Փոխվարչապետը հանդիպում է ունեցել Ֆրանսիայի դեսպանի հետ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՓոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Անն Լույոյին։
Փոխվարչապետը ողջունել է դեսպանին, շնորհավորել հայ և ֆրանսիացի ժողովուրդներին դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի կապակցությամբ և շնորհակալություն է հայտնել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնին՝ օրեր առաջ Ադրբեջանում պահվող 8 հայ ռազմագերիներին հայրենիք վերադարձնելու հարցում անձնական ներդրման և, ընդհանրապես, Ֆրանսիայի ժողովրդին՝ 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի ընթացքում և դրանից հետո Հայաստանին ցուցաբերած աջակցության համար։
Վերջինի համատեքստում, Համբարձում Մաթևոսյանն ընդգծել է Ֆրանսիայի դերը՝ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցի լուծումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո իրականացնելու առումով: Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև տնտեսության ոլորտում համագործակցության ուղղություններին, մասնավորապես՝ նախորդ տարի ստորագրված հայ-ֆրանսիական տնտեսական համագործակցության հինգ տարվա ճանապարհային քարտեզի իրականացմանը, ինչպես նաև Հայաստանում Զարգացման ֆրանսիական գործակալության ներկայացուցչության բացման կարևորությանը։
Կողմերը քննարկել են նաև Հայաստանի տնտեսություն ֆրանսիական ներդրումներ ներգրավելու հարցը, ինչպես նաև հայկական և ֆրանսիական համայնքների միջև փոխգործակցության զարգացման ծրագրերը՝ այդ համատեքստում անդրադարձ կատարելով հունիսին Լիոնում կայանալիք միջոցառմանը Հայաստանի մարզերի ծրագրերն ու հետաքրքրությունները ներկայացնելու անհրաժեշտությանը։
Դեսպան Լույոն շնորհակալություն է հայտնել փոխվարչապետին ընդունելության համար և ընդգծել, որ վերջին 30 տարիների ընթացքում համատեղ շատ աշխատանքներ են իրականացվել, իսկ առաջիկա տարիներին՝ հատկապես ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շրջանակում, անելիքներն ավելի շատ կլինեն։ Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է նաև երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի լայն շրջանակ։

Вице-премьер встретился с послом Франции
28 февраля вице-премьер Амбарцум Матевосян принял чрезвычайного и полномочного посла Франции в Армении Анн Луйо.
Амбарцум Матевосян приветствовал посла, поздравил с 30-летием установления дипломатических отношений, выразил благодарность президенту Франции Эммануэлю Макрону за личный вклад в дело возвращения 8 армянских военнопленных из Азербайджана, за содействие народа Франции во время 44-дневной войны  и после нее. Амбарцум Матевосян также подчеркнул роль Франции в решении вопроса о статусе Нагорного Карабаха в рамках мандата сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
В ходе встречи собеседники коснулись направлений сотрудничества в сфере экономики, в частности, реализации пятилетней Дорожной карты армяно-французского экономического сотрудничества, подписанной в прошлом году, а также возможности открытия представительства Французского агентства развития в Армении.
Стороны обсудили вопрос привлечения французских инвестиций в экономику Армении, а также программы развития сотрудничества между общинами Армении и Франции, коснувшись необходимости представления программ и потребностей регионов Армении на мероприятии, которое пройдет в июне в Лионе.
Анн Луйо поблагодарила вице-премьера за прием, подчеркнув, что за последние 30 лет была проделана большая совместная работа, и в ближайшие годы, особенно в рамках Соглашения о всеобъемлющем расширенном партнерстве Армения-ЕС, дел будет больше.