ՀԱՊԿ-ը չի կարողացել իր անդամներից մեկի դեմ ագրեսիային արձագանքել օպերատիվ․ Սիմոնյանը՝ Վոլոդինին (տեսանյութ)
Եռօրյա պաշտոնական այցով Մոսկվայում գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը հոկտեմբերի 10-ին հյուրընկալվել է ՌԴ Դաշնային ժողովի Պետական դումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինին: Սիմոնյան-Վոլոդին մոտ մեկ ժամ տեւած առանձնազրույցին հաջորդել է ընդլայնված կազմով հանդիպումը: Այս մասին հայտնում են ԱԺ-ից։
Ալեն Սիմոնյանը, ողջունելով ռուս գործընկերներին, շնորհակալություն է հայտնել Վյաչեսլավ Վոլոդինին հրավերի համար՝ նշելով, որ հայ-ռուսական դաշնակցային փոխգործակցությունը հիմնված է մեր երկրների ժողովուրդների միջեւ պատմականորեն ձեւավորված բարեկամության վրա:
Հանդիպմանը երկուստեք արձանագրվել է, որ երկկողմ կապերի շարունակական զարգացման երաշխիքը քաղաքական ակտիվ երկխոսությունն է բոլոր մակարդակներում, մասնավորապես, մեր երկրների ղեկավարների միջեւ, որոնք նախանշում են համագործակցության դինամիկան բոլոր ոլորտներում:
Ընդգծվել է երկկողմ հարաբերությունների ամբողջ սպեկտրում խորհրդարանական փոխգործակցության առանցքային դերը՝ կարեւորելով Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի գործունեությունը: Կողմերն այս համատեքստում շոշափել են առաջիկա նախագծերին առնչվող թեմաներ՝ փաստելով, որ աշխատանքները պետք է շարունակել համակարգային հիմքի վրա՝ ունենալով զարգացման հստակ՝ կոլեգիալության եւ ռազմավարական գործընկերության պահպանման սկզբունքներով նախանշված վեկտոր:
Ռուս գործընկերների հետ հանդիպման առանցքային հարցերից է եղել Հայաստանի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի զինված ագրեսիան:
«Մեր այցը Մոսկվա տեղի է ունենում Հայաստանի համար բարդ շրջանում: Ինչպես արդեն հայտնի է, սեպտեմբերի 13-ից Ադրբեջանը Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ագրեսիայի նոր փուլ է սկսել: Ադրբեջանի զինված ուժերը Հայաստանի տարածքի խորքում, մի քանի ուղղություններով ինտենսիվ գնդակոծել են ոչ միայն ՀՀ ԶՈւ դիրքերը, այլեւ քաղաքացիական ենթակառուցվածքների օբյեկտները: Ցավալի փաստ է. 207 զոհ ու վիրավորներ ունենք»,- նշել է Ալեն Սիմոնյանը՝ Հայաստանի Հանրապետության միջազգայնորեն ճանաչված ինքնիշխան տարածքի դեմ Ադրբեջանի լայնածավալ հարձակումն անվանելով ԱՊՀ տարածքում Ադրբեջանի կողմից զավթողական նպատակներ ունեցող վտանգավոր միտում: Այս համատեքստում անդրադառնալով ՀԱՊԿ-ի գործունեությանը՝ Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ այն չի կարողացել իր անդամներից մեկի դեմ ագրեսիային արձագանքել օպերատիվ եւ արդյունավետ: «Հայաստանն անվտանգության մասով երկարաժամկետ լուծումների ժամանակ չունի»,- ընդգծել է ՀՀ ԱԺ նախագահը:
Ալեն Սիմոնյանը միեւնույն ժամանակ հույս է հայտնել, որ ՀԱՊԿ աշխատանքների ընթացքում մշակված առաջարկություններն իրենց լուման կներդնեն իրավիճակի ապաէսկալացման եւ մեր տարածաշրջանում կայունության հաստատման գործում: Անդրադարձ է եղել Ռուսաստանի Դաշնությունում հայկական սփյուռքին եւ Հայաստանում բնակություն հաստատած ՌԴ բազմահազար քաղաքացիներին առնչվող հարցերին:

ОДКБ не смогла оперативно и эффективно отреагировать на агрессию против одного из своих членов: Симонян - Володину (видео)
Поддержи А1+!10 октября делегацию, возглавляемую председателем НС РА Аленом Симоняном, находящуюся в Москве с трехдневным официальным визитом, принял председатель Государственной Думы Федерального собрания РФ Вячеслав Володин. Между Аленом Симоняном и Вячеславом Володиным состоялась приватная беседа, после которой последовала расширенная встреча.
Ален Симонян поблагодарил Вячеслава Володина за приглашение, отметив, что армяно-российское союзническое сотрудничество основано на исторически сложившейся дружбе между народами наших стран.
На встрече с обеих сторон было отмечено, что залогом постоянного развития двусторонних связей является активный политический диалог на всех уровнях, в частности, между руководителями наших стран, который намечает динамику сотрудничества во всех сферах. Была подчеркнута ключевая роль парламентского взаимодействия во всем спектре двусторонних отношений, особо отмечена деятельность межпарламентской комиссии по сотрудничеству между Национальным собранием Республики Армения и Федеральным собранием Российской Федерации. В данном контексте стороны затронули темы, связанные с предстоящими проектами, констатировав, что работа должна быть продолжена на системной основе, имея четкий вектор развития, очерченный принципами коллегиальности и сохранения стратегического партнерства.
Вооруженная агрессия Азербайджана против Республики Армения была одним из ключевых вопросов встречи с российскими партнерами.
«Наш визит в Москву проходит в сложный для Армении период. Как уже известно, с 13 сентября Азербайджан начал новый виток агрессии против суверенной территории Республики Армения. Вооруженные силы Азербайджана интенсивно обстреливали не только позиции ВС РА, но и объекты гражданской инфраструктуры в глубине территории Армении, по нескольким направлениям. Это печальный факт. У нас 207 погибших и раненых», - сказал Ален Симонян, назвав широкомасштабное нападение Азербайджана на международно признанную суверенную территорию Республики Армения - опасной тенденцией, имеющей захватнические цели со стороны Азербайджана на территории СНГ. В этом контексте, касаясь деятельности ОДКБ, Ален Симонян отметил, что она не смогла оперативно и эффективно отреагировать на агрессию против одного из своих членов. «Армения не имеет времени на долгосрочные решения в сфере безопасности», - подчеркнул спикер НС РА.
При этом Ален Симонян выразил надежду, что выработанные в ходе работы ОДКБ предложения будут способствовать деэскалации ситуации и установлению стабильности в нашем регионе. Были обсуждены вопросы, связанные с армянской диаспорой в Российской Федерации и многотысячным населением Российской Федерации, проживающим в Армении.