25EE07BE-6908-4620-9B2D-D885C8D92965_w1200_r1
Շվեյցարիայի Սենատի հանձնաժողովը կդիմի Կառավարությանը՝ Երևանի և Ստեփանակերտի միջև օդային կապ կազմակերպելու հարցով
Շվեյցարիայի Համադաշնության Դաշնային ժողովի Կանտոնների խորհրդի (Վերին պալատ, Սենատ) Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը, մտահոգված լինելով հումանիտար իրավիճակով և միջազգային իրավունքի խախտումներով, որոշել է նամակ հղել Դաշնային խորհրդին (Շվեյցարիայի կառավարությանը)՝ տեղեկացնելով, որ դատապարտում է միջազգային իրավունքի խախտումները, որոնց հանգեցրել է 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից ի վեր Լաչինի միջանցքի շրջափակումը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հանձնաժողովը խնդրում է Կառավարությանը Միավորված ազգերի կազմակերպության Անվտանգության խորհրդում գործողություններ ձեռնարկել՝ մի կողմից հասնելու համար շրջափակման վերացմանն ու ռազմական գործողությունների դադարեցմանը, իսկ մյուս կողմից՝ Երևանի և Ստեփանակերտի միջև օդային մարդասիրական կամուրջի կազմակերպմանը:

Комиссия Сената Швейцарии обратится к правительству по вопросу организации авиасвязи между Ереваном и Степанакертом
Поддержи А1+!Комиссия по международным отношениям Совета кантонов (Верхняя палата, Сенат) Федерального собрания Швейцарской Конфедерации, беспокоясь о гуманитарной ситуации, возникшей в Арцахе, и нарушениями международных прав, принял решение направить письмо в Федеральный совет (правительство Швейцарии), и сообщить о своем осуждении нарушений международных прав вследствие блокирования Азербайджаном Лачинского коридора с 12 декабря 2022 года.
Как сообщает «Арменпресс», комиссия просит правительство принять меры в Совете безопасности ООН, чтобы добиться снятия блокады и прекращения боевых действий и организации гуманитарного авиамоста между Ереваном и Степанакертом.