Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովին (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն այսօր ընդունել է Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով ՌԴ արտաքին գործերի նախարարին՝ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը նշել է. «Ուրախ եմ ձեզ հետ հանդիպման և նախագահի նստավայրում ձեզ ողջունելու հնարավորության համար: Դուք միշտ ցանկալի հյուր եք Հայաստանի և հայ ժողովրդի համար: Մենք շատ լավ գիտենք այն դերի մասին, որը Դուք ունեցել եք Հայաստանի համար դժվարին ժամանակներում: Համոզված եմ, որ Հայաստանի ժողովուրդը գնահատում է Ձեր ջանքերը: Մենք այսօր խաղաղ պայմաններում ենք ապրում Ձեր և Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ջանքերի շնորհիվ: Ես մշտապես առաջնորդվում եմ այն սկզբունքով, որ պետք է ընկերությունն ու բարեկամությունը գնահատել և փայփայել: Հարևանի, երկրի հետ բարեկամությունը հարկավոր է գնահատել, հատկապես պետք է առանձնահատուկ գնահատել դարավոր կապեր ունեցող երկրի հետ հարաբերությունները: Այս իմաստով, իհարկե, Ռուսաստանն առաջին տեղում է: Համոզված եմ, որ Ձեր, ինչպես նաև պաշտոնական պատվիրակությունների և անձանց փոխայցելություններն իրենց նպաստն են բերում մեր հարաբերությունների զարգացման գործում:
Այս տարին առանձնահատուկ է մեզ համար, քանի որ նշում ենք մեր դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը և Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև բարեկամության, համագործակցության և փոխադարձ օգնության պայմանագրի 25-ամյակը: Այս պայմանագրի տարեթիվն ինձ համար մի փոքր առանձնահատուկ է, քանի որ պատիվ եմ ունեցել որպես պատգամավոր քվեարկել այդ պայմանագրի վավերացման օգտին: Դա 1997 թվականն էր: Այդ պայմանագիրը այդ ժամանակահատվածում մեծ նշանակություն ուներ Հայաստանի համար և մենք ևս մեկ անգամ վերահաստատեցինք մեր մտադրությունները, որ մեր հետագա ռազմավարական գործընկերությունը պետք է լինի Ռուսաստանի հետ: Եվս մեկ անգամ շնորհակալ եմ ձեր այցելության համար: Ինձ համար մեծ պատիվ է հանդիպել Ձեզ հետ և հնարավորություն ունենալ քննարկել հարցեր, որոնք շատ կարևոր են և՛ Հայաստանի, և՛ Ռուսաստանի համար»:
Ռուսաստանի Դաշնության արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը նշել է.
«Մենք կիսում ենք Ձեր տեսակետը և ցանկությունը՝ ռուս-հայկական դաշնակցային հարաբերութունները զարգացնելու առումով: Դաշնակցային հարաբերությունները հիմնականում առնչվում են միջպետական գործակցությանը, իսկ, մենք իրականում ունենք մարդկային հարաբերություններ և կապեր, որոնք անքակտելի են, և ինչպես Դուք նշեցիք բազմադարյա են: Դա միջպետական հարաբերությունների ամենալավ հիմքն է:
Շնորհակալություն մեզ ընդունելու հնարավորության համար: Մեզ համար միշտ մեծ պատիվ է շփվել Հայաստանի ղեկավարության հետ, մտքեր փոխանակել, թե ինչպես են իրականացվում պայմանավորվածությունները, ինչպես են իրագործվում պայմանագրերը՝ սկսած այն մեծ պայմանագրից, որի մասին նշեցիք, մինչև վերջին որոշումները, որոնք հավանության են արժանանում պետությունների կողմից, վավերացվում՝ մեր խորհրդարաններում: Դրանք արդեն իսկ բազմաթիվ են և, ըստ էության, ներառում են բոլոր ոլորտները և բնագավառները, այդ թվում՝ տնտեսական, ռազմատեխնիկական, հումանիտար, կրթական, բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտները: Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտը ձեզ հարազատ է և Ձեր նախորդ պաշտոնում այս ոլորտի զարգացման գործում Դուք ունեցել եք նշանակալի ներդրում և համոզված եմ, որ կշարունակեք հետագայում ևս նպաստել այս բնագավառում հայ-ռուսական համագործակցության ընդլայնմանը: Մեզ համար դա շատ կարևոր է:
Ընդհանուր առմամբ հարցերը կապված են մեր երկկողմ հարաբերությունների ամբողջական օրակարգին և իհարկե այն ջանքերին, որոնք այսօր գործադրվում են Լեռնային Ղարաբաղի հարցի շուրջ՝ հիմված Ադրբեջանի, Ռուսաստանի նախագահների և Հայաստանի վարչապետի կողմից ձեռք բերված պայմանավորվածությունների վրա: Կա պայմանավորվածությունների երեք փաթեթներ, որոնք մաքսիմալ կոնկրետ են և ուղղված են այս տարածաշրջանում իրավիճակի ամբողջական կարգավորմանը: Գիտենք, որ հայ ժողովրդի համար դա առանձնահատուկ նշանակություն ունի, քանի որ տրանսպորտային, տնտեսական կապերի ապաշրջափակումը կարևոր նշանակություն ունի ձեր երկրի, մեր առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման համար, ինչպես նաև զուտ մարդկային հարաբերությունների համար: Այդ ամենը շատ օգտակար է մեր բոլորի ընդհանուր հարավկովկասյան «տան» համար:
Շնորհակալություն ևս մեկ անգամ»:
Հայաստանի նախագահը և Ռուսաստանի արտգործնախարարն անդրադարձել են հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերությունների օրակարգին և զարգացմանը վերաբերող հարցերին, Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակին, տարածաշրջանային անվտանգությանը:

Президент Ваагн Хачатурян принял министра иностранных дел России Сергея Лаврова (видео)
Президент Армении Ваагн Хачатурян принял министра иностранных дел Российской Федерации Сергея Лаврова и возглавляемую им делегацию.
Приветствуя министра иностранных дел России, Ваагн Хачатурян отметил: «Я рад встретиться с Вами. Вы всегда желанный гость для Армении и армянского народа. Мы хорошо знаем, какую роль вы сыграли в трудные для Армении времена. Я уверен, что народ Армении ценит Ваши усилия, т.к. то, что сегодня мы живем в мире, это благодаря вашим усилиям и усилиям президента России Владимира Путина.
Я всегда руководствуюсь принципом, что дружбу надо ценить и беречь. Нужно ценить дружбу со страной, особенно отношения со страной, с которой существуют многовековые узы. В этом смысле, конечно, Россия на первом месте. Убежден, что Ваш визит, взаимные визиты, а также визиты официальных делегаций и отдельных лиц способствуют развитию наших отношений.
Этот год для нас особенный, так как мы отмечаем 30-летие установления наших дипломатических отношений, 25-летие Договора о дружбе, сотрудничестве и взаимной помощи между Республикой Армения и Российской Федерацией. Вторая дата для меня особенная, так как я, будучи депутатом, имел честь проголосовать за ратификацию этого соглашения. Это был 1997 год.
Этот договор тогда имел огромное значение для Армении, и мы еще раз подтвердили наши намерения, что наше будущее стратегическое партнерство должно быть с Россией. Еще раз спасибо за Ваш визит. Для меня большая честь встретиться с Вами и возможность обсудить вопросы, которые очень важны как для Армении, так и для России».
Глава МИД РФ Сергей Лавров отметил:
«Спасибо огромное, Ваагн Гарникович,
Разделяем Ваши чувства, симпатии к развитию российско-армянского союзничества. Союзничество – это понятие межгосударственное. На самом деле у нас неразрывные, многовековые человеческие связи, как Вы сказали. Это лучший фундамент межгосударственных отношений. Есть немало желающих подвергнуть этот фундамент испытаниям, но мы каждый раз, бывая в Армении (а это бывает достаточно часто), убеждаемся, что эти попытки обречены на неудачу. Теплые, искренние, по-настоящему дружеские чувства между армянами и россиянами не могут быть подвержены этим провокациям.
Спасибо за возможность быть принятыми Вами. Для нас всегда большая честь общаться с руководством Республики Армения, обмениваться мнениями о том, как выполняются договоренности, как работают договоры, начиная с большого договора, который Вы упомянули, и вплоть до последних решений, которые одобряются главами государств и  ратифицируются нашими парламентами. Их великое множество. Они охватывают практически все отрасли общения между двумя странами: экономика, военно-техническое сотрудничество, гуманитарные и образовательные связи, высокие технологии, которые Вам не чужды. В развитие сотрудничества в этой сфере на прошлой своей работе Вы внесли значимый вклад. Уверен, что Вы будете поощрять высокотехнологичные проекты в российско-армянском партнерстве и впредь. Для нас это важно.
Вопросы, которые мы вчера и сегодня обсуждали с министром иностранных дел и Премьер-министром Армении, касались всего комплекса наших двусторонних отношений и усилий, предпринимаемых на основе договоренностей президентов России, Азербайджана и премьер-министра Армении по карабахским делам. Три набора конкретных договоренностей, нацеленных на полную нормализацию обстановки в регионе к выгоде всех стран и народов.
Знаем, что это имеет особенное значение для армянского народа. Работа над разблокированием всех транспортных и экономических связей очень важна для развития Вашей страны, наших торгово-экономических отношений, человеческих отношений. Всё это полезно для нашего общего южнокавказского дома. Будем всячески содействовать этому».
Президент Армении и министр иностранных дел России коснулись вопросов развития армяно-российских союзнических отношений, ситуации вокруг Нагорного Карабаха, региональной безопасности.