Արարատ Միրզոյանը բարձր է գնահատել ՀՀ-ում մշտադիտարկման առաքելության տեղակայման ԵՄ խորհրդի որոշումը
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀունվարի 24-ին աշխատանքային այցով Բրյուսելում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Եվրոպական խորհրդարանում Հայաստանի հարցերով մշտական զեկուցող Անդրեյ Կովաչևի հետ։ Հայտնում է ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը։
Կողմերն անդրադարձ են կատարել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակին։ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանն անհապաղ և համաձայն նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների պետք է վերականգնի Լաչինի միջանցքի բնականոն գործունեությունը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստան-ԵՄ գործընկերությանը վերաբերող հարցեր։ Այս համատեքստում Արարատ Միրզոյանը բարձր է գնահատել Հայաստանում մշտադիտարկման առաքելության տեղակայման վերաբերյալ ԵՄ խորհրդի նախօրեին կայացված որոշումը։

Арарат Мирзоян высоко оценил решение Совета ЕС о размещении мониторинговой миссии в РА
Поддержи А1+!Находящийся с рабочим визитом в Брюсселе министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 24 января встретился с постоянным докладчиком Европейского парламента по вопросам Армении Андреем Ковачевым.
Стороны коснулись ситуации, сложившейся в Нагорном Карабахе в результате блокирования Азербайджаном Лачинского коридора. Арарат Мирзоян подчеркнул, что Азербайджан должен немедленно и в соответствии с положениями трехстороннего заявления от 9 ноября восстановить нормальное функционирование Лачинского коридора.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся партнерства Армения-ЕС. В этом контексте Арарат Мирзоян высоко оценил принятое накануне решение Совета ЕС о размещении мониторинговой миссии в Армении.