Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձներ է հղել Չինաստանի նախագահին ու պետական խորհրդի վարչապետին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձներ է հղել Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության նախագահ Սի Ծինփինին և ՉԺՀ պետական խորհրդի վարչապետ Լի Կեցյանին՝ ՀՀ-ՉԺՀ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի առիթով:
ՀՀ վարչապետի՝ Չինաստանի նախագահին ուղղված ուղերձում նշված է.
Սրտանց շնորհավորում եմ Հայաստանի Հանրապետության և Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյա հոբելյանի կապակցությամբ:
Հայ-չինական բարեկամական կապերն ունեն հարուստ պատմություն և առանձնանում են փոխադարձ վստահությամբ և մեծ հարգանքով: Ավանդական այս հարուստ հիմքի վրա է խարսխվել նաև մեր միջպետական համագործակցությունը, որն անցած երեսուն տարիների ընթացքում շարունակաբար զարգացել է առողջ և հաստատուն ուղիով: Հայաստանի և Չինաստանի միջև պահպանվել է բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսություն, ամրապնդվել է փոխգործակցությունը միջազգային և տարածաշրջանային հարցերում, այդ թվում՝ բազմակողմ հարթակներում:
Այս երեք տասնամյակների ընթացքում մեր երկրները զգալի արդյունքների են հասել առևտրի, տնտեսության, զարգացման, անվտանգության, մշակույթի, կրթության, գիտության և այլ ոլորտներում համագործակցելիս, ամրապնդվել է հայ և չին ժողովուրդների բարեկամությունը, խորացել փոխադարձ ըմբռնումն ու ճանաչելիությունը:
Հայաստանի կառավարությունը մեծ կարևորություն է տալիս հայ-չինական հարաբերություններին՝ դիտարկելով Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության հետ բազմաբնույթ փոխգործակցության զարգացումն իր արտաքին քաղաքականության առաջնահերթությունների շարքում:
Կուզենայի հայտնել մեր երախտագիտությունը այս տարիների ընթացքում Չինաստանի կառավարության կողմից Հայաստանի զարգացմանը ցուցաբերված աջակցության համար, որը նպաստել է Հայաստանի ժողովրդի լայն շերտերի համար կարևոր խնդիրների լուծմանը։ Այս շարքում վերջին դրվագներից է COVID-19 համավարակի դեմ պայքարում ցուցաբերված օգնությունը։
Նշելով հայ-չինական դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը` հայտնում եմ իմ պատրաստակամությունը Ձեզ հետ միասին ջանքեր գործադրելու ապագային ուղղված հայ-չինական հարաբերություններում նոր հաջողություններ գրանցելու ուղղությամբ:
Մաղթում եմ Ձեզ քաջառողջություն և հետագա հաջողություններ, իսկ Չինաստանի բարեկամ ժողովրդին՝ բարեկեցություն և խաղաղություն»:
Նիկոլ Փաշինյանի՝ Լի Կեցյանին ուղղված ուղերձում ասված է.
Հայ-չինական ավանդական բարեկամական հարաբերությունները գալիս են պատմության խորքից՝ ունենալով փոխադարձ վստահության ու հարգանքի ամուր հենք: Երեք տասնամյակ առաջ միջպետական հարաբերությունների հաստատումը մեր երկրներին ու ժողովուրդներին հնարավորություն տվեց բացելու նոր դարաշրջան, զարգացնելու և ամրապնդելու փոխգործակցությունն ամենատարբեր ոլորտներում՝ արձանագրելով նշանակալի ձեռքբերումներ:
Հայաստանը բարձր է գնահատում մեր երկրների միջև ընթացող քաղաքական երկխոսությունը և մեծապես կարևորում Չինաստանի հետ գործընկերության հետագա համակողմանի, կայուն և հետևողական զարգացումն ու ընդլայնումը ինչպես երկկողմ ձևաչափում, այնպես էլ բազմակողմ հարթակներում: Անցած ժամանակահատվածում զգալի արդյունքներ են գրանցվել առևտրի և տնտեսության, անվտանգության, գիտության և կրթության, մշակույթի և միջմարդկային փոխանակումների և շատ այլ բնագավառներում:
Հայ-չինական հարաբերությունների կարևոր բաղադրիչներից է տնտեսական համագործակցությունը, որը մենք հանձնառու ենք հնարավորինս ընդլայնելու` ընդգրկելով փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող նոր, հեռանկարային ծրագրեր: Այս առումով կարևորում ենք Հայաստանի մասնակցությունը «Գոտի և ճանապարհ» նախաձեռնությանը, որը զարգացման նոր հնարավորություններ է ստեղծում տարածաշրջանում:
Չինաստանը Հայաստանի կողքին է եղել այս տարիների ընթացքում նաև Չինաստանի կառավարության կողմից տրամադրված անհատույց օգնության շրջանակում իրականացված ծրագրերով։ Մեր երկրների փոխադարձ սատարման և գործակցության վերջին օրինակներից է COVID-19 համավարակի դեմ համատեղ պայքարը։
Այս նշանակալի հոբելյանի կապակցությամբ կուզենայի հայտնել իմ պատրաստակամությունը Ձեզ հետ միասին ջանքեր գործադրելու հայ-չինական հարաբերությունները նոր մակարդակի հասցնելու ուղղությամբ՝ ի բարօրություն մեր երկրների և ժողովուրդների։
Մաղթում եմ Ձեզ քաջառողջություն և հետագա հաջողություններ, իսկ Չինաստանի բարեկամ ժողովրդին՝ հարատև բարեկեցություն և խաղաղություն»:

Пашинян направил поздравительные послания председателю и премьеру Госсовета Китая
Премьер-министр РА Никол Пашинян по случаю 30-летия установления дипломатических отношений между Республикой Армения и Китайской Народной Республикой направил председателю КНР Си Цзиньпину и премьеру Госсовета КНР Ли Кэцяну поздравительные послания.
В послании, направленном Си Цзиньпину, говорится:
От всего сердца поздравляю Вас с 30-летним юбилеем установления дипломатических отношений между Республикой Армения и Китайской Народной Республикой!
Армяно-китайские дружественные отношения имеют богатую историю и отличаются взаимным доверием и большим уважением. Именно на этом, богатом традициями, фундаменте зиждется наше межгосударственное сотрудничество, которое на протяжении последних тридцати лет непрерывно шло по пути здорового и стабильного развития. Между Арменией и Китаем поддерживается политический диалог высокого уровня, укрепляется сотрудничество по международным и региональным вопросам, в том числе и на многосторонних площадках.
За эти три десятилетия наши страны добились значительных результатов в сотрудничестве в сферах торговли, экономики, развития, безопасности, культуры, образования, науки и в других, укрепили дружбу между армянским и китайским народами, углубили взаимопонимание и признание. Правительство Армении придает большое значение армяно-китайским отношениям, рассматривая развитие многостороннего взаимодействия с Китайской Народной Республикой в числе приоритетов своей внешней политики.
Хотел бы выразить нашу признательность за содействие, оказанное правительством Китая развитию Армении за эти годы, которое способствовало решению важных для широких слоев армянского народа проблем. В ряду последних эпизодов - помощь в борьбе с пандемией COVID-19.
Отмечая 30-летие установления дипломатических отношений между Республикой Армения и Китайской Народной Республикой, выражаю свою готовность вместе с Вами приложить все усилия для достижения новых успехов в армяно-китайских отношениях, направленных на будущее.
Желаю Вам крепкого здоровья и дальнейших успехов, а дружественному народу Китая -благополучия и мира!»
В послании Никола Пашиняна, направленном Ли Кэцяну говорится:
Армяно-китайские традиционные дружественные отношения уходят в глубину веков, имея прочную основу взаимного доверия и уважения. Три десятилетия назад установление межгосударственных отношений позволило нашим странам и народам открыть новую эру, развивать и укреплять взаимодействие в самых разных сферах, регистрируя значительные достижения.
Армения высоко ценит политический диалог между нашими странами и придает большое значение дальнейшему всестороннему, стабильному и последовательному развитию и расширению партнерства с Китаем как в двустороннем формате, так и в многостороннем.
Одним из важных компонентов армяно-китайских отношений является экономическое сотрудничество, которое мы стремимся по возможности расширить, включая новые перспективные программы, представляющие взаимный интерес. В этом плане мы придаем большое значение участию Армении в инициативе «Один пояс и один путь», которая создает новые возможности развития в регионе.
Китай был рядом с Арменией в течение всех этих лет, осуществляя программы безвозмездной помощи правительства. Одним из последних примеров взаимной поддержки и сотрудничества наших стран является общая борьба с пандемией COVID-19.
В связи с этим знаменательным юбилеем хотел бы выразить свою готовность вместе с Вами приложить усилия, чтобы во благо наших стран и народов вывести армяно-китайские отношения на новый уровень.
Желаю Вам крепкого здоровья и дальнейших успехов, а дружественному народу Китая - прочного благополучия и мира!».