Արարատ Միրզոյանը լեհ գործընկերոջն է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ սադրիչ գործողությունները (տեսանյութ)
Հուլիսի 19-ին Լեհաստան պաշտոնական այցի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Լեհաստանի ԱԳ նախարար Զբիգնև Ռաուի հետ։
Նախարարները շնորհավորել են միմյանց Հայաստանի և Լեհաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի կապակցությամբ և նշել, որ անցած երեսուն տարիների ընթացքում ձևավորված փոխգործակցությունն ամուր հիմք է ապահովել միջպետական հարաբերությունների հետևողական զարգացման և ամրապնդման համար։
Այս համատեքստում նախարարները գոհունակություն են հայտնել Հայաստանի և Լեհաստանի ԱԳ նախարարությունների միջև հունիսի 28-ին Երևանում տեղի ունեցած քաղաքական խորհրդակցությունների արդյուքների կապակցությամբ և համոզմունք հայտնել, որ դրանց շարունակականությունն ու հաճախակիությունը լավագույնս կծառայեն երկու երկրների միջև քաղաքական երկխոսության և համագործակցության խորացմանը։
Նախարարներն անդրադարձել են հայ-լեհական փոխգործակցության հետագա ընդլայնման հնարավորություններին՝ պատրաստակամություն հայտնելով քայլեր ձեռնարկելու առևտրի, բարձր ու տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, ֆինանսաբանկային, արդարադատության, կրթության, գիտության և մշակույթի ոլորտներում։
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել ժողովրդավարության առաջմղման, մարդու իրավունքների պաշտպանության և իրավունքի գերակայության ամրապնդման ուղղությամբ համագործակցության խորացման շուրջ։ Նախարար Միրզոյանն իր գործընկերոջը ներկայացրել է Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգը։
Արարատ Միրզոյանը և Զբիգնև Ռաուն անդրադարձել են նաև Հայաստանի և Եվրամիության միջև արդյունավետ համագործակցության զարգացման հնարավորություններին։ Նախարար Միրզոյանը կարևորել է Արևելյան գործընկերության ծրագրի ներառականության ամրապնդմանն ու արդյունավետության հետագա բարձրացմանն ուղղված քայլերի իրականացումը՝ այս առումով կարևորելով Լեհաստանի դերակատարումը՝ որպես Արևելյան գործընկերության նախաձեռնող երկիր։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգության հարցերի։ Նախարար Միրզոյանն իր գործընկերոջը հանգամանալից ներկայացրել է Հայաստանի դիրքորոշումը՝ տարածաշրջանային խաղաղության ու կայունության հաստատմանն ուղղված գործընթացների շուրջ։
Ընդգծվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության առանցքային դերը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հանգուցալուծմանն ուղղված խաղաղ գործընթացի առաջմղման և Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործում:
Արարատ Միրզոյանն գործընկերոջն է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ շարունակական սադրիչ գործողությունները, ռազմատենչ և առավելապաշտական  հայտարարությունները՝ ընդգծելով, որ նմանատիպ քայլերը խաթարում են տարածաշրջանային կայունության ու խաղաղության հաստատմանն ուղղված ջանքերը։
Անդրադարձ է կատարվել 44-օրյա պատերազմի հումանիտար հետևանքներին, մասնավորապես՝ Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձնանց հայրենադարձմանը, ինչպես նաև ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած տարածքներում Արցախի հայկական պատմամշակութային ժառանգության ոչնչացման և խեղաթյուրման քաղաքականության կանխմանը։
ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը համոզմունք է հայտնել, որ ԵԱՀԿ և ԵԱՀԿ գործող նախագահի ինստիտուտի գործիքակազմում առկա մեխանիզմները կնպաստեն տարածաշրջանային խաղաղության ու կայուն զարգացման դարաշրջան բացելու և կառուցողական երկխոսության և վստահության մթնոլորտի ամրապնդման համար:
Նույն օրը Արարարտ Միրզոյանն այցելել է Անհայտ զինվորի շիրիմ-հուշարձան, ծաղկեպսակ դրել և հարգանքի տուրք մատուցել Լեհաստանի  համար զոհված զինվորների հիշատակին: Նա նաև ստորագրություն է թողել պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում։

Арарат Мирзоян представил своему польскому коллеге продолжающиеся провокационные действия Азербайджана в отношении Армении и Нагорного Карабаха (видео)
В рамках официального визита в Польшу министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 19 июля провел встречу с министром иностранных дел Польши Збигневом Рау.
Министры поздравили друг друга по случаю 30-летия установления дипломатических отношений между Арменией и Польшей и отметили, что сложившееся за последние тридцать лет сотрудничество стало прочной основой для последовательного развития и укрепления межгосударственных отношений.
В этом контексте министры выразили удовлетворение результатами состоявшихся 28 июня в Ереване политических консультаций между МИД Армении и Польши и выразили уверенность, что их продолжительность и периодичность послужат углублению политического диалога и сотрудничества между двумя странами.
Министры коснулись возможностей дальнейшего расширения армяно-польского взаимодействия, выразив готовность предпринять шаги в сферах торговли, высоких и информационных технологий, финансов и банковского дела, юстиции, образования, науки и культуры.
Собеседники обменялись мнениями об углублении сотрудничества в сферах развития демократии, защиты прав человека и верховенства закона. Министр Мирзоян представил своему коллеге повестку демократических реформ Армении.
Арарат Мирзоян и Збигнев Рау также коснулись возможностей развития эффективного сотрудничества между Арменией и Европейским союзом. Министр Мирзоян подчеркнул важность реализации шагов, направленных на усиление инклюзивности программы Восточного партнерства и дальнейшее повышение ее эффективности, подчеркнув в этой связи роль Польши как страны-инициатора Восточного партнерства.
В ходе встречи были обсуждены вопросы региональной и международной безопасности. Министр Мирзоян подробно представил коллеге позицию Армении относительно процессов, направленных на установление мира и стабильности в регионе.
Была подчеркнута ключевая роль сопредседателя Минской группы ОБСЕ в продвижении мирного процесса, направленного на урегулирование нагорно-карабахского конфликта и нормализацию отношений с Азербайджаном.
Арарат Мирзоян представил своему коллеге продолжающиеся провокационные действия Азербайджана в отношении Армении и Нагорного Карабаха, воинственные и максималистские заявления, подчеркнув, что подобные шаги подрывают усилия, направленные на установление региональной стабильности и мира.
Были затронуты гуманитарные последствия 44-дневной войны, в частности, касающиеся репатриации незаконно удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных и гражданских лиц, а также предотвращения политики уничтожения и искажения армянского культурно-исторического наследия Арцаха на территориях, находящихся под контролем Азербайджана.
Глава внешнеполитического ведомства Армении выразил уверенность, что существующие в арсенале ОБСЕ и института действующего председателя ОБСЕ механизмы будут способствовать открытию эры регионального мира и устойчивого развития, укреплению атмосферы конструктивного диалога и доверия.
По итогам встречи главы МИД Армении и Польши выступили с заявлениями для прессы.
В тот же день Арарарт Мирзоян посетил Могилу Неизвестного солдата, возложил венок и почтил память воинов, павших за Польшу. Он также оставил запись в Книге почетных гостей.