Փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանն ընդունել է ՎԶԵԲ պատվիրակությանը
Աջակցիր «Ա1+»-ինՓոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանն ընդունել է Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) քաղաքականության եւ գործընկերության հարցերով փոխնախագահ Մարկ Բոումենի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը ներկա են եղել նաեւ ՎԶԵԲ Արեւելյան Եվրոպայի եւ Կովկասի հարցերով գործադիր տնօրեն Մատտեո Պատրոնեն, ՎԶԵԲ Կովկասի հարցերով տնօրեն Կատարինա Բյորլին Հանսենը եւ ՎԶԵԲ երեւանյան գրասենյակի ղեկավար Գեորգի Ախալկացին:
Ներկայացնելով նախորդ տարվա մակրոտնտեսական ցուցանիշները՝ փոխվարչապետը բարձր է գնահատել ՎԶԵԲ-ի հետ համագործակցությունը՝ տնտեսության եւ ենթակառուցվածքների ոլորտներում Կառավարության նախաձեռնած բարեփոխումների համատեքստում: Անդրադարձ կատարելով ՎԶԵԲ-ի դերակատարմանը Հայաստանի ֆինանսական շուկայի կայացման եւ, մասնավորապես, փոքր եւ միջին ձեռնարկությունների ֆինանսավորման հասանելիության բարելավման հարցերում՝ փոխվարչապետ Խաչատրյանն ընդգծել է ՎԶԵԲ աջակցությամբ գործող ներդրումային խորհրդի` որպես ՓՄՁ միջավայրի բարելավմանն ուղղված պետություն-մասնավոր երկխոսության արդյունավետ հարթակի կարեւորությունը։
ՎԶԵԲ ներկայացուցիչները վերահաստատել են բանկի պատրաստակամությունը՝ շարունակելու մասնավոր հատվածի զարգացմանն ուղղված աջակցության տրամադրումը, ինչպես նաեւ ամրապնդելու ճանապարհային եւ էներգետիկ ենթակառուցվածքների զարգացման, կանաչ տնտեսության, քաղաքային միջավայրի բարելավման եւ երկուստեք կարեւորություն ներկայացնող մի շարք այլ ուղղություններով համագործակցությունը:

Вице-премьер Тигран Хачатрян принял делегацию ЕБРР
Поддержи А1+!Вице-премьер Тигран Хачатрян принял делегацию во главе с вице-президентом Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) по политике и партнерству Марком Боуманом. На встрече также присутствовали исполнительный директор ЕБРР по Восточной Европе и Кавказу Маттео Патроне, региональный директор ЕБРР по Кавказу Катарина Бьорлин Хансен и глава ереванского офиса ЕБРР Георгий Ахалкаци.
Представляя макроэкономические показатели прошлого года, вице-премьер высоко оценил сотрудничество с ЕБРР в контексте инициированных правительством реформ в сферах экономики и инфраструктуры. Комментируя роль ЕБРР в создании финансового рынка Армении и, в частности, улучшении доступа к финансированию для малых и средних предприятий, вице-премьер Хачатрян подчеркнул важность действующего при поддержке ЕБРР инвестиционного совета как эффективной платформы для государственно-частного диалога, направленного на улучшение условий для малого и среднего бизнеса.
Представители ЕБРР подтвердили готовность банка и впредь оказывать поддержку развитию частного сектора, а также укреплять сотрудничество в сфере развития дорожной и энергетической инфраструктур, зеленой экономики, улучшения городской среды и представляющих двусторонний интерес ряда других направлений.