Արցախցիների ակցիան Ֆրանսիայի դեսպանատան դիմաց․ Սենատը բանաձեւ է քննարկելու (տեսանյութ)
Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանատան դիմաց մի խումբ արցախցիներ ակցիա են անում՝ ի պաշտպանություն այսօր Ֆրանսիայի Սենատում քննարկվելիք  բանաձեւի։ Նրանք խնդրագիր հանձնեցին։
«Հանուն Հադրութի» ՀԿ ղեկավար Լևոն Հայրիյանը  նշեց, որ խնդրագրի տակ ստորագրել է Արցախի ու Հայաստանի ավելի քան 1700 քաղաքացի։
«Մենք` Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության ներքոստորագրյալ քաղաքացիներս, մեր երախտագիտությունն ենք հայտնում Ֆրանսիայի Սենատին, երկրի քաղաքական ուժերին և անձամբ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնին՝ Ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման հարցում իրենց դիրքորոշման համար: Մենք ողջունում ենք Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար գրասենյակ բացելու մտադրությունը: Հուսով ենք, որ այս նախաձեռնությունը վերջինը չի լինի, հատկապես, որ դա պահանջում է տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակը: Մենք վստահ ենք, որ Ֆրանսիայի Սենատի բանաձևն ամուր հարթակ կդառնա ղարաբաղյան հիմնախնդրի արդարացի կարգավորման համար»,- նշված է խնդրագրի մեջ:

Акция жителей Арцаха перед посольством Франции: в Сенате будет обсуждаться резолюция (видео)
Поддержи А1+!Лица, перемещенные из Арцаха в результате 44-дневной Арцахской войны, 15 ноября провели мирную акцию перед посольством Франции в Армении, после чего передали в посольство прошение в поддержку резолюции, которая будет обсуждаться в Сенате Франции 15 ноября.
Глава общественной организации «Во имя Гадрута» Левон Айриян сообщил журналистам, что прошение подписали более 1700 граждан со всего мира.
«Мы, нижеподписавшиеся граждане Нагорно-Карабахской Республики и Республики Армения, выражаем признательность Сенату Франции, политическим силам страны и самому президенту Франции Эммануэлю Макрону за их позицию по урегулированию карабахской проблемы. Мы приветствуем намерение открыть гуманитарный офис в Нагорном Карабахе. Надеемся, что эта инициатива не будет последней, тем более что этого требует ситуация в регионе. Уверены, что резолюция Сената Франции станет прочной платформой справедливого урегулирования карабахской проблемы», - говорится в прошении.