Օտարեկրյա դիվանագետները հրավիրվել են ԱԳՆ Լաչինի միջանցքի փակման հարցով
Աջակցիր «Ա1+»-ինԴեկտեմբերի 14-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունում տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԳ նախարարի պարտականությունները կատարող Մնացական Սաֆարյանի և ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահե Գևորգյանի հանդիպումը Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարների և միջազգային կառույցների ներկայացուցիչների հետ:
Հանդիպման ընթացքում օտարերկրյա դիվանագետներին է ներկայացվել դեկտեմբերի 12-ից Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհի` Լաչինի միջանցքի, փակման հետևանքով ստեղծված հումանիտար իրավիճակը:
Իր խոսքում ՀՀ ԱԳ նախարարի պարտականությունները կատարող Մնացական Սաֆարյանը նշել է, որ վերջին օրերին Ադրբեջանի գործողությունները, այդ թվում` մի շարք նմանօրինակ միջադեպերը Լաչինի միջանցքում, հրադադարի ռեժիմի շարունակական խախտումները, Լեռնային Ղարաբաղի գազամատակարարման խափանումը ակնհայտորեն ի ցույց են դնում, որ Լաչինի միջանցքի փակումը նախապես ծրագրված էր Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից և միտված է Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամի ստեղծմանը։
Ընդգծվել է, որ ադրբեջանական կողմի գործողությունները հանդիսանում են 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության, մասնավորապես՝ դրա 6-րդ կետի կոպտագույն խախտում: Այս համատեքստում կարևորվել է միջազգային հանրության կողմից ադրբեջանական գործողություններին թիրախային արձագանքի անհրաժեշտությունը՝ որպես Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար աղետի և արցախահայությանը էթնիկ զտումների կանխման միջոց:
Մնացական Սաֆարյանն ընդգծել է նաև Ադրբեջանի զինված ուժերի՝ Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից դուրսբերման, ինչպես նաև 44-օրյա պատերազմի հետևանքով առաջացած հումանիտար խնդիրների հասցեագրման հրամայականը, այդ թվում` Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց հայրենադարձման անհրաժեշտությունը:
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահե Գևորգյանը նշել է, որ Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամ առաջացնելուն ուղղված նմանօրինակ գործողություններով կոպտորեն խախտում է իր կողմից ստանձնած միջազգային պարտավորությունները և ի ցույց է դնում, որ առանց միջազգային մեխանիզմի Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև իրական երխոսություն հնարավոր չէ։ Նա ընդգծել է, որ Ադրբեջանի նման գործողությունները խաթարում են հայկական կողմի ջանքերը` ուղղված տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության հաստատմանը:

Иностранных дипломатов пригласили в МИД по поводу закрытия Лачинского коридора
В министерстве иностранных дел Армении 14 декабря состоялась встреча и.о. министра иностранных дел Армении Мнацакана Сафаряна и заместителя министра иностранных дел Ваге Геворгяна с руководителями аккредитованных в Армении дипломатических миссий и представителями международных структур.
В ходе встречи иностранным дипломатам была представлена гуманитарная ситуация, которая сложилась в результате блокирования Азербайджаном с 12 декабря Лачинского коридора - единственной дороги, соединяющей Нагорный Карабах с Арменией.
В своей речи и.о. главы МИД Мнацакан Сафарян отметил, что действия Азербайджана в последние дни, в том числе ряд подобных инцидентов в Лачинском коридоре, постоянные нарушения режима прекращения огня, перебои с поставками газа в Нагорный Карабах ясно показывают, что перекрытие Лачинского коридора было заранее спланировано властями Азербайджана и направлено на создание гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе.
Было подчеркнуто, что действия азербайджанской стороны являются грубым нарушением трехстороннего Заявления от 9 ноября 2020 года, в частности, пункта 6. В этом контексте была подчеркнута необходимость адресного реагирования международного сообщества на действия Азербайджана как средства предотвращения гуманитарной катастрофы в Нагорном Карабахе и этнической чистки арцахских армян.
Мнацакан Сафарян также подчеркнул необходимость вывода вооруженных сил Азербайджана с суверенной территории Армении, а также решения гуманитарных проблем, которые возникли вследствие 44-дневной войны, в том числе репатриации армянских военнопленных и незаконно удерживаемых в Азербайджане гражданских лиц.
Заместитель министра иностранных дел Армении Ваге Геворкян отметил, что аналогичными действиями, направленными на создание гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе, Азербайджан грубо нарушает международные права человека и международные гуманитарные права, и показывает, что вопрос безопасности и прав армян Нагорного Карабаха не может быть внутренним делом Азербайджана и без международного механизма реальный диалог между Степанакертом и Баку невозможен. Он подчеркнул, что подобные действия Азербайджана подрывают усилия армянской стороны по установлению стабильности и мира в регионе.