Առողջապահական իրավիճակը Արցախում այսօր՝ շրջափակման 12-րդ օրը
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ գործող բուժհաստատություններում շարունակում են դադարեցված մնալ պլանային վիրահատությունները։
«Արևիկ» բուժմիավորումում 11 երեխա գտնվում է նորածնային և ռեանիմացիոն բաժանմունքներում: Նրանցից 4 ամսական փոքրիկի առողջական վիճակը, ում մոտ ախտորոշվել էր «Ընդերային լեյշմանիոզ», շարունակում է մնալ ծանր և ստանում է համապատասխան բուժում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» -ում 7 բուժառու գտնվում են վերակենդանացման բաժանմունքում, որից 4-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում են։ Բժիշկների կողմից կատարվում է հնարավորը հիվանդների վիճակը կայունացնելու համար:

Ситуация со здравоохранением в Арцахе сегодня, на 12-й день блокады
В связи с блокировкой Азербайджаном единственной дороги, соединяющей Арцах с Арменией, в медицинских учреждениях, находящихся в ведении Министерства здравоохранения Республики Арцах, по-прежнему приостановлены плановые операции.
11 детей находятся в неонатальном и реанимационном отделениях медсанчасти «Аревик». Среди них 4-месячный ребенок, у которого диагностирован генитальный лейшманиоз, находится в критическом состоянии и получает соответствующее лечение.
В реанимационном отделении «Республиканского медицинского центра» находятся 7 пациентов, 4 из них в критическом состоянии. Врачи делают все возможное, чтобы стабилизировать состояние пациентов.
Министерство здравоохранения Арцаха принимает все возможные меры для надлежащего преодоления ситуации, созданной из-за блокады.