Վաղը ուշ կլինի․ Արցախի ԱԺ նախագահի հայտարարությունը
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը դատապարտել է Ադրբեջանի հերթական սադրիչ գործողությունները՝ հայտնում են ԱՀ ԱԺ-ից․
Այսօր՝ դեկտեմբերի 12-ին՝ ժամը 10:30-ին, ադրբեջանական կողմը 2-րդ անգամ փակել է Արցախը Հայաստանին կապող միակ միջպետական մայրուղին:
Աննախադեպ վտանգված է Արցախի Հանրապետության և Արցախի ժողովրդի լիարժեք կյանքի և ապրելու իրավունքը:
Փակելով միջանցքը՝ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը հետապնդում է մի քանի նպատակ.
1. Փոխել ստատուս քվոն, որը ստեղծվել է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունից հետո:
2. Վարկաբեկել ռուս խաղաղապահ ուժերի դերակատարությունը:
3. Ստուգել մեր զգոնությունը, եթե բացակայում է ՝ հայաթափել Արցախը:
Կոչ ենք անում միջազգային հանրության շահագրգիռ կազմակերպություններին՝ խստորեն դատապարտել Ադրբեջանի սադրիչ գործողությունները և ադեկվատ զսպման մեխանիզներ կիրառել Ադրբեջանի նկատմամբ:
Դիմում ենք ՀՀ իշխանություններին և ժողովրդին, սփյուռքահայությանը, Արցախում ապրող մեր հայրենակիցներին ՝ հանուն Հայաստանի սահմանամերձ շրջանների և Արցախի Հանրապետության պաշտպանության, մի կողմ դնել ներքին տարաձայնությունները, այլապես վաղը ուշ կլինի:

Завтра будет поздно: заявление председателя НС Арцаха
Председатель Национального собрания Республики Арцах Артур Товмасян осудил очередные провокационные действия Азербайджана, отметив, что право народа Арцаха жить полноценной жизнью в Республике Арцах находится под угрозой. Спикер Национального собрания Арцаха написал:
«Азербайджанская сторона уже во второй раз с 10:30 12 декабря перекрыла единственную межгосударственную автодорогу, соединяющую Арцах с Арменией.
Право на полноценную жизнь и проживание народа Арцаха в Республике Арцах находится под беспрецедентной угрозой.
Закрывая коридор, военно-политическое руководство Азербайджана преследует несколько целей:
Изменить статус-кво, сложившийся после трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 г.;
Дискредитировать роль российских миротворческих сил;
Проверить нашу бдительность и, в случае ее отсутствия, изгнать армян из Арцаха.
Мы призываем заинтересованные организации международного сообщества решительно осудить провокационные действия Азербайджана и применить против Азербайджана адекватные механизмы сдерживания.
Мы обращаемся к властям и к народу Республики Армения, к армянам диаспоры, к нашим соотечественникам, проживающим в Арцахе, ради защиты Республики Арцах и приграничных районов Армении покончить с внутренними разногласиями, пока не поздно».