армении. По итогам встреч с премьер-министром, министром иностранных дел и представителями государственного сектора в рамках этого визита могу сказать, что изменения, которые произошли за эти годы, довольно заметны», - сказал Ассельборн.
В ходе встречи были обсуждены шаги и программы, направленные на развитие сотрудничества как на двусторонней основе, так и в рамках Европейского Союза.
Были обсуждены и региональные проблемы, необходимость разблокирования Лачинского гуманитарного коридора, важность решения существующих проблем мирным, переговорным путем.
Ваагн Хачатурян подчеркнул, что позиция Армении однозначна в отношении установления стабильного и прочного мира на Южном Кавказе, как и добрососедских отношений со своими соседями.
В завершение встречи Ваагн Хачатурян наградил министра иностранных и европейских дел Великого Герцогства Люксембург Жана Ассельборна медалью «Мхитар Гош» за значительный вклад в укрепление дружественных связей между Арменией и Люксембургом и защиту общечеловеческих ценностей.