Արցախում կան վերակենդանացման բաժանմունքում գտնվող հիվանդներ, այդ թվում՝ 4 ամսական երեխա
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱրցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ գործող բուժհաստատություններում շարունակում են դադարեցված մնալ պլանային վիրահատությունները։ Հայտնում է ԱՀ առողջապահության նախարարությունը։
«Արևիկ» բուժմիավորումում 13 երեխա գտնվում է ռեանիմացիոն և նորածնային բաժանմունքներում: Նրանցից 4 ամսեկան փոքրիկի առողջական վիճակը, ում մոտ ախտորոշվել էր «Վիսցերալ լեյշմանիոզ», շարունակում է մնալ ծանր: Արցախի բժիշկները անհրաժեշտ բուժօգնությունը ցուցաբերում են՝ առցանց կապով խորհրդակցելով ՀՀ մասնագետների հետ:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն»-ում 9 բուժառու գտնվում է ռեանիմացիոն բաժանմունքում, որից 2-ը
ծայրահեղ ծանր վիճակում են, բժիշկների կողմից կատարվում է հնարավորը հիվանդների վիճակը կայունացնելու համար:

В Арцахе есть больные, находящиеся в реанимационном отделение, в том числе 4-месячный ребёнок
13 детей находятся в отделениях реанимации и новорожденных в медсанчасти «Аревик» Республики Арцах. Состояние здоровья 4-месячного ребенка, у которого диагностирован висцеральный лейшманиоз, остается критическим.
Об этом сообщает министерство здравоохранения Арцаха, отмечая, что местные врачи оказывают необходимую медицинскую помощь, консультируясь в режиме онлайн со специалистами РА.
В «Республиканском медицинском центре» в реанимации находятся 9 пациентов, двое из них в крайне тяжелом состоянии, врачи делают все возможное для стабилизации состояния пациентов.
Министерство здравоохранения Арцаха принимает все возможные меры для надлежащего преодоления ситуации, созданной из-за блокады.
В связи с блокировкой Азербайджаном единственной дороги, соединяющей Арцах с Арменией, в медицинских учреждениях, находящихся в ведении Министерства здравоохранения Республики Арцах, по-прежнему приостановлены плановые операции.