Փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանի գլխավորությամբ կայացել է ՓՄՁ զարգացման խորհրդի նիստը
Փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանի գլխավորությամբ այսօր՝ հունվարի 25-ին, տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության Փոքր եւ միջին ձեռնարկատիրության զարգացման խորհրդի 19-րդ նիստը։ Նիստին մասնակցել են Հայաստանի Հանրապետությունում Միացյալ Թագավորության դեսպան Ջոն Գալագերը, Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի երեւանյան գրասենյակի ղեկավար Գեորգի Ախալկացին, պետական մարմինների ներկայացուցիչներ։
Ողջունելով Խորհրդի նորընտիր անդամներին՝ փոխվարչապետը վստահություն է հայտնել, որ պետություն-մասնավոր երկխոսության այս ձեւաչափը շարունակելու է ներկայանալ որպես գործարար շրջանակներին մտահոգող խնդիրները բացահայտելու եւ մասնավոր հատվածի ձայնը որոշումների կայացման գործընթացում լսելի դարձնելու արդյունավետ հարթակ։ Ընդգծելով փոքր եւ միջին ձեռնարկությունների զարգացման կարեւորությունը ներառական տնտեսական աճ ապահովելու տեսանկյունից՝ փոխվարչապետն անդրադարձել է այս ձեռնարկությունների ձեւավորման եւ աճի համար բարենպաստ միջավայրի ապահովման ուղղությամբ Կառավարության կողմից իրականացվող քայլերին։
Նիստի ընթացքում քննարկվել են փոքր եւ միջին ձեռնարկությունների գործունեության ընթացքում ի հայտ եկող խոչընդոտների վերացմանն ուղղված առաջարկություններ, այդ թվում՝ հեռավար եւ համակցված հեռավար եղանակով աշխատանքի ճկուն օրենսդրական կարգավորումների ներդրման, ՍԵՅՖ (Simple Agreement for Future Equity - SAFE) պայմանագրերի համար իրավակարգավորող դաշտի ձեւավորման, սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությունների կողմից շահաբաժինների վճարման կարգավորումների պարզեցման եւ մի շարք այլ խնդիրների վերաբերյալ։
Շնորհակալություն հայտնելով Խորհրդի անդամներին՝ փոխվարչապետ Խաչատրյանը հույս է հայտնել, որ պետական կառավարման մարմինների հետ այս ընթացքում ձեւավորված սերտ համագործակցությունը կլինի շարունակական՝ ի նպաստ Հայաստանում գործարար միջավայրի հետագա բարելավմանը։

Под председательством вице-премьера Тиграна Хачатряна 25 января состоялось 19-е заседание Совета по развитию малого и среднего предпринимательства. Во встрече приняли участие посол Соединенного Королевства в Республике Армения Джон Галлагер, глава ереванского офиса Европейского банка реконструкции и развития Георгий Ахалкаци, представители государственных органов.
Приветствуя новоизбранных членов Совета, вице-премьер выразил уверенность, что данный формат государственно-частного диалога и впредь будет эффективной площадкой для выявления волнующих деловые круги проблем и представления голоса частного сектора в процессе принятия решений. Подчеркнув важность развития малого и среднего предпринимательства с точки зрения обеспечения инклюзивного экономического роста, вице-премьер коснулся шагов правительства по обеспечению благоприятных условий для формирования и роста этих предприятий.
В ходе заседания были обсуждены предложения по устранению препятствий, возникающих при деятельности малых и средних предприятий, в том числе относительно введения гибкого правового регулирования удаленной и совмещенной работы, формирования нормативно-правовой базы для SAFE (Simple Agreement for Future Equity), упрощения правил выплаты дивидендов ООО и ряда других вопросов.
Выразив благодарность членам Совета, вице-премьер Хачатрян выразил надежду, что сложившееся за этот период тесное сотрудничество с органами государственного управления будет непрерывным в интересах дальнейшего улучшения бизнес-среды в Армении.