Հայաստան կժամանի Լիտվայի նախագահ Գիտանաս Նաուսեդան
Աջակցիր «Ա1+»-ինՄայիսի 19-20-ը երկօրյա պաշտոնական այցով Հայաստանի Հանրապետություն կժամանի Լիտվայի Հանրապետության նախագահ Գիտանաս Նաուսեդան տիկնոջ՝ Դիանա Նաուսեդենեի հետ: Այս մասին ետղեկացնում է ՀՀ նախագահի աշխատակազմը։
Հայաստանի Հանրապետության նախագահի նստավայրում մայիսի 20-ին նախատեսված դիմավորման պաշտոնական արարողությունից հետո տեղի կունենա նախագահներ Վահագն Խաչատուրյանի և Գիտանաս Նաուսեդայի առանձնազրույցը, որին կհաջորդի երկու երկրների պատվիրակությունների մասնակցությամբ ընդլայնված կազմով հանդիպումը:
Հայաստանի և Լիտվայի նախագահներն այնուհետև հանդես կգան մամուլի համար հայտարարությամբ:
Լիտվայի նախագահի գլխավորած պատվիրակությունը կայցելի Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր՝ հարգանքի տուրք մատուցելու Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին, նաև շրջայց կկատարի Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում:
Պաշտոնական այցի շրջանակում նախատեսվում են Լիտվայի նախագահի հանդիպումները վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հետ: Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում Գիտանաս Նաուսեդային կհյուրընկալի Ն.Ս.Օ.Տ.Տ Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսը:

19-20 мая с двухдневным официальным визитом в Республику Армения прибудет президент Литовской Республики Гитанас Науседа с супругой Дианой Науседене.
В резиденции президента Республики Армения после предусмотренной 20 мая официальной церемонии встречи состоится отдельная беседа президентов Ваагна Хачатуряна и Гитанаса Науседы, за которой последует встреча в расширенном составе с участием делегаций двух стран.
Президенты Армении и Литвы затем выступят с заявлениями для прессы.
Возглавляемая президентом Литвы делегация посетит мемориальный комплекс «Цицернакаберд», чтобы воздать дань уважения памяти жертв Геноцида армян, также совершит экскурсию по Музею-институту Геноцида армян.
В рамках официального визита намечаются также встречи президента Литвы с премьер-министром Николом Пашиняном, председателем Национального Собрания Аленом Симоняном. В Святом Первопрестольном Эчмиадзине Гитанас Науседа будет принят Католикосом всех армян Гарегином Вторым.