Վարչապետն ու Լյուքսեմբուրգի ԱԳ նախարարն անդրադարձել են տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացներին (տեսանյութ)
Վարչապետն ընդունել է Լյուքսեմբուրգի ԱԳ նախարարին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Լյուքսեմբուրգի արտաքին գործերի նախարար Ժան Ասելբորնին:
Վարչապետը նշել է, որ երկու երկրների միջև առկա են քաղաքական բարձր մակարդակի հարաբերություններ և պետք է քայլեր ձեռնարկվեն երկկողմ տնտեսական փոխգործակցությունը զարգացնելու ուղղությամբ: Նիկոլ Փաշինյանը վստահություն է հայտնել, որ պարոն Ասելբորնի այցը կնպաստի հայ-լյուքսեմբուրգյան կապերի հետագա ընդլայնմանն ու ամրապնդմանը: Միաժամանակ, վարչապետը կարևորել է Հայաստան-Եվրոպական միություն համագործակցությունը, այդ թվում՝ մեր երկրում իրականացվող ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներն արդյունավետ կյանքի կոչելու առումով:
Լյուքսեմբուրգի արտաքին գործերի նախարարն ընդգծել է իր երկրի շահագրգռվածությունը՝ խորացնելու Հայաստանի հետ բազմաոլորտ գործակցությունը:
Զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացներին, Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին: Կողմերը կարևորել են միջանցքի ապաշրջափակման ուղղությամբ միջազգային հանրության հետևողական քայլերը:

Премьер-министр и глава МИД Люксембурга коснулись происходящих в регионе развитий (видео)
Поддержи А1+!Премьер-министр Никол Пашинян принял министра иностранных дел Великого Герцогства Люксембург Жана Ассельборна.
Премьер-министр отметил, что между двумя странами существуют политические отношения высокого уровня и необходимо предпринять шаги для развития двустороннего экономического сотрудничества. Никол Пашинян выразил уверенность, что визит господина Ассельборна будет способствовать дальнейшему расширению и укреплению армяно-люксембургских отношений. В то же время премьер-министр подчеркнул важность сотрудничества Армения-Европейский союз, в том числе эффективного осуществления реализуемых в нашей стране институциональных реформ.
Министр иностранных дел Люксембурга подчеркнул заинтересованность своей страны в углублении многоотраслевого сотрудничества с Арменией.
Собеседники коснулись происходящих в регионе развитий, а также возникшего в Нагорном Карабахе в результате блокирования Азербайджаном Лачинского коридора гуманитарного кризиса. Стороны подчеркнули важность последовательных шагов международного сообщества по разблокированию коридора.