Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախումբն աշխատում է Հայոց ցեղասպանության ուսուցման համար 10 միլիոն դոլար ապահովելու ուղղությամբ
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱՄՆ Կոնգրեսականներ Քերոլին Մալոնին և Գուս Բիլիրակիսը Կոնգրեսում ներկայացրել են Հայոց ցեղասպանության ուսուցման վերաբերյալ երկկուսակցական օրինագիծ՝ հաշվի առնելով Հայոց ցեղասպանության ճանաչման փաստը ԱՄՆ Կոնգրեսի և նախագահի կողմից։
Հիմնվելով Կոնգրեսի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման զույգ բանաձևերի վրա՝ օրինագծի նպատակն է առաջիկա հինգ տարիների ընթացքում 10 միլիոն դոլար հատկացնել Կոնգրեսի գրադարանին՝ Հայոց ցեղասպանության պատմության, դասերի, հանգամանքների և դրա ներկա դրսևորումների վերաբերյալ կրթական ծրագրեր իրականացնելու համար։ Մասնավորապես, կրթական ծրագրերը պետք է անդրադառնան Օսմանյան Թուրքիայի կողմից դիտավորյալ ծրագրավորված և պետական հովանավորչությամբ իրականացված՝ հայերի, հույների, ասորիների, սիրիացիների, քաղդեացիների, արամեացիների, մարիոնիտների և քրիստոնյա այլ փոքրամասնությունների զանգվածային սպանություններին, տեղահանություններին և մշակութային ժառանգության բնաջնջմանը 1915-1923 թթ։
«Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախումբը շնորհակալ է կոնգրեսականներ Մալոնիին և Բիլիրակիսին, ողջունում է այս խոհեմ և ճիշտ ժամանակին ներկայացված օրինագիծը, որն առաջ է քաշվել ԱՄՆ կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և Ադրբեջանի ու Թուրքիայի կողմից ցեղասպանությունն ավարտին հասցնելու ջանքերի ետնապատկերի վրա։ Դաշնային այս օրենսդրությունը պատասխանատու հաջորդ քայլն է, որը հիմնված է ամերիկյան հիշողության վրա և կզգուշացնի ամերիկացիներին ցեղասպանության շարունակական սպառնալիքի մասին՝ երաշխավորելով, որ ապագա սերունդները կօգտվեն այս հանցագործության դասերից: Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախումբը լիովին աջակցում է այս օրինագծին և անհամբեր սպասում է Կոնգրեսի կողմից դրա ընդունմանն ու նախագահի կողմից՝ ստորագրմանը»։
Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախումբը ներկայումս ակտիվ աշխատանքներ է իրականացնում, որպեսզի հնարավոր լինի օրինագծի ընդունման համար հնարավորինս մեծ թվով կոնգրեսականների ներգրավել։

Комиссия «Ай Дата» Америки работает над обеспечением $10 миллионов на изучение предмета Геноцид армян
Конгрессмены США Кэролин Мэлони и Гас Билиракис представили в Конгресс двухпартийный законопроект о преподавании предмета Геноцид армян с учетом факта признания Геноцида армян Конгрессом и президентом США.
Как передает Центральный офис Ай-Дат Бюро АРФД, основываясь на двух резолюциях Конгресса о признании Геноцида армян, цель законопроекта - в течение ближайших пяти лет выделить 10 миллионов долларов Библиотеке Конгресса для реализации образовательных программ по истории, урокам, обстоятельствам Геноцида армян и его нынешним проявлениям.
В частности, образовательные программы должны касаться преднамеренно спланированных и осуществленных Османской Турцией под государственным покровительством массовых убийств армян, греков, ассирийцев, сирийцев, халдеев, арамейцев и других христианских меньшинств, депортаций и уничтожения их культурного наследия в 1915-1923 гг.
«Комиссия «Ай Дата» Америки выражает благодарность конгрессменам Кэролин Мэлони и Гасу Билиракису, приветствует этот благоразумный и своевременный законопроект, который выдвинут на фоне усилий США по признанию Геноцида армян и завершению геноцида со стороны Азербайджана и Турции. Этот федеральный закон станет следующим ответственным шагом, основанным на американской памяти, чтобы предупредить американцев о сохраняющейся угрозе геноцида, гарантируя, что будущие поколения извлекут пользу из уроков этого преступления. Комиссия «Ай Дата» Америки полностью поддерживает этот законопроект и ожидает его принятия Конгрессом и подписания президентом», - говорится в заявлении.