Ուկրաինան և ՌԴ-ն պայմանավորվել են հումանիտար միջանցքների համար ժամանակավոր հրադադարի հնարավորության շուրջ (տեսանյութ)
Ավարտվել է Ուկրաինայի և Ռուսաստանի պատվիրակությունների միջև բանակցությունների երկրորդ փուլը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, հղում անելով «Բելտա»-ին, լրագրողների հետ զրույցում այս մասին հայտնել է Ուկրաինայի նախագահի գրասենյակի ղեկավարի խորհրդական Միխայիլ Պոդոլյակը:
«Ցավոք, չենք ստացել այն արդյունքները, որոնք ակնկալում էինք: Եվ միակ բանը, ինչ կարող եմ ասել, որ մանրակրկիտ քննարկվել են մարդասիրական ասպեկտները, որովհետև շատ քաղաքներ ներկայումս գտնվում են շրջափակման մեջ, դրամատիկ իրավիճակ է սննդի և բժշկական պարագաների հետ կապված»,- ասել է Պոդոլյակը:
Նա ընթերցել է այն դրույթը, որի շուրջ երկու կողմերը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել:
«Ռուսաստանը եւ Ուկրաինան պայմանավորվել են մի շարք հումանիտար հարցերի շուրջ, այդ թվում ՝ հումանիտար միջանցքների կազմակերպման համար ժամանակավոր հրադադարի հնարավորության շուրջ»,- ասել է Պոդոլյակը:

Украина и РФ договорились о возможности временного прекращения огня для предоставления гуманитарных коридоров (видео)
Завершился второй раунд переговоров украинской и российской делегаций. Как сообщает БелТА, об этом в беседе с журналистами заявил советник руководителя офиса президента Украины Михаил Подоляк.
«К сожалению, не получили результатов, на которые рассчитывала. И единственное, что я могу сказать: обсудили подробно гуманитарный аспект. Много городов находится в окружении, есть проблемы с продовольствием и лекарствами», - сказал Подоляк.
Он зачитал положение, по которому обе стороны пришли к соглашению.
«Россия и Украина договорились по ряду гуманитарных вопросов, в том числе о возможности временного прекращения огня для организации гуманитарных коридоров», - сказал Подоляк.