Ժամանակն է, որ ՀՀ քաղաքացիները ԵՄ երկրներ ճամփորդեն առանց Շենգենյան վիզաների․ Մարուքյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀինգ տարի առաջ Հայաստանը Եվրոպական միության հետ ստորագրեց Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը :
ՀՀ հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Էդմոն Մարուքյանն իր ֆեյսբուքյան էջում անդրադարձել է այս համաձայնագրին։
«Այսօր լրանում է EU CEPA համաձայնագրի 5 տարին:
Ժամանակն է, որ ԵՄ-ն որոշում կայացնի ՀՀ քաղաքացիների մուտքը Շենգենյան գոտու երկրներ ազատականացնելու վերաբերյալ: ՀՀ քաղաքացիները պետք է ԵՄ երկրներ ճամփորդեն առանց Շենգենյան վիզաների: Հայաստանն իր բարեփոխումներով վաստակել է այդ իրավունքը:
Գնդակը ԵՄ դաշտում է, որպեսզի այդ որոշումը օր առաջ կայացնեն: Հույս ունեմ, որ մեր գործադրած ջանքերի շնորհիվ 2023թ. կհասնանենք նաև այդ կարևոր հանգրվանին»,- գրել է նա:

Настало время, чтобы граждане РА путешествовали в страны ЕС без Шенгенских виз: Марукян (видео)
Поддержи А1+!Посол по особым поручениям Армении Эдмон Марукян считает, что Евросоюзу пора принять решение о либерализации въезда граждан РА в страны Шенгенской зоны. Такое мнение Марукян выразил в заявлении, сделанном по случаю 5-летия подписания Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и Европейским Союзом.
«Сегодня исполняется 5 лет соглашению ЕU CEPA (Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и Европейским Союзом). ЕС пора принять решение о либерализации въезда граждан РА в страны Шенгенской зоны. Граждане РА должны путешествовать в страны ЕС без шенгенских виз. Армения заслужила это право своими реформами. Мяч находится на поле ЕС, чтобы принять это решение как можно скорее. Я надеюсь, что благодаря нашим усилиям, в 2023 г. мы достигнем и этого важного рубежа», - говорится в заявлении Эдмона Марукяна.