ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը հանդիպել է Էստոնիայի քաղաքական հարցերով պետքարտուղարի հետ
ՀՀ նախագահի՝ Էստոնիա այցի շրջանակներում, հունվարի 16-ին ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը հանդիպել է Էստոնիայի ԱԳՆ քաղաքական հարցերով պետքարտուղար Կիլիկե Սիլաստե-Էլինգին։
Հանդիպման մասնակիցները գոհունակությամբ արձանագրել են Հայաստան-Էստոնիա քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակը և երկկողմ սերտ համագործակցությունը՝ հիմնված ամուր պատմական կապերի և համընդհանուր արժեքների վրա։ Ընդգծվել է քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակը պահպանելու կարևորությունը։
Զրուցակիցները բարձր են գնահատել Եվրամիության շրջանակներում Հայաստանի և Էստոնիայի միջև համագործակցությունը, հատկապես՝ ՀՀ-ԵՄ գործընկերության համատեքստում, և վստահություն հայտնել, որ ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի լիակատար իրականացումը կխթանի երկու երկրների միջև հարաբերությունները փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում։
Նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը գործընկերոջ ուշադրությունն է հրավիրել Ադրբեջանի կողմից կեղծ բնապահպանական հիմնավորումներով Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին և արտաքին աշխարհին կապող միակ ճանապարհի` Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով առաջացած հումանիտար ճգնաժամի վրա: ԱԳ նախարարի տեղակալն ընդգծել է, որ Ադրբեջանը կոպտորեն խախտում է 2020թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարության դրույթները և միջազգային մարդասիրական իրավունքը։

Замглавы МИД РА провел встречу с госсекретарём Эстонии по политическим вопросам
В рамках визита президента Армении в Эстонию заместитель министра иностранных дел Армении Паруйр Ованнисян 16 января встретился с государственным секретарем МИД Эстонии по политическим вопросам Кюллике Силласте-Эллинг.
Стороны с удовлетворением отметили высокий уровень армяно-эстонского политического диалога и тесное двустороннее сотрудничество, основанное на крепких исторических связях и общечеловеческих ценностях. Подчеркнута важность поддержания высокого уровня политического диалога.
Собеседники высоко оценили сотрудничество между Арменией и Эстонией в рамках Европейского союза, особенно в контексте партнерства Армении-ЕС, и выразили уверенность, что полное выполнение Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения-ЕС будет способствовать развитию отношений между двумя странами во всех областях, представляющих взаимный интерес.
Заместитель министра Паруйр Ованнисян обратил внимание коллеги на гуманитарный кризис, который возник вследствие блокады по надуманным экологическим соображениям Азербайджаном Лачинского коридора, единственной дороги, соединяющей Нагорный Карабах с Арменией и внешним миром. Заместитель министра иностранных дел Армении подчеркнул, что Азербайджан грубо нарушает положения Заявления от 9 ноября 2020 года и международное гуманитарное право.