2022 թվականի ընթացքում գրանցվել է ավելի քան 2300 նախնական հայտարարագիր (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՏնտեսվարողները շուրջ մեկ տարի է օգտվում են նախնական մաքսային հայտարարագրման համակարգից :
2022 թվականի ընթացքում գրանցվել է ավելի քան 2300 նախնական հայտարարագիր Մաքսային բարեփոխումների շրջանակում 2022 թվականից ներդրվել է նախնական մաքսային հայտարարագրման համակարգը։
Սահմանված չափանիշները բավարարող արտաքին տնտեսական գործունեության մասնակիցներին այն հնարավորություն է տալիս 24/7 ռեժիմով մինչև ապրանքների՝ ՀՀ սահմանը հատելը, մաքսային մարմիններին ներկայացնել մաքսային հայտարարագիրը։
Արդյունքում՝ կատարվում է ռիսկերի նախնական գնահատում և մաքսային ձևակերպումներն իրականացվում են շուրջօրյա ռեժիմով, առանց լրացուցիչ վճարների։ Այս դեպքում ապրանքների բացթողումն իրականացվում է սահմանային մաքսային կետերում՝ արտահերթ։
Այլևս կարիք չի լինի այցելել մաքսատուն-վարչություններ, ապրանքները տեղակայել երկրի ներսում գտնվող ժամանակավոր պահպանության պահեստներում և լրացուցիչ վճարել ապրանքների պահպանության համար․ տնտեսվարողը կարող է ստանալ ապրանքը և անմիջապես տնօրինել այն:
Նախնական մաքսային հայտարարագրման գործընթացի շնորհիվ էականորեն նվազել է ապրանքների՝ սահմանը հատելուց մինչև բացթողումն ընկած ժամանակահատվածի տևողությունը։ Ապրանքների ժամանումից հետո այժմ գործընթացը տևում է միջինում 2-3 ժամ՝ նախկին 20-70 ժամվա փոխարեն։
Փոփոխությունների շնորհիվ տնտեսվարողները խնայում են ֆինանսական միջոցներ և ժամանակ։ 2022 թվականի ընթացքում գրանցվել է ավելի քան 2300 նախնական հայտարարագիր, ընդորում՝ հայտարարագրերի զգալի մասը ներկայացվել է նախորդ տարեվերջին՝ 1509 նախնական մաքսային հայտարագիր։
ՊԵԿ-ը հիշեցնում է՝ գործընթացից օգտվելու համար պարզապես անհրաժեշտ է նախնական մաքսային հայտարարագիրը էլեկտրոնային եղանակով, trade.gov.am-ի «ՀՀ արտաքին առևտրի ազգային մեկ պատուհան» համակարգի միջոցով, ներկայացնել այն մաքսային կետ-բաժին, որով տնտեսվարողը նախատեսում է իրկանացնել տվյալ ապրանքների ներմուծումը։ ՊԵԿ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժին

В течение 2022 года зарегистрировано более 2300 предварительных деклараций (видео)
Поддержи А1+!В рамках таможенной реформы с 2022 года введена система предварительного таможенного декларирования. Это позволяет участникам внешнеэкономической деятельности, отвечающим установленным критериям, подавать таможенную декларацию в таможенные органы в режиме 24/7 до пересечения товара границы РА. Сообщение об этом распространил Комитет государственных доходов РА.
В результате этого круглосуточно, без дополнительных комиссий осуществляется предварительная оценка рисков и таможенное оформление. В этом случае пропуск товаров осуществляется на пограничных таможенных постах в экстренном порядке. Не бывает необходимости посещать таможню, размещать товары на складах временного хранения внутри страны и доплачивать за хранение товаров. Хозяйственник может получить товар и сразу же распорядиться им.
Благодаря процессу предварительного таможенного декларирования значительно сократилось время пересечения товара границы и его пропуска. После прибытия товара процесс теперь занимает в среднем 2-3 часа вместо прежних 20-70 часов. Благодаря изменениям бизнесмены экономят финансовые ресурсы и время. В течение 2022 года было зарегистрировано более 2 300 предварительных деклараций, причем значительная часть деклараций была подана в конце предыдущего года: 1 509 предварительных таможенных деклараций.
КГД напоминает, что для того, чтобы воспользоваться этим процессом, необходимо лишь подать первичную таможенную декларацию в электронном виде, посредством системы «Единое национальное окно внешней торговли РА» trade.gov.am, на таможенный КПП, через который хозяйственник намерен ввезти данный товар.