Ադրբեջանը փորձում է Հայաստանին ստիպել, որ Հայաստանը համաձայնվի դրան․ Հակոբ Ասլանյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Ադրբեջանը փորձում է մանրևրել, ընդամենը վերջերս Ալիևը պարզ ասեց, որ «Զանգեզուրի միջանցք» խոսույթը ինքն է ներմուծել, նախորդ պայմանավորվածությունների մեջ ոչ-մի տեղ չկա «Զանգեզուրի միջանցք» արտահայտությունը։ Ադրբեջանը զգալով որ ինքը ուժային դիրքերից կարող է ճնշումներ իրականացնել, փորձում է Հայաստանին ստիպել, որ Հայաստանը համաձայնվի դրան»․ այս մասին նշում է Ազգային Ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Հակոբ Ասլանյանը անդրադառնալով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հասնելուն հիմնական խնդիրներին։
Անդրադառնալով Նիկոլ Փաշինյանի երեկվա հայտարարությանը, որ խաղաղության պայմանագրի հերթական առաջարկն է Հայաստանը փոխանցել Ադրբեջանին, պատգամավորը նշեց․ «Մշակվել է, փոխանցվել է, տեսնենք թե շահերի ինչպիսի բախումներ կլինեն և ինչպիսի առաջարկներ կլինեն»։
Ասլանյանը կարծում է, որ Հայաստանի և Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորում կարևոր է երկրի համար․ «Հո մենք չենք կարող դարեդար հակադարձ թշնամության մեջ ապրել, հիմա մեր դիվանագիտությունը փորձում է թուրքերի հետ ընդհանուր եզրեր գտնել»։

Азербайджан пытается заставить Армению, чтобы Армения на это согласилась: Акоп Асланян (видео)
«Азербайджан пытается маневрировать, недавно Алиев ясно сказал, что это он ввёл дискурс “Зангезурский коридор”, в предыдущих договорённостях нигде нет выражения “Зангезурский коридор”. Азербайджан чувствуя, что он может оказать давление с силовых позиций, пытается заставить Армению, чтобы Армения на это согласилась», - об этом отмечает депутат Национального собрания от фракции «Гражданский договор» Акоп Асланян, касаясь основных проблем достижения мира между Арменией и Азербайджаном.
Коснувшись вчерашнего заявления Никола Пашиняна о том, что Армения передала Азербайджану очередное предложение мирного договора, депутат отметил: «Разработано, передано, посмотрим какие будут столкновения интересов и какие будут предложения».
Асланян считает, что урегулирование отношений между Арменией и Турцией важно для страны: «Мы же не можем веками жить во вражде, сейчас наша дипломатия пытается найти общее с турками».