Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է ԱՀԿ եվրոպական տարածաշրջանային գրասենյակի տնօրենին (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱպրիլի 29-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության եվրոպական տարածաշրջանային գրասենյակի տնօրեն Հանս Կլյուգեի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ալեն Սիմոնյանը ողջունել է Հայաստանի առողջապահության նախարարության եւ ԱՀԿ եվրոպական տարածաշրջանային գրասենյակի միջեւ երեկ ստորագրված համագործակցության համաձայնագիրը՝ հույս հայտնելով, որ այն կնպաստի առողջապահական համակարգի զարգացմանը բոլոր ուղղություններով: Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել համավարակի դեմ պայքարի ընթացքում Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության կողմից Հայաստանին տրամադրված բազմաբնույթ օգնությանը:
Երկուստեք կարեւորվել է առողջապահական համակարգի բարեփոխումներին միտված օրենսդրական նախաձեռնությունների կյանքի կոչումը: Արձանագրվել է նաեւ առողջապահության տարբեր ոլորտների մատչելիության եւ որակյալ ծառայությունների մատուցմանն ուղղված ջանքերի կարեւորությունը:
Հանդիպմանը մասնակցել են ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը եւ փոխնախարար Լենա Նանուշյանը, ԱԺ առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության անդամ Նարեկ Զեյնալյանն ու «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Արսեն Թորոսյանը:

Ален Симонян принял директора Европейского регионального бюро ВОЗ (видео)
29 апреля Председатель НС РА Ален Симонян принял делегацию во главе с директором Европейского регионального бюро Всемирной организации здравоохранения Хансом Клюге.
Ален Симонян приветствовал подписанное накануне соглашение о сотрудничестве между Министерством здравоохранения Армении и Европейским региональным бюро ВОЗ, выразив надежду, что оно будет способствовать развитию системы здравоохранения во всех направлениях.
На встрече речь шла о многогранной помощи, оказываемой Армении Всемирной организацией здравоохранения в борьбе с эпидемией.
Обе стороны особо отметили реализацию законодательных инициатив, направленных на реформу здравоохранения. Также была подчеркнута важность доступа к различным направлениям здравоохранения и предоставления качественных услуг.
Во встрече приняли участие министр здравоохранения РА Анаит Аванесян и заместитель министра Лена Нанушян, председатель Постоянной комиссии НС по вопросам здравоохранения, член фракции «Гражданский договор» Нарек Зейналян и депутат фракции «Гражданский договор» Арсен Торосян.