Հայաստանի չորս ՍՈՒ-30-երը իրենց տեղում են․ ՊՆ-ն հերքում է
Թուրքիայում հեռարձակվող ադրբեջանական «Haber Global» հեռուստաընկերությունը, հղում կատարելով Թուրքիայի հետախուզության անհայտ աղբյուրների, հրապարակել է մի նյութ, որում պնդում է, թե Հայաստանը Ռուսաստանին է փոխանցել չորս ՍՈՒ-30 ինքնաթիռ՝ Ուկրաինայի դեմ մարտական գործողությունների ընթացքում կիրառելու նպատակով։
Նշված տեղեկությունները բացարձակ սուտ են. Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի սպառազինության մեջ գտնվող բոլոր ինքնաթիռները, անձնակազմով հանդերձ, իրենց տեղում են և կատարում են առաջադրված խնդիրները։
Իրականությանը չի համապատասխանում նաև նշված հրապարկման մեջ արվող ևս մեկ պնդում, ըստ որի՝ Հայաստանը հանդիսանում է հիմնական ուղղություններից մեկը, որով Սիրիայից վարձկաններ են տեղափոխվում Ուկրաինա՝ Ռուսաստանի կողմից կռվելու համար։

Четыре СУ-30 Армении находятся на своих местах: МО опровергает
Поддержи А1+!Вещающий в Турции азербайджанский телеканал Haber Global со ссылкой на неизвестные источники в турецкой разведке опубликовал статью, в которой утверждается, что Армения передала России четыре самолета Су-30 для использования в боевых действиях против Украины.
Министерство обороны Армении официально заявляет, что указанная информация является абсолютно ложной. Все самолеты, находящиеся на вооружении ВС Республики Армения, вместе с экипажами находятся на своих местах, выполняя поставленные задачи.
МО отмечает, что не соответствует действительности также сделанное в репортаже другое утверждение, согласно которому Армения является одним из основных направлений, по которому перебрасываются наемники из Сирии в Украину для ведения боевых действий на стороне России.