ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանն ընդունել է ՀՀ-ում ԻԻՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպանին
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանը մայիսի 20-ին ընդունել է Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Աբբաս Բադախշան Զոհուրիին:
Ողջունելով դեսպանին խորհրդարանում` Ռուբեն Ռուբինյանը նշել է, որ երկու երկրները բարձր մակարդակի հարաբերություններ ունեն, որոնք հիմնված են թե' ավանդույթի եւ թե' ներկա իրողությունների վրա:
ԱԺ փոխնախագահն ընդգծել է, որ երկկողմ փոխշահավետ համագործակցության հիմքերի ամրապնդման գործում առանձնակի կարեւորություն ունի միջխորհրդարանական համագործակցությունը, որին որակական նոր մակարդակ են հաղորդում փոխայցերը:
Դեսպան Աբբաս Բադախշան Զոհուրին, կարեւորելով հայ-իրանական հարաբերությունների բազմադարյա պատմությունը, նշել է, որ դրանք պետք է զարգացնել, այդ թվում` միջխորհրդարանական հարթակներում:
Դեսպանն ընդգծել է երկու երկրների խորհրդարանների հանձնաժողովների միջեւ համագործակցության անհրաժեշտությունը:
ԱԺ փոխնախագահը դեսպանի խնդրանքով մանրամասներ է ներկայացրել Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ` ընդգծելով ՀՀ դիրքորոշումներն ու առաջնահերթությունները:
Խորհրդարանի փոխխոսնակը բարձր է գնահատել Հայաստանի տարածքային ամբողջականության ու սահմանների անձեռնմխելիության վերաբերյալ Իրանի դիրքորոշումը:

Вице-спикер Национального Собрания Армении Рубен Рубинян 20 мая принял Чрезвычайного и Полномочного посла Исламской Республики Иран в Республике Армения Аббаса Бадахшана Зохури.
Приветствуя посла в парламенте, Рубен Рубинян отметил, что между двумя странами налажены отношения на высоком уровне, в основе которых лежат как традиции, так и реалии сегодняшнего дня.
Вице-спикер НС подчеркнул, что межпарламентское сотрудничество имеет особое значение в укреплении основ взаимовыгодного сотрудничества, которому качественно новый уровень придают взаимные визиты.
Посол Аббас Бадахшан Зохури, подчеркнув важность многовековой истории армяно-иранских отношений, отметил, что их необходимо развивать, в том числе на межпарламентских площадках.
Посол подчеркнул необходимость сотрудничества между парламентскими комитетами двух стран.
По просьбе посла вице-спикер НС подробно представил процесс нормализации армяно-турецких отношений, подчеркнув позиции и приоритеты Республики Армения.
Вице-спикер парламента высоко оценил позицию Ирана в отношении территориальной целостности Армении и нерушимости ее границ.