Ռադայի գրառման հեռացումը Ուկրաինայի հայերի միության աշխատանքի արդյունքն է․ Արթուր Մկրտչյան (տեսանյութ)
Մեկ շաբաթ է՝ մենք ուրախ ենք, որովհետև Մարիուպոլ քաղաքից ժողովուրդը դուրս է գալիս ինքնուրույն։ Տարբեր տվյալներով՝ մեկ շաբաթվա ընթացքում 75,000-ից ավել մարդ է դուրս եկել այնտեղից, այդ թվում հայեր․ «Ա1+»-ի հետ տեսակապով զրույցի ժամանակ
իրավիճակը մեկնաբանեց Ուկրաինայի հայերի միության փոխնախագահ Դավիթ Մկրտչյանը։
«Կալոննաների մեջ կան հայեր, որոնք առաջին օգնություն են հասցնում մինչև Բերդյանսկ։ Մարիուպոլի ավաններում դեռևս կան հայեր,- նշեց Մկրտչյանը։
Նշենք, որ Ուկրաինայի փոխվարչապետ Մարինա Վերեշչուկը այսօր հայտարարել էր, որ ձեռք է բերվել երկու հումանիտար միջանցքի պայմանավորվածություն։ Այդ միջանցքով տարհանվելու են Մարիուպոլ և Մելիտոպոլ ինչպես նաև Բերդյանսկ քաղաքի բնակչությունը։
«Պաշտոնական տվյալներով՝ ունենք 16 զոհ, որոնցից 6-ը զինվորական են։ Չեռնիգով քաղաքը ակտիվ ռմբակոծվում է։ Այնտեղ չկա գազ, լույս ջեռուցում։ Սենց որ գնա, այն կդառնա փոքր Մարիուպոլ»,-ասում է Մկրտչյանը։
«Ա1+»-ի այն հարցին, թե ինչպես Մկրտչյանը կմեկնաբանի Ուկրաինայի գերագույն ռադայի թվիթերյան գրառումը, որտեղ Արցախում Ադրբեջանական հերթական ագրեսիայի մասին գրված էր հավանության՝ բութ մատի նշանով, Մկրտչյանն ասաց՝

Удаление записи Рады – результат работы Союза армян Украины: Артур Мкртчян (видео)
Мы неделю радуемся, потому что люди сами уезжают из Мариуполя. По разным данным, за неделю уехало более 75 000 человек, включая армян. Прокомментировал ситуацию во время беседы с «А1+» по видеосвязи вице-президент Союза армян Украины Давид Мкртчян.
«В колоннах есть армяне, которые везут первую помощь до Бердянска. В населенных пунктах Мариуполя ещё есть армяне», - отметил Мкртчян.
Отметим, что вице-премьер Украины Марина Верещук сообщила сегодня о достижении договорённости по двум гуманитарным коридорам. По этому коридору будет эвакуировано население Мариуполя и Мелитополя, а также население города Бердянска.
«По официальным данным, у нас 16 погибших, 6 из них военные. Активно бомбят город Чернигов. Там нет газа, света, отопления. Если так продолжится, он превратится в маленький Мариуполь», — говорит Мкртчян.
На вопрос «А1+», как Мкртчян прокомментирует запись Верховной Рады Украины в Твиттере, где об очередной азербайджанской агрессии в Арцахе было написано со знаком одобрением – поднятым большим пальцем, Мкртчян сказал: