Թերսնուցման վտանգը գնալով ավելի շոշափելի է դառնում․ Ալեն Սիմոնյանը Լաչինի ճգնաժամի վերաբերյալ նամակով դիմել է 30-ից ավելի երկրների խորհրդարանների ղեկավարներին
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը Լաչինի ճգնաժամի վերաբերյալ պաշտոնական նամակով դիմել է 30-ից ավելի երկրների խորհրդարանների ղեկավարներին եւ միջազգային խորհրդարանական կազմակերպությունների նախագահներին:
Գրության մեջ, մասնավորապես, ուշադրություն է հրավիրվում արդեն մեկ ամսից ավելի Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին միացնող միակ ճանապարհի՝ Լաչինի միջանցքի շրջափակման հարցին:
Նամակում ասվում է, որ ռուսական խաղաղապահ զորախմբի վերահսկողության տակ գտնվող Լաչինի միջանցքի արգելափակումը 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած միջազգային պարտավորությունների կոպտագույն խախտում է Ադրբեջանի կողմից:
Անդրադառնալով շրջափակման մեջ գտնվող արցախաբնակ 120.000 հայերին՝ նշվում է, որ Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամն օրեցօր խորանում է:
«Թերսնուցման վտանգը գնալով ավելի շոշափելի է դառնում: 41 մանկապարտեզ եւ 20 դպրոց փակ են: Հազարավոր երեխաներ զրկված են կրթության իրավունքից:
Ավելին՝ այս շրջափակումը խոչընդոտում է Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության ազատ տեղաշարժին: Առնվազն 1.100 խաղաղ բնակիչներ վերջին շաբաթների ընթացքում մնացել են արգելափակված մայրուղու երկայնքով՝ չկարողանալով վերադառնալ իրենց տները»,- ասվում է պաշտոնական նամակում: Անդրադարձ է արվում նաեւ Հայաստանում ժամանակավոր ապաստան ստացած 270 անչափահասներին, որոնց ծնողներն Արցախում են:
ՀՀ ԱԺ նախագահը տեղեկացնում է, որ այսօր Լեռնային Ղարաբաղն ապրում է մեկուսացման պայմաններում՝ էլեկտրաէներգիայի ծայրահեղ պակասով, առանց կյանքի համար կենսական նշանակություն ունեցող ծառայությունների եւ ապրանքների հասանելիության:
«Այս պաշարումը ոչ այլ ինչ է, քան Ադրբեջանի կողմից իրականացվող էթնիկ զտման հետեւողական քաղաքականության վառ շարունակություն»,- ասվում է գրության մեջ:
Նամակում հիշատակվում է, որ մի շարք կառավարություններ, ներառյալ՝ Ֆրանսիան եւ Միացյալ Նահանգները, Եվրոպական միության, Եվրոպական խորհրդարանի եւ բազմաթիվ ազգային խորհրդարանների, ՄԱԿ-ի, իրավապաշտպան կազմակերպությունների, ցեղասպանության հարցերով զբաղվող նշանավոր միջազգային կազմակերպությունների հետ միասին, դատապարտել են այս անօրինական եւ թշնամական գործողությունը եւ կոչ արել անհապաղ ու անվերապահորեն ապաշրջափակել միջանցքը:
«Եվս մեկ անգամ ընդգծելով տարածաշրջանում խաղաղություն եւ կայունություն կառուցելու հայկական կողմի վճռականությունը՝ կոչ ենք անում մեր միջազգային գործընկերներին լրացուցիչ միջոցներ ձեռնարկել Լեռնային Ղարաբաղում ծավալվող ծանր իրավիճակը կանխելու համար, ներառյալ՝ Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցների կիրառումը»,- ՀՀ ԱԺ նախագահի նամակը եզրափակվում է այս տողերով:
Սա ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի երկրորդ նմանատիպ պաշտոնական նամակն է միջազգային գործընկերներին: Խորհրդարանի ղեկավարն այս հարցով գործընկերներին դիմել էր նաեւ 2022 թվականի դեկտեմբերի 14-ին «Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամ հարուցելու մասին» ՀՀ ԱԺ հայտարարության ընդունումից հետո:

Опасность недоедания становится все более ощутимой: Ален Симонян обратился к главам парламентов более 30 стран с письмом по поводу Лачинского кризиса
Председатель НС РА Ален Симонян обратился к главам парламентов более 30 стран и к председателям международных парламентских организаций с официальным письмом по поводу блокады Лачинского коридора. В письме обращается внимание на блокаду Лачинского коридора, единственной дороги, соединяющей Нагорный Карабах с Арменией, длящейся уже более месяца.
Говорится, что блокирование Лачинского коридора, находящегося под контролем российских миротворческих сил, является грубым нарушением Азербайджаном международных обязательств, взятых на себя трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года.
Касаясь 120 000 проживающих в осажденном Арцахе армян, отмечается, что гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе углубляется с каждым днем.
«Опасность недоедания становится все более ощутимой. Закрыты 41 детский сад и 20 школ. Тысячи детей лишены права на образование.
Более того, эта блокада препятствует свободному передвижению жителей Нагорного Карабаха. По меньшей мере, 1100 мирных жителей не имеют возможности вернуться в свои дома», - говорится в официальном письме.
Упоминается также о 270 несовершеннолетних, получивших временное убежище в Армении, родители которых находятся в Арцахе.
Председатель НС РА сообщает, что сегодня Нагорный Карабах живет в условиях изоляции, при крайней нехватке электричества, без доступа к жизненно важным услугам и товарам.
«Эта осада - не что иное, как яркое продолжение последовательной политики этнической чистки, проводимой Азербайджаном», - говорится в письме.
В нем упоминается, что ряд государств, включая Францию ​​и Соединенные Штаты, вместе с Европейским Союзом, Европарламентом и многими национальными парламентами, Организацией Объединенных Наций, правозащитными организациями, известными международными организациями, занимающимися вопросами геноцида, осудили эти незаконные и враждебные действия и призвали немедленно и безоговорочно разблокировать Лачинский коридор.
«Вновь подчеркивая решимость армянской стороны в построении мира и стабильности в регионе, призываем наших международных партнеров принять дополнительные меры для недопущения разворачивания сложной ситуации в Нагорном Карабахе, в том числе и санкции против Азербайджана», - говорится в письме.
Это второе официальное письмо председателя НС РА Алена Симоняна международным партнерам. Глава Парламента обращался к своим коллегам и 14 декабря 2022 года, после принятия заявления НС РА «О создании Азербайджаном гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе».