Շվեյցարիայի կառավարությունը 960․000 ֆրանկ կհատկացնի` աջակցելու վերջին ագրեսիայից տուժած ՀՀ սահմանամերձ համայնքներին
ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի մամուլի հաղորդագրությունը․
Նոյեմբերի 28-ին տեղի կունենա Շվեյցարիայի զարգացման և համագործակցության գործակալության և ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի միջև պայմանագրի կնքման արարողություն՝ նվիրված Շվեյցարիայի կառավարության կողմից 960.000 շվեյցարական ֆրանկի հատկացմանը՝ Հայաստանի սահմանամերձ համայնքներին աջակցություն ցուցաբերելու համար։ Նոյեմբերի 23-ին Շվեյցարիայի կառավարությունը հաստատել է Հայաստանին, որպես օգնություն, 960.000 շվեյցարական ֆրանկի հատկացումը, որպեսզի աջակցի նրա սահմանամերձ համայնքներին՝ մեղմելու վերջին ռազմական բախումների ազդեցությունը։
Մասնավորապես, «Հայաստանի սահմանամերձ համայնքների տոկունություն և տնտեսական վերականգնում - REBCA» ծրագրի շրջանակում, որպես իրականացնող կողմ, համագործակցելով ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի (WFP) հետ` Շվեյցարիայի զարգացման և համագործակցության գործակալության (SDC) միջոցով, Շվեյցարիան անհապաղ մարդասիրական և երկարաժամկետ տնտեսական աջակցություն է ցուցաբերում Գեղարքունիքի, Վայոց Ձորի և Սյունիքի մարզերին։
12 ամիս տևողություն ունեցող REBCA մարդասիրական ծրագիրը կպաշտպանի և կվերականգնի Հայաստանի տարածքում սահմանամերձ բնակավայրերում ապրող մարդկանց ապրուստի միջոցները և տնտեսական ռեսուրսներ կտրամադրի ճգնաժամային իրավիճակների նկատմամբ դիմադրողականությունը բարելավելու համար: Ծրագրի թիրախում են Վարդենիս (Գեղարքունիք), Սիսիան (Սյունիք) և Ջերմուկ (Վայոց ձոր) խոշորացված համայնքների հակամարտությունից տուժած 15 սահմանամերձ բնակավայրեր, որոնց ավելի քան 1000 տնային տնտեսությունների կարիքներին ուղղակի արձագանքում կլինի։
Շվեյցարիայի կողմից ֆինանսավորվող REBCA ծրագիրը համատեղ մշակվել և իրականացվում է WFP-ի կողմից` Վորլդ Վիժն Հայաստան (WVA) կազմակերպության, Մանկական զարգացման հիմնադրամի (CDF) և Ռազմավարական զարգացման գործակալության (SDA) ներգրավմամբ։
Ծրագրին կաջակցեն նաև Հայաստանի Հանրապետության աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը (ԱՍՍՆ), ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունը (ՏԿՏՆ) և ընտրված թիրախային տարածաշրջանների տեղական իշխանությունները:

Правительство Швейцарии выделит 960 тысяч франков на поддержку приграничных общин РА, пострадавших от недавней агрессии
Правительство Швейцарии 23 ноября одобрило проект выделения Армении 960 000 швейцарских франков в качестве содействия приграничным общинам и смягчения последствий недавних военных столкновений.
Об этом сообщил Департамент глобальных коммуникаций ООН, уточнив, что в рамках программы «Устойчивость и экономическое восстановление приграничных сообществ Армении - REBCA», в качестве реализующей стороны, сотрудничая со Всемирной продовольственной программой ООН (WP) через швейцарское агентство по развитию и сотрудничеству (SDC), Швейцария окажет немедленное гуманитарное и долгосрочное экономическое содействие Гегаркуникской, Вайоц Дзорской и Сюникской областям.
Гуманитарная программа REBCA, рассчитанная на 12 месяцев, защитит и восстановит средства к существованию людей, живущих в приграничных населенных пунктах Армении, и предоставит экономические ресурсы для повышения устойчивости к кризисным ситуациям. Проект нацелен на 15 приграничных населенных пунктов, затронутых конфликтом расширенных общин Варденис (Гегаркуник), Сисиан (Сюник) и Джермук (Вайоц Дзор), и напрямую будут удовлетворены потребности более 1000 домохозяйств.
Программа REBCA, финансируемая Швейцарией, была совместно разработана и реализована WFP при участии World Vision Armenia (WVA), Фонда развития детей (CDF) и Агентства стратегического развития (SDA). Проект будет поддержан Министерством труда и социальных вопросов Республики Армения, Министерством территориального управления и инфраструктуры Республики Армения и местными властями выбранных целевых регионов.