Ներկայացվել է Էկոնոմիկայի նախարարության 2022թ. գործունեության հաշվետվությունը
Աջակցիր «Ա1+»-ինՎարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Էկոնոմիկայի նախարարություն՝ գերատեսչության 2022թ. գործունեության կատարողականը քննարկելու նպատակով:
Խորհրդակցությանը մասնակցել են փոխվարչապետներ Մհեր Գրիգորյանը և Համբարձում Մաթևոսյանը, Ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը, Պետական վերահսկողական ծառայության ղեկավար Ռոմանոս Պետրոսյանը, Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Բագրատ Բադալյանը, Վարչապետի աշխատակազմի պաշտոնյաներ, Էկոնոմիկայի նախարարության աշխատակազմի ղեկավար կազմը, պաշտոնատար այլ անձինք:
Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը և փոխնախարարները ներկայացրել են նախարարության կողմից՝ ըստ ոլորտների իրականացված միջոցառումները:
Վարչապետին զեկուցվել է, որ 2022թ. առաջին 9 ամսվա կտրվածքով արձանագրվել է 12.1 տոկոս տնտեսական աճ, և ԷՆ գնահատմամբ՝ տարվա արդյունքում տնտեսական աճը կկազմի 14 տոկոս: Աշխատանք է տարվել հանրային ներդրումների կառավարման բարելավման, պետություն-մասնավոր գործընկերության զարգացման, միջազգային տնտեսական կազմակերպությունների հետ համագործակցության խթանման ուղղություններով, կատարողականը 82 տոկոսից ավելի է: Կազմակերպվել է «Գիտության և գործարարության օրեր» համաժողովը: Ավարտին են հասցվում գործարար միջավայրի բարելավման ծրագիրը և տնտեսական բարդ ներդրումային չափանիշների մասին Կառավարության որոշման նախագիծը: Մշակման փուլում են տնտեսական զարգացման և ներդրումային քաղաքականությունները, կանաչ տնտեսության զարգացման ռազմավարությունը:
Կառավարության ղեկավարին ներկայացվել արդյունաբերական քաղաքականության, ներդրումների և որակի ենթակառուցվածքների ոլորտներում աշխատանքների ընթացքը: Նշվել է, որ մեկնարկել է «Ենթակառուցվածքներ՝ ներդրումների դիմաց ծրագիրը», որով հետաքրքրված տնտեսվարողների թիվը գերազանցում է 50-ը, այժմ քննարկման փուլում է 8 ակտիվ հայտ: Ընթացքի մեջ է «Մայլեռ Մաունթայն Ռեզորթ» ընկերության կողմից ներկայացված՝ Արագածոտնի մարզի Ապարան համայնքում լեռնային համալիրի կառուցման ներդրումային ծրագիրը՝ շուրջ 30 մլրդ ՀՀ դրամ ընդհանուր արժեքով: Քննարկվում են ենթակառուցվածքների, հանքարդյունաբերության, արտահանման ուղղություններով մի շարք ներդրումային ծրագրերի հնարավորությունները: Որակի ենթակառուցվածքների զարգացման առումով նախաձեռնվել են քննարկումներ, այդ ուղղությամբ աշխատանք է տարվում նաև միջազգային գործընկերների հետ:
Միջոցառումներ են իրականացվել աշխատանքի արտադրողականության խթանման ուղղությամբ: Մեկնարկել է տնտեսական կարողությունների արդիականացման ծրագիրը, որով ձեռնարկությունների համար հասանելիություն է ստեղծվել՝ մինչև 10 մլրդ ՀՀ դրամ գրեթե անտոկոս վարկավորում ստանալ և ձեռք բերել սարքավորումներ: Պատասխանատուների խոսքով՝ ծրագիրը պահանջված է, և ներկա դրությամբ պորտֆելը կազմում է 42 մլրդ ՀՀ դրամ: Մեկ այլ ծրագիր միտված է արտերկրից լավագույն մասնագետներին հայաստանյան ընկերություններ ներգրավելուն, որով նախատեսվում է աշխատավարձի սուբսիդավորում. արդեն կա 200 դիմորդ, ակնկալվում է հաջորդ տարվանից մեկնարկել գործընթացը: Նախաձեռնվել են բիզնես գործընթացների թվայնացման աշխատանքներ: ՀՆԱ-ում փոքր և միջին ձեռնարկությունների կշիռը բարձրացնելու նպատակով՝ մշակվում են ՓՄՁ-ների և կրթության, գիտության միջև կապի խթանմանը, պետություն-ձեռնարկություններ գործընկերության զարգացմանն ուղղված ծրագրեր:
Միջազգային տնտեսական համագործակցության ոլորտում՝ աճ է արձանագրվել ՀՆԱ/ապրանքներ, ծառայություններ հարաբերակցության առումով (45 տոկոս): Աճ է գրանցվել նաև մի շարք երկրների հետ ապրանքաշրջանառության ուղղությամբ, այդ թվում՝ հարևան Վրաստանի, Իրանի Իսլամական Հանրապետության և այլն: Մշակվել է ՀՀ արտահանման ռազմավարության տեխնիկական առաջադրանքը: Ընթացիկ ծրագրերի շրջանակում երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափով իրականացվել են արտահանման խթանման միջոցառումներ: Շարունակվել են ԵԱՏՄ և ԵՄ հետ տնտեսական գործակցությամբ՝ Կառավարության ծրագրով նախատեսված միջոցառումները:
Գյուղատնտեսության բնագավառում, ըստ Վիճակագրական կոմիտեի տվյալների, 2022թ. առաջին 9 ամսում, ներառյալ ձկնաբուծությունը, արձանագրվել է 0.5 տոկոս աճ, իսկ գյուղատնտեսական համախառն արտադրանքի ծավալը կազմել է 713 մլրդ ՀՀ դրամ: Հաստատվել է հողային բարեփոխումների փորձնական ծրագիրը, որը 2023թ. կմտնի իրականացման փուլ: Ինտենսիվ այգեգործության ծրագրով՝ 2022թ. նոյեմբերի 1-ի դրությամբ հաստատվել է 1533 հա այգեհիմնման և 2000 հա (ներառյալ այգեհիմնումը) ոռոգման արդիական տեխնոլոգիաների ներդրման հայտ: ԱԺ կողմից ընդունվել է «Սերմերի և տնկանյութի մասին» օրենքը, որով ՀՀ-ում սկիզբ է դրվել տնկանյութի հավաստագրման գործընթացին։ Հաջող իրականացվում են գյուղտեխնիկայի լիզինգի և
գյուղապահովագրության ծրագրերը: Մեկնարկել է կենդանիների համարակալման ծրագիրը, համարակալվել է շուրջ 100.000-ը: Գյուղոլորտի վարկերի սուբսիդավորման ծրագրով 2022թ. երրորդ եռամսյակում տրամադրվել է 6969 միավոր վարկ, որով Կառավարության նախանշած թիրախը գրեթե կատարված է (7000), ընդհանուր վարկային պորտֆելը կազմում է 224 մլրդ ՀՀ դրամ, 2023թ. հունվարի 1-ից ծրագիրը կդադարեցվի: Շարունակվել է նաև ընթացիկ մի շարք այլ ծրագրերի իրականացումը և զուգահեռ՝ դրանց արդյունքային մշտադիտարկումը:
Մշակվել են տնտեսության տարբեր ճյուղերի զարգացման ռազմավարությունները, որոնք գտնվում են քննարկման/շրջանառության փուլում:
Ներկայացված զեկուցումների շուրջ ծավալվել է մտքերի փոխանակություն:
Նիկոլ Փաշինյանին մանրամասներ են ներկայացվել կատարված աշխատանքների՝ ներդրումային խոշոր նախագծերի ընթացքի, արդյունաբերական քաղաքականության, ոլորտային ինստիտուցիոնալ բազայի, ինչպես նաև մի շարք այլ թեմաների վերաբերյալ:
Երկրի վարչապետը նշել է ներդրումային ծրագրերի ծախսարդյունավետություն/եկամտաբերություն հարաբերակցության ճիշտ գնահատման կարևորությունը՝ ընդգծելով, որ Կառավարությունը կշարունակի ուշադրության կենտրոնում պահել տնտեսական բազմակի էֆեկտ ապահովող ներդրումային ծրագրերի իրականացումը և օժանդակել գործարար միջավայրի բարելավմանը:
Կառավարության ղեկավարի խոսքով՝ պետություն-մասնավոր գործընկերության համար անհրաժեշտ օրենսդրական բազայի ստեղծումը թույլ կտա հաջող իրականացնել նախանշված մի շարք ներդրումային ծրագրեր: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է նաև որակի ենթակառուցվածքների ստանդարտացման և հավատարմագրման գործընթացի պատշաճ իրականացման, մտավոր սեփականության իրավունքի պաշտպանության կարևորությունը, որը լուրջ գործոն է թե՛ արտահանման, թե՛ ներդրումների ներգրավման, թե՛ գործարարության խթանման առումով:

Представлен отчет о деятельности министерства экономики за 2022 год
Поддержи А1+!Премьер-министр Никол Пашинян посетил министерство экономики с целью обсуждения доклада о деятельности ведомства в 2022 году.
В совещании приняли участие вице-премьеры Мгер Григорян и Амбарцум Матевосян, министр финансов Тигран Хачатрян, руководитель Службы государственного надзора Романос Петросян, заместитель руководителя аппарата премьер-министра Баграт Бадалян, сотрудники аппарата премьер-министра, руководящий состав аппарата министерства и другие должностные лица.
Министр экономики Ваан Керобян и заместители министра представили программы и мероприятия министерства по отраслевым направлениям.
Премьер-министру было доложено, что за первые 9 месяцев 2022 года зафиксирован экономический рост в 12,1%, и по оценкам министерства экономики, по итогам года экономический рост составит 14%. Проведена работа по совершенствованию управления государственными инвестициями, развитию государственно-частного партнерства, продвижению сотрудничества с международными экономическими организациями, уровень выполнения составляет более 82%. Организован форум “Дни науки и бизнеса”. Работы по разработке Плана по улучшению бизнес-среды и Проект постановления правительства об экономических сложных инвестиционных стандартах находятся в стадии завершения. Разрабатываются политика экономического развития и инвестиций, стратегия развития зеленой экономики.
Главе правительства был представлен ход работ в сферах промышленной политики, инвестиций и инфраструктуры качества. Было отмечено, что запущена программа “Инфраструктура за инвестиции”, которой заинтересованы более 50 предпринимателей, сейчас на рассмотрении находится 8 активных заявок. Находится в стадии реализации инвестиционный проект общей стоимостью около 30 млрд драмов компании “MyLer mountain resort” по строительству горного комплекса в общине Апаран Арагацотнской области. Обсуждаются возможности реализации ряда инвестиционных проектов в сферах инфраструктуры, добычи полезных ископаемых, экспорта. Инициированы обсуждения в плане развития инфраструктуры качества, и в этом направлении ведется работа с международными партнерами.
Проведены мероприятия по стимуляции производительности труда. Стартовала программа модернизации экономических мощностей, в рамках которой предприятиям открыт доступ к получению практически беспроцентного кредита до 10 млрд драмов для закупки оборудования. По словам ответственных лиц, программа востребована, и на данный момент портфель составляет 42 млрд драмов. Еще одна программа направлена на привлечение в армянские компании лучших специалистов из-за рубежа: в рамках программы планируется субсидирование заработной платы, и уже есть 200 претендентов, ожидается, что процесс начнется в следующем году. Инициированы работы по цифровизации бизнес-процессов. В целях увеличения веса малых и средних предприятий в ВВП разрабатываются программы, направленные на содействие связи МСП с образованием и наукой, развитие партнерства между государственным и предпринимательским секторами.
В сфере международного экономического сотрудничества зафиксирован рост соотношения ВВП/товаров и услуг (45%). Зафиксирован рост также в направлении товарооборота с рядом стран, в том числе с соседними Грузией, Исламской Республикой Иран и др. Разработано техническое задание экспортной стратегии Армении. В рамках действующих программ в двустороннем и многостороннем форматах были проведены мероприятия по продвижению экспорта. Были продолжены мероприятия, предусмотренные программой правительства по экономическому сотрудничеству с ЕАЭС и ЕС.
В сфере сельского хозяйства, включая рыбоводство, по данным Статистического комитета, за первые 9 месяцев 2022 года, зафиксирован рост на 0,5%, а объем валовой продукции сельского хозяйства составил 713 млрд драмов. Утверждена пилотная программа земельных реформ, которая будет реализована в 2023 году. В рамках программы интенсивного садоводства, по состоянию на 1 ноября 2022 года, одобрена заявка на закладку 1533 га садов и внедрение современных технологий полива на 2000 га (включая закладку садов).
Национальным Собранием принят закон “О семенах и посадочном материале”, который дал старт процессу сертификации посадочного материала в Армении. Успешно реализуются программы лизинга сельскохозяйственной техники и сельскохозяйственного страхования. Начата программа маркировки животных, промаркировано около 100 тыс животных. В рамках программы по субсидированию сельскохозяйственных кредитов в третьем квартале 2022 года было предоставлено 6 969 единиц кредитов, т.е. почти выполнено установленное правительством задание (7 000), общий кредитный портфель составляет 224 млрд драмов. Программа будет прекращена с 1 января 2023 года. Также была продолжена реализация ряда других текущих программ, и параллельно мониторинг их результатов.
Разработаны и находятся в стадии обсуждения/введения в оборот стратегии развития различных отраслей экономики.
Вокруг представленных докладов состоялся обмен мнениями.
Николу Пашиняну были представлены подробности выполненных работ по реализации крупных инвестиционных проектов, промышленной политике, отраслевой институциональной базе и др.
Премьер-министр отметил важность правильной оценки соотношения рентабельности/доходности инвестиционных проектов, подчеркнув, что правительство и впредь будет держать в центре внимания реализацию дающих множественный экономический эффект инвестиционных проектов и поддерживать улучшение бизнес-среды.
По словам главы правительства, создание необходимой законодательной базы государственно-частного партнерства позволит успешно реализовать ряд запланированных инвестиционных проектов. Никол Пашинян также подчеркнул важность надлежащего осуществления процесса стандартизации и сертификации инфраструктуры качества, защиты прав интеллектуальной собственности, что является серьезным фактором как с точки зрения экспорта и привлечения инвестиций, так и продвижения бизнеса.